Křest knihy Jany Marešové pod širým nebem byl skvělým zážitkem

Poslední letní den v pražském parku Lannova pod širým nebem pokřtěna neobyčejná kniha Jany Marešové Nebojme se bát. Čím je neobyčejná? Především způsobem podání velmi ošemetných témat strachů, které trápí naše nejmenší a zároveň je i hodnotným pomocníkem pro malé i velké rozpravy rodičů s dětmi nad tím, čeho se doopravdy bojí. A nezůstává jen u toho, je i nápovědou, jak se s některými vypořádat.

Do popředí současných dětských knih se zaslouženě dostává i díky skvělé lince přerámování traumatizujících příběhů. Autorka chytlavě přejmenovala například trému, tmu či nejistotu na Tremulu, Tmavruši, Hypochondříka a vyklubalo se i několik dalších. Čtenářům se tak dostává dobrých rad, jak takové strachoty překonat i jak nad nimi vyzrát, třeba jednoduchou říkankou, anebo pořádným super zaklínadlem.

Historie „Nebojme se bát“ se začala psát při jedné nevinné prázdninové bojovce, která se konala za super úplňku v roce 2014. Toho večera si Jana Marešová uvědomila, kolik nejrůznějších strachů v sobě děti nosí. Strach ze školy, strach o zdraví rodičů, strach ze změn, strach ze tmy. Pointa vás však překvapí, žádné čáry a máry se nekonají, věřit si a nebát se bát! „Dva roky trvalo přivést na svět tuto křehkou a zároveň věřím, že užitečnou, pomůcku pro děti a hlavně rodiče. Ti jsou často původci anebo přenašeči vlastních strachů na děti ve snaze je před vším ochránit“ prozradila Jana Marešová. 

Nové dítko mělo své kmotry, jedním z nich byl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1, který byl potěšen, že mohl takovou knihu uvítat do života. Dalším byl perkusionista Tokhi a potvrdil jeho slova. „Knížka nese silné téma, které se týká každého z nás a někoho ještě o něco víc. Trávím s dětmi díky našemu projektu Bubny do škol dost času a vím, že jsou věci, o kterých se mluvit bojí. Věřím, že podobná knížka jim určitě pomůže. A určitě ne jenom dětem,“ s čímž se nedalo než souhlasit. Kmotřičkou byla Olga Roučková, první Češka, která se postavila na start Rallye Dakar a cílem projela ve své kategorii jako třetí žena světa. Před několika týdny vybojovala i svůj první titul Mistra světa. Nechyběly ani sudičky od koní: Radka, Verunka a Daniela, a ty doplnila psycholožka Blanka Kejíková Antošová, která dala autorce cenné rady, jak se strachy pracovat. Knize přišly popřát vše nejlepší i známé osobnosti, například maminka dvou holčiček Romana Jákl Vítová, talentovaný zpěvák Jakub Vaňas a Petr Kutheil, který má na svém kontě nepřeberné množství muzikálových rolí. Opomenout nemůžeme ani skvěle jazykově zvládnutou moderaci Jany Myslivečkové.

„Strach je opravdu každodenní téma, rozhodně jsem nechtěla děti ještě více strašit, rozhodla jsem se proto, že celou knížku pojmu jako novodobé bajky. Strach je vždy ztvárněn určitou nadpřirozenou podobou, která představuje to ustrašené JÁ v nás. Nikde jinde se totiž strach nebere,“ popsala v závěru křtu svoji knihu Jana Marešová.