ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat se těší velkému zájmu odborníků

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH s Národní výstavou hospodářských zvířat byly 12. května zahájeny a potrvají do 15. května. Součástí doprovodného programu je také Středoevropský veterinární kongres a Národní výstava myslivosti a včelařská výstava spojená s prodejem. Letošní ročník patří mezi jeden z největších obdobných veletrhů ve střední Evropě. Haly brněnského výstaviště se proměnily v největší stáje v České republice.

Výstavu koní si nenechala ujít ani herečka Vanda Hybnerová. Dorazila i se svým koněm, se kterým se představila v jízdárně v rámci doprovodného programu. Valach má vcelku složité jméno, ale říká mu zkráceně Kvíčala. „To jméno by mu dal každý, protože velmi rád se hlasitě projevuje a má takový soprán,“ smála se Hybnerová. Ten, kdo si počkal na jeho projev, nemohl jinak než souhlasit. Přijela i hereččina dcera Josefína, žádaná  trenérka, která lásku ke koním po mamince evidentně zdědila.

Veletrh ANIMAL TECH, Národní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti čítá téměř 200 vystavovatelů, jejichž expozice na veletrhu ANIMAL TECH zabírají 9000 čtverečních metrů, 9 stovek hospodářských zvířat se prezentuje na téměř 18 tisících čtverečních metrech.

V pavilonu P a jeho okolí najdou návštěvníci expozice s technologiemi pro živočišnou výrobu – krmivářské firmy, technologie pro chov, dojicí techniku, zemědělskou techniku vč. závěsné techniky. Velká část vystavovatelů představuje novinky a zajímavé exponáty pro větší výnos, produktivitu i lepší prostředí hospodářských zvířat. K vidění je hydroponický způsob pěstování zeleného krmení, novinky v oblasti krmiv a výživy skotu, slámové matrace jako podestýlka s maximální hygienou, zařízení pro pastevní odchov, krmné vozy či nejmodernější monitorovací zařízení pro skot.

Na Národní výstavě hospodářských zvířat je k vidění přes 900 kusů skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Rekordní je účast masného skotu, vystaveno je 392 kusů a zastoupeno je 22 plemen. Chovatelé dojeného představují holštýnský skot s 87 kusy. V pavilonu F je na dvě desítky prasat, 191 ovcí a 38 koz. Vystaveni jsou zástupci všech českých národních plemen. Nejdůležitější částí doprovodného programu výstavy jsou tradičně šampionáty a soutěžní přehlídky, například Národní šampionát holštýnského skotu, Národní šampionáty masných plemen, Národní šampionát skotu jersey nebo soutěžní přehlídka českého strakatého skotu. Kvalita zvířat je na šampionátech posuzována rozhodčími ze zahraničí. I mezi hospodářskými zvířaty se najdou skutečné legendy, mezi zástupci českého strakatého skotu se objeví například kráva Berta z Radešínské Svratky, která má už osm telat a od roku 2013 vyhrála několik soutěží. Holštýnka Zlatka se může pochlubit celoživotní produkcí mléka na 100 000 kg.

Návštěvníci mohou vidět ukázky zpracování vepřového masa s Františkem Kšánou nebo soutěž ve stříhání ovcí elektrickým strojkem. Každý návštěvník výstaviště může hlasovat v anketě Miss Sympatie o nejsympatičtější krávu, nově ve dvou kategoriích – dojený skot a masný skot. Na webu je také možné sledovat také online přenos z předvadišť. Nejmladšímu vodiči dojeného skotu je 5 let a vodí tele holštýnského skotu narozené začátkem letošního dubna.

Ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR probíhá také program pro děti a žáky základních škol nazvaný „Ze života zemědělství“. V úterý 14. května se uskuteční zemědělská olympiáda, ve které budou soutěžit studenti středních odborných škol, jednou z disciplín je například dojení na čas.