Film Pražské orgie nás zavede do napjatých sedmdesátek

Pražské orgie podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů,  držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění, jsou sedmým celovečerním filmem režisérky Ireny Pavláskové. Její filmy získaly více než dvě desítky ocenění, včetně Zvláštní ceny na MFF v Cannes.

Práva na zfilmování Pražských orgií, získala Irena Pavlásková od Philipa Rotha před sedmi lety. „Philip Roth je literární klasik a byl jím již za svého života. Je držitelem neuvěřitelného množství cen a jenom získání práv od takové literární veličiny je zázrak, který s sebou nese velkou zodpovědnost,“ říká režisérka a scenáristka Irena Pavlásková. „Adaptovat knihu pro film je vždycky těžké, protože literatura už z principu pracuje s jinými vyjadřovacími prostředky. Již od počátku se mi líbilo, že jde o pohled cizince, Američana, který proniká do české mentality. Proto pro mě bylo důležité ve filmu udržet jeho podhled na tehdejší československou společnost, na to, jak se jednotliví lidé byli schopni zachovat a vyrovnat se situací, která zde v 70. letech panovala,“ vysvětluje režisérka.

Příběh filmu nás zavádí do poloviny 70. let, kdy slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis nevydané knihy. Na své pražské misi se seznámí se svéráznou a nezkrotnou spisovatelkou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké  svobodě po svém. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit. Zuckermanova pražská návštěva, plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí se brzy stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí.  Zuckerman si nakonec není jistý, kdo je přítel a kdo je provokatér a donašeč. Kdo jsou lidé z dekadentních orgií v domě syna slavného malíře? Kdo je vyplašený student, který ho upozorňuje, že musí okamžitě opustit Československo? Kdo je jeho průvodce normalizačním peklem, vyhozený divadelní režisér a nyní údržbář v kotelně muzea? A kdo je jeho Olga: skandalistka a rebelka nebo hráčka dvojité hry? V ohrožení se ocitá nejen Zuckermanova svoboda, ale možná i jeho život.

Nathana Zuckermana hraje v Pražských orgiích Jonas Chernick, kanadský herec, scenárista a producent, který se podílel na desítkách kanadských a amerických televizních seriálů a filmů. Hrál ve více než 60 filmech a získal mimo jiné ocenění Canadian Screen Awards – Nejlepší herec ve filmu The Best Laid Plans.

Roli Olgy ztvární ve filmu cenami ověnčená rodačka z Petrohradu Ksenia Rappoport, která pravidelně natáčí ve Francii a hlavně v Itálii, například s takovým režisérem jako je oscarový G. Tornatore. V Itálii také získala mnoho cen, mezi nimi  cenu pro nejlepší herečku roku a na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku.

Pavel Kříž hraje ve filmu režiséra Rudolfa Bolotku, toho času pracujícího v kotelně. Bolotka je Zuckermanovým průvodcem, vtáhne ho do světa nevázaných večírků, ale zároveň je ironickým glosátorem života v rozpadající se společnosti, kde kdekdo spí s kdekým a kdekdo udává kdekoho.

Klára Issová a Jiří Havelka vytvářejí milenecký pár českých emigrantů, na jejichž popud přijede Zuckerman do Československa vyzvednout literární rukopis.

Dále uvidíme Miroslava Táborského, Martina Stránského, Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenbergera dva poslední jmenované v rolích známých českých spisovatelů-disidentů, inspirovaných Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem.

Film je natočen v angličtině pro zachování autenticity, kdy hlavní hrdina přijede do Prahy a všichni s ním komunikují v jeho řeči. Do kin však půjde ve dvou jazykových verzích – originální anglická verze s titulky a verze s českým dabingem. Film bude uveden do českých kin 10. října 2019.

Na trailer k filmu zde:  

Tvůrci

Pro scenáristku a režisérku Irenu Pavláskovou jsou Pražské orgie podle knihy Philipa Rotha sedmým celovečerním hraným filmem. Je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal na film práva od takové žijící literární veličiny, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění. Za svoje filmy získala Irena Pavlásková na dvě desítky ocenění, včetně významných ocenění  z nejprestižnějších festivalů kategorie A, jako je Zvláštní cena z MFF Cannes, Grand Prix z MFF Montrealu, ceny z MFF Moskva, dále Grand Prix Paříž Cretéil a mnohé jiné. Její filmy se kromě toho těší divácké návštěvnosti, její zatím poslední režijní počin, snímek Fotograf byl druhým nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2015.

Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku, v 70.a 80. letech poskytoval podporu československým  spisovatelům. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990.  Philip Roth zemřel ve věku 85 let v březnu 2018.

Film Pražské orgie produkuje společnost Prague Movie Company Ireny Pavláskové a Viktora Schwarcze. Viktor Schwarcz patří k nejrespektovanějším českým producentům posledního dvacetiletí. Je držitelem Českého lva pro nejlepší  film za snímek Poupata. Jako nezávislý producent je podepsán pod dvěma desítkami českých filmů, s Irenou Pavláskovou spolupracoval již na filmech Zemský ráj to napohled (2009) a Fotograf (2015).

Koproducenty  filmu jsou Česká televize, kreativní producentkou je Alena Müllerová, Eydelle Film, Cineart TV Prague, Europeana Production, Analog Vision, film vzniká s podporou Státního fondu kinematografie, slovenským koproducentem je společnost ARINA s podporou Audiovizuálneho fondu. Vznik filmu podpořil program MEDIA a Nadační fond Praha ve filmu - Prague Film Fund. Distributorem je Bioscop.

Zdroj: Bioscop