Koktejly z křivého ovoce a zeleniny jsou in!

Letní setkání v unikátní pražské karlínské restauraci Spojka bylo především o zelenině, ovoci, drincích, koktejlech, ale také  o Potravinové bance a záchraně jídla, přesněji křivé zelenině a příjemné atmosféře. Pod tímto projektem je podepsaná také stravenková společnosti Edenred ČR.

To, že křivá zelenina rozhodně do koše nepatří, víme všichni, ale co s ní, když nám její nevzhlednost úplně nelíbí? Nejlepší je z ní připravit nějaký pokrm, ale úplně ze všeho nejlepší je z ní udělat drinky a koktejly a ve Spojce se to učila celá řada známých osobností, například herecký a partnerský pár Kateřina Sedláková a Peter Pecha, herečky Ivana Jirešová a Regina Řandová, virtuóz a také třeba skladatel Varhan Orchestrovič Bauer.  Nechyběly ani zástupkyně ženské krásy – úřadující MISS ČR 2018 Iveta Mauerová a trojice dívek z finálové dvanáctky letošního ročníku, jehož finále se uskuteční na podzim v Praze. Svůj koktejl si pod dohledem barmanského mistra a držitele několika ocenění Jana Šebka z L´fleur baru připravila většina z nich.

Peter Pecha doběhl jako poslední, jak se říká s jazykem na vestě, ale z omluvitelných důvodů. Byl totiž na zkoušce  nového muzikálu Tarzan, kterou není možné vynechat, ale ani z ní odejít dříve. I jeho barman Honza Šebek naučil dělat rychlé, dobré a zdravé nealkokoktejly. „To je super. My sice s Kačkou moc na koktejly nejsme, ale asi s nimi teď nově začneme. Navíc moc rádi podpoříme tuhle akci, kterou Edenred a Potravinová banka v téhle úžasné restauraci dali dohromady,“ prohlásil budoucí ženich Peter Pecha, kterého za pár týdnů čeká svatba s partnerkou Kateřinou.

To herecké kolegyně Ivana Jirešová a Regina Řandová zkusily „dámské“ pití. „Hele, jak se nám to podařilo. Mňam, to je dobrota. Ono je to nejenom dobrý a hlavně rychlý,“ usmívala se nastávající paní Pechová na své kolegyně a kamarádky. „Já koktejly miluju a dáváme si je na chalupě, na dovolené nebo na párty, když někam jdeme s manželem,“ přiznala dabérka a herečka Regina Řandová.

Ivanu Jirešovou zase nadchla forma pomoci Potravinové bance Praha a už se s ředitelkou Věrou Doušovou domluvila, že tam dorazí se svou dcerou něco uvařit a chce je také podpořit a pomoct. „Je to krásná a záslužná věc. Je to super a koktejly jsou bezvadné. Líbí se mi, že se z téhle ´křivé´ zeleniny a ovoce všechno zužitkuje, a že to pomůže lidem, kteří to potřebují,“ podotkla Jirešová.

Úřadující Česká Miss 2018 Iveta Mauerová a tři finalistky z celkových 12 letošního ročníku měly také možnost udělat si koktejly. „Tohle barevné pití vypadá skvěle a taky tak chutná. Koktejly známe spíš alkoholické, ale i tohle je moc dobré. Rády jsme podpořily dobrou věc,“ podotkly soutěžící krásky.

„Že bych na to zkomponoval nějakou hudbu o koktejlech?,“ dodal vtipně Varhan Orchestrovič Bauer, který se už pilně připravuje na konec října, kdy se v pražské Lucerně uskuteční jeho velký galakoncert k jeho 50. a 30 letům svobody. Výtěžek půjde taky na dobrou věc – na nevidomé a slabozraké. „Makám na to, do toho jsme se stěhovali, takže se nenudím. Ale tady jsem si to taky moc užil,“ dodal skladatel a excentrický umělec. 

Foto: Jaroslav Hauer