Brněnští studenti oslavili Mezinárodní den demokracie

Studenti z brněnských vysokých škol o víkendu oslavili Mezinárodní den demokracie a společně se zvoleným králem Majálesu zasadili lípu. Proč právě lípu a proč nedaleko samotného centra Brna? Důvod je jasný, Lípa je totiž považována za symbol slovanské pospolitosti, ale také jako český národní strom, na který jsme náležitě pyšný.

„Chtěli jsme tímto aktem připomenout, že o demokracii je potřeba pečovat. A v době, kdy oslabuje, je nutné na to upozorňovat. Jsme rádi, že se k nám připojila i široká veřejnost,“ konstatuje letošní král Majálesu Jan Kryčer, současně student Mendelovy univerzity v Brně.

Zástupci jednotlivých Studentských komor akademických senátů a studentských spolků zasadili lípu na Kraví hoře. „Pro strom jsme společně vybrali místo, které je nedaleko Sušilových kolejí, dnes Klácelova kolej. Právě tam bylo 17. listopadu 1939 zatčeno gestapem padesát studentů, které nacisté převezli do koncentračních táborů. Kousek od místa, kde bylo dříve také vězení, dnes připomeneme, jak důležitá je svoboda,“ dodává Kryčer.

Lípu věnoval zvolenému králi Majálesu jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a ocenil, jaké místo bylo pro tento strom vybráno: „Jsem rád, že studenti pro tuto lípu zvolili tak symbolické místo. Studenti představují odjakživa hybnou sílu demokracie,“ pronesl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek s tím, že se jedná o jednu ze sta líp, které byly v rámci letošního roku v kraji vysazeny.

Jihomoravský kraj se výsadbou stromů připojuje k oslavám výročí 100 let od vzniku Československa. Na stovce vybraných míst v kraji bude vysázeno celkem 100 lip srdčitých. Odborným garantem celé akce je Mendelova univerzita, která vytvořila speciální manuál výsadby, následné péče i „rodné listy“ líp.

Redakčně upraveno