Na zakončení Febiofestu dostali Kristiána Bille August a Jiří Menzel

Dánský oscarový režisér Bille August si po třídenním pobytu v Praze, prezentaci svého nového filmu Šťastný to muž, rozhovorech a svojí masterclass odnesl ve čtvrtek 28. března z 26. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Festival udělil toto ocenění také Jiřímu Menzelovi. Na slavnostním ceremoniálu jej převzala režisérova žena Olga Menzelová.

„Moc si této ceny vážím. Už v mládí jsem se inspiroval dvěma českými režiséry – Jiřím Menzelem a Milošem Formanem, a právě oni byli důvodem, proč jsem začal točit filmy. Měl jsem rád čistotu jejich snímků, hořkosladký humor a nejvíc ze všeho lidskost. Dodnes se občas se na jejich rané filmy podívám. A když jsem navíc získal tuto cenu ve stejný den jako Jiří Menzel, moc to pro mě znamená,“ svěřil se Bille August.

Vítězem soutěžní sekce Nová Evropa se stal slovenský film režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožem, jenž převálcoval v hodnocení amatérské poroty v čele s fotografem Janem Saudkem dalších devět snímků nastupujících evropských filmařů. Za emotivní drama o otci, jemuž skupina neonacistů zavraždí syna, a on si musí pro spravedlnost dojít sám, si tvůrci odnesli výhru 5 000 eur. Film bude mít českou premiéru 25. dubna a do kin jej uvádí Bontonfilm.

Předána byla též Amnesty International Febiofest Award, kterou získal snímek Náklad režiséra Ognjena Glavoniće. Jde o režijní debut srbského režiséra, který reflektuje stále aktuální téma nedávné minulosti bývalé Jugoslávie. V porotě hodnotící sedm soutěžních titulů zabývajících se tématikou lidských práv zasedl herec Petr Vacek, dánská režisérka Isabelle Eklöf a Petr Benda z Amnesty International.

Vítězem amatérské kategorie I ty jsi filmařem! se stal Filip Rzepka se snímkem World of Actors. Druhé místo získal Jan Paul s filmem Cohera a na třetím místě skončil Martin Studnický, který natočil film Hlupáci. V kategorii školní týmy to potom byla dvojice Darek Husták a Jakub Syrovátka s filmem Nevěřte všemu, co na internetu vidíte, druzí skončili Jan Ryba, Filip Lizner a Ondřej Veselý s filmem Moment pravdy, třetí pak Adam Závěrka a Stanislav Nacár se snímkem Buď online. Partnerem soutěže byla společnost O2 a ceny vítězům předala Marie Mališková, manažerka společenské odpovědnosti a sponzoringu O2, a programový ředitel festivalu Michal Hogenauer.

Febiofest přivezl do Prahy mnoho hvězdných tvůrců z celého světa a největší ohlas si vysloužil francouzský herec a režisér Louis Garrel. Ten přijel představit svůj autorský film Věrní nevěrní, který měl u diváků velký úspěch. Po festivalu vstupuje Garrelův snímek, ve kterém hraje také hlavní roli, do českých kin 4. dubna. Distributorem je společnost Film Europe.

Zakončovacím filmem letošního ročníku festivalu bylo životopisné drama o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy režiséra Jon S. Bairda Stan a Ollie. V pátek, poslední den festivalu, bude mít na Febiofestu slavnostní premiéru televizní minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše v hlavních rolích s Klárou Melíškovou, Václavem Neužilem, Miroslavem Krobotem, Zuzanou Stivínovou, Lenkou Krobotovou a dalšími. Ta bude vysílána na České televizi od 31. března.

Nejoblíbenějšími filmy festivalu byly snímky Mia a bílý lev, Mirai, dívka z budoucnosti, Zraněná srdce, U brány věčnosti, Gentleman s pistolí, Dokážete mi kdy odpustit?, Vymazaný kluk, Bílá vrána či Free Solo.

Po pražské části festivalu Febiofest pokračuje od 1. do 18. dubna 2019 do dalších 14 měst:

České Budějovice

Hradec Králové

Plzeň

Beroun

Jihlava

Ostrava

Mikulov

Kladno

Liberec

Děčín

Olomouc

Uherské Hradiště

Chomutov

Zlín

Slavnostní zakončení festivalu proběhne 18. dubna v Golden Apple Cinema ve Zlíně.