Nabarvené ptáče Václava Marhoula vylétá na festivaly a do distribuce v USA

Po světové  premiéře na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a uvedení v Čechách vyráží Nabarvené ptáče Václava Marhoula na festivaly po celém světě. Film, který má na svém kontě po dvou týdnech v českých kinech přes 55 tisíc diváků, získal také amerického distributora – IFC Films.

Na začátku září překvapil Václav Marhoul svým černobílým snímkem v italských Benátkách, v druhém zářijovém týdnu velkolepou premiérou v Praze a hned poté se film vydal na cestu po zahraničních festivalech. Momentálně má za sebou uvedení v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, v ruském Petrohradu i dalším významném severoamerickém filmovém festivalu v kanadského Vancouveru.

Režisér a producent Václav Marhoul mezitím každý den objíždí kina v českých a moravských městech, kde se účastní besed, autogramiád a po projekcích filmu, který

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o účast v 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, diskutuje s diváky. Těch na film dorazilo k dnešnímu dni přes 55 tisíc.

Že je o film i v zahraničí mimořádný zájem svědčí nejen další pozvání z festivalů ve Velké Británii, Lucembursku, Turecku, Německu, Polsku, Brazílii, Japonsku, Řecku, Irsku, Španělsku, na Ukrajině či v Egyptě. V USA, Bělorusku nebo Indii jde dokonce o soutěžní sekce. Film totiž získal také svého amerického distributora, společnost IFC Films z New Yorku, která je přední distribuční společností nezávislých filmů a má za sebou uvedení takových snímků, jako Chlapectví, Ztratili jsme Stalina nebo Antikrist.

Distribuční společnost IFC Films, která je sesterskou společností Sundance Selects a IFC Midnight a je vlastněna společností AMC Networks Inc., spolupracovala v minulosti např. se Stevenem Soderberghem, Gusem Van Santem, Spikem Lee, Richardem Linklaterem, Larsem von Trierem, Paulem Dano, Claudem Chabrolem, Noahem Baumbachem, Ethanem Hawkem a mnoha dalšími.

Realizace filmu Nabarvené ptáče zabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí  3 531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel na černobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár z Českého Krumlova, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper. Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka, Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.

 

Nabarvené ptáče

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost...  

Václav Marhoul

Nabarvené ptáče je třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip (2003) a především Tobruk (2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů. Produkčně se podílel na snímcích Pražská pětka (1989) a Kouř (1990), jako producent pak na filmu Postel (1998). Václav Marhoul je absolventem FAMU, obor produkce, postupně pracoval pro Českou televizi, Krátký film, ve Filmovém Studiu AB Barrandov začínal jako asistent produkce, aby se pak v letech 1990–1997 stal jeho generálním ředitelem. V roce 1997 založil vlastní společnost Silver Screen s.r.o., jejíž náplní je především výroba celovečerních filmů a organizování akcí v oblasti divadla a výtvarného umění.

Foto © Jan Dobrovský