Brožová se Škorpíkem ve studiu

Co dělala Kateřina Brožová s Jiřím Škorpíkem ve studiu?

Muzikál Doktor Ox bude mít za necelé dva týdny premiéru, přesně 5. října. Autoři potvrzují, že rozhodně je vhodný pro všechny věkové kategorie. Ti, kteří se zúčastnili probíhajících zkoušek, zase mluví o úžasné muzice, je více než jasné, že se mají diváci nač těšit. To však ještě nedává odpověď na otázku, co Kateřina Brožová s Jiřím Škorpíkem dělali ve studiu.

Produkce oslovila Jirku Škorpíka v únoru, ale když má být premiéra již v říjnu, tak to může zvládnout jen opravdový mistr. V muzikálu se střídají veškeré styly od balad přes vážná dramatická témata i humorná čísla, folklorní, tango nebo moderní věci.

„Zdeněk Zelenka neměl žádnou konkrétní představu o hudbě, dal mně naprostou tvůrčí svobodu. V muzikálu je 60 skladeb půlminutových i šestiminutových. Ve studiu „A“ v ČT jsme natáčeli klasický sbor s 25 členy státní opery a Národního divadlo s dirigentem Františkem Štěrbákem.  Každou skladbu nazpívali dvakrát, takže vznikl 50 hlasový sbor. To je nádherný zvuk,“ a pokračuje: „Dnes jsme se potkali tady s Kateřinou Brožovou, zpívá velmi dobře, je čistá, rytmická a má to i sladěné s pohybem, je vyloženě jevištní člověk. Hudba se mně tvořila hezky, scénář je napsaný velmi vtipně a se Zdeňkem Zelenkou se mně spolupracuje skvěle.“ dodává Škorpík

Symfonický orchestr a finální sbory pod dohledem autora se natáčely v těchto dnech. Dobrá hudba, to je základ úspěšnosti dobrého muzikálu.  Velmi důležité je, aby měl autor důvěru a volnou ruku od scénáristy a režiséra a měl i dost času na tvorbu.  Jenže

Do studia se přišla s Jirkou Škorpíkem poradit Kateřina Brožová, která hraje v muzikálu jednu z hlavních rolí – starostku. Je to již její čtrnáctý muzikál, takže má bohaté zkušenosti. Je vystudovaná herečka a zpěv jí provází celým životem. Během chvilky se rozhodla, že si se sborem také zazpívá.

„Jirka Škorpík je podle mě geniální autor, napsal muziku, která je nápaditá, nabitá emocemi i změnami rytmu, ale zároveň je to náročná muzika. Celé představení bude plné krásných hudebně tanečních čísel a má v sobě zajímavou myšlenku. To diváci ocení. Moje role je o manipulaci, kde se mně původní moc vymkne z rukou. Je to lehká nadsázka a komedie a to mně na tomto muzikálu baví.“ popsala vztah k muzikálu Doktor Ox Kateřina.

Tento muzikál je vtipnou parodií na současný svět, který důvěrně známe, inspirovaná povídkou Julese Vernea. V této komedii se střetnou dva myšlenkové světy a přináší s sebou varování před zneužitím vynálezů původně určených k pokroku a snahy ovládnout myšlení lidí.

Foto: Muzikál Doktor Ox