Vila Tugendhat bude hostit přednášku Tima Bentona

Vila Tugendhat bude 16. října hostit přednášku Tima Bentona o kultovní vile E-1027 od Eileen Gray

V polovině října proběhne již 4. ročník evropského přednáškového turné „Iconic Houses European Lecture Tour“, v rámci kterého Tim Benton, emeritní profesor dějin umění na Open University, navštíví pět evropských měst včetně brněnské vily Tugendhat s přednáškou o další neméně kultovní vile - E-1027 nábytkové designérky Eileen Gray, která stojí na francouzském Azurovém pobřeží. Po dlouhých letech úsilí o obnovení a provoz je mistrovské dílo Eileen Grey opět otevřeno pro veřejnost a od roku 2015 je také členem sítě Iconic Houses.

Přednáška anglického historika architektury Tima Bentona, organizovaná v rámci mezinárodní sítě Iconic Houses, se zaměřuje na obnovu nábytku ve vile E-1027 a na různé kontroverze, které ovlivnily způsob, jakým byl dům přijat.
Vlastní vilu si postavila v letech 1926–1929 v Roquebrune-Cap-Martin na francouzské riviéře sama architektka a návrhářka Eileen Gray ve spolupráci s francouzským architektem rumunského původu Jeanem Badovicim. V posledních dvou letech se značná část úsilí sdružení Cap Moderne uchýlila k obnově vestavěného i volně stojícího nábytku v obývacím pokoji. Plán domu i jeho vybavení představovaly novou podobu moderního života, přizpůsobeného tělu a gestům. Bádání napomohlo také k vysvětlení některých mýtů týkajících se vztahu mezi Eileen Gray, Jeanem Badovicim a Le Corbusierem. Jaká byla role Badoviciho? Proč Le Corbusier v období od dubna 1938 do srpna 1939 namaloval v domě sedm nástěnných maleb? Jak by měl být dům interpretován?

O AUTOROVI
Tim Benton (nar. 1945) je předním badatelem o modernistické architektuře, přičemž se specializuje zejména na práce Le Corbusiera. Mezi jeho badatelské zájmy patří kresba, fotografie a malba. Benton publikoval řadu knih, včetně již klasické studie o architektuře vil Le Corbusiera v Paříži ve dvacátých letech minulého století, která byla publikován v revidovaném vydání Birkhäusera: The Villas of Le Corbusier and Pierre Jeanneret 1920–1930 (2007).

V současné době pracuje na knize o architektuře Le Corbusiera (1910–1951). Podílelel se na výstavách ve Victoria and Albert Museum; Art Deco 1910-1939 (2003) a Modernism Designing a New World (2006) a k první retrospektivní výstavě Charlotty Perriandové v Centru Pompidou v Paříži (2006).
PŘEDNÁŠKA: VILA EILEEN GRAY E-1027: OBNOVA A KONTROVERZE

proběhne ve vile Tugendhat v úterý 16.10. od 18:00 hod.

Přednáška bude v angličtině, tlumočená do češtiny.

Po přednášce bude promítán dokumentární film od Vincenta Cattanea, který přiblíží restaurátorské práce, jenž mezi lety 2015 a 2017 provedlo sdružení Cap Moderne (délka: 55 minut – promítán bude v originálním francouzském znění s anglickými titulky). Trailer dokumentárního filmu.

REZERVACE A PRODEJ VSTUPENEK:

Plné vstupné: 100 Kč / osoba, snížené: 50 Kč / student, senior

Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné.

Vstupenky lze zakoupit online na stránkách www.tugendhat.eu