Korunka z dílny JK Jitka Kudláč pro letošní missky je uměleckým dílem

Česká rodinná šperkařská firma JK Jitka Kudláčková se zhostila nelehkého úkolu vytvořit korunky pro letošní ročník soutěže Česká miss a Miss Universe Slovenskej republiky. Nutno říci, že letošní vítězky se budou pyšnit opravdovým uměleckým dílem, kterým korunky bezesporu jsou. Tým JK Jitka Kudláčková vycházel z faktu, že korunky jsou určeny české i slovenské vítězce a snažili se tak do korunky zanést společné prvky obou národů.

Prvním společným prvkem jsou národní barvy, které jsou do korunky zaneseny. Bílou barvu znázorňuje stříbro, které je proloženo červeným zlatem a modrými topazy. Dalším společným rysem, který je typický pro oba státy, je paličkování, proto boky korunky znázorňují krajku. Dále korunka odkazuje na historii řemesla obou zemí a je inspirována původními českými korunami, které byly vyráběny z cizelovaného zlatého plechu. Korunka také ctí ladné a oblé slovanské tvary, které jsou pro oba národy tak typické.

Na tvorbě korunky se podíleli převážně muži. Designér David G. Hrubec a ředitel JK Jitka Kudláčková Dušan Mlynarčík. Jitka Mlynarčík Kudláčková na celou realizaci pouze dohlížela. „Korunku jsem nechala čistě na mužích v naše týmu. Přišlo mi krásné, že muž vytvoří korunku pro ženu. Jen jsem se snažila stále apelovat na to, aby korunka vítězce nespadla z hlavy. Jsem ráda, že se nám podařilo vymyslet patent tak, aby korunka byla flexibilní a přizpůsobila se tvaru hlavy vítězky,“ vysvětluje přední česká designérka šperků.

Korunka opravdu dívkám padat z hlavy nebude. Tým JK Jitka Kudláčková tvar korunky propracoval a vše konzultoval i se Silvií Lakatošovou, takže by při korunovaci neměl nastat žádný problém. „Snažil jsem se, aby korunka byla klasická ne moc moderní. Zkrátka, aby to byla opravdu koruna. To, jak budou pasovat na hlavu, jsem řešil, protože korunky se dělají v různých provedeních. Nakonec jsem se rozhodl, že bude větší a bude sedět vzadu za týlem, tak aby získala stabilitu a dobře na hlavně držela,“ vysvětluje deisgnér  JK Jitka Kudláčková a autor ručně vyráběné korunky David G. Grubec.

Korunka obsahuje kvalitní materiály, přírodní kameny, perly a váží 112g. „Korunka je odlehčená, aby na hlavě vítězky dobře držela, ale zároveň je vyrobena z drahých kovů a přírodních kamenů. Na korunce najdete kromě zlata a stříbra také dva topazy, sedm diamantů s brilantovým výbrusem a dvacet jedna perel z toho devět růžových a dvanáct bílých. Hodnota korunky je zhruba 400 000 Kč za jednu a dá se předpokládat, že vzhledem k umělecké hodnotě, nápadu a použitým přírodním kamenům bude její hodnota stoupat,“ vysvětluje Dušan Mlynarčík, spolumajitel firmy JK Jitka Kudláčková.

Korunku přišly obdivovat i samotné finalistky, které dokonce nahlédly do dílny JK Jitka Kudláčová, kde korunky vznikaly poctivou ruční prací a jejich výroba trvala necelých 400 hodin. Dívky doprovodila také moderátorka Veronika Farářová Sasková a Miss Supranational 2016 Michaela Hávová.

Veronika Farářová  Sasková se se nikdy žádné velké soutěže krásy nezúčastnila, jak sama říká je spíše sportovec, proto jí zajímalo více závodění v aerobiku či gymnastice, které jí přivedlo k soutěži Miss Wellness a pyšní se také titulem Miss léto. „Na žádné klasické soutěže krásy jsem se nikdy nehlásila, jsem vzrůstem malá, takže bych stejně neuspěla,“ vysvětlila moderátorka, která bude v rámci živého přenosu finálového večera mapovat backstage. Také pomáhá dívkám s přípravami na soutěž, cvičí s nimi aerobik, aby byly ve správné kondici. Protože je součástí České Miss již několik let má srovnání, s korunkami v ostatních letech. „Korunka je letos skvělá. Je to konečně návrat k princeznovské korunce. Myslím si, že dívky v této soutěži mají být princezny. Navíc je krásné, jak se povedlo spojit v korunce Česko i Slovensko, ztvárnění krajky a zpracování vůbec,“ vysekla poklonu autorům korunky.

Michaela Hávová může dívkám radit o něco více, protože se pyšní titulem Miss Supernational 2016. Sama na účinkování v soutěži Česká Miss vzpomíná velmi hezky. „Byla to moje životní šance, ať už profesní nebo životní. Soutěž mi dala nevíce, co mohla. Díky soutěži jsem pak pro Českou Miss začala pracovat a na prvním castingu následující rok jsem se seznámila se svým životním partnerem, takže je to pro mě byla vlastně osudová soutěž,“ vysvětluje modelka a produkční České Miss. Ani ona nešetřila chválou na letošní korunku. „Korunka je určitě propracovanější, než byly ty, které jsme měly my. Je použito více barev, je to doslova umělecké dílo. Ty naše korunky byly jen obyčejné stříbrné. Tohle je korunka s něčím navíc, korunka s historií,“ uzavřela Hávová.

Finálový večer jediné národní soutěže krásy proběhne 25. srpna 2019 v Hudebním divadle Karlín v Praze, televizní přenos začne ve 20.15 na TV Prima.