Hvězdu sládků letos získalo o třetinu více hospod než loni

Skvělá zpráva! V Česku přibývá hospod, které umí pečovat o pivo od jeho skladování až po správné načepování. Plzeňský Prazdroj díky tomu mohl výrazně rozšířit řady těch, kteří se pyšní oceněním Hvězda sládků. Celkem ji pro letošní rok získalo 448 tuzemských hospod a restaurací, což je o třetinu více než loni.

Hvězda sládků je ocenění hospod, které se zaměřuje na celkovou péči o pivo a správné čepování. Experti na výčepní zařízení i degustátoři v utajení navštívili v průběhu loňského roku provozovny, které o ocenění usilovaly, a kontrolovali vše od skladování piva, přes čistotu pivního vedení a výčepu až po výčepní dovednosti hospodských. Hvězdu pro letošní rok tak obdržela jen ta provozovna, která uspěla v náročném několikakolovém hodnocení.

Kritéria jsou přísná, získat prestižní ocenění znamená věnovat pivu maximální péči. Podle průzkumu, který provedl Prazdroj mezi loňskými držiteli, se ale úsilí o Hvězdu sládků hospodám vyplácí. Téměř dvě třetiny z loňským oceněných ji vnímají jako jednoznačnou konkurenční výhodu. Desetina hospod pak uvádí, že se jim po zisku Hvězdy výrazně zvýšil počet návštěvníků. A provozovny si tím také budují vztah se svými stálými hosty, skoro polovina hospodských uvedla, že Hvězda sládků zvyšuje hrdost jejich štamgastů na svoji hospodu i výčepní, kteří v ní pracují. „Úroveň péče o pivo se v hospodách obecně zvyšuje, hospodští mají snahu zlepšovat své výčepní dovednosti a tím přinášet spotřebitelům ten nejlepší zážitek z čepovaného piva. Sami pak vidí, že se jim jejich práce vrací,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Získat Hvězdu sládků i pro další rok ale není samozřejmost, což dokládají letošní výsledky. Celkem 89 provozoven, které ocenění obdržely v loňském prvním ročníku, letos neobhájilo. „Hvězda sládků je znakem trvalé špičkové péče o pivo. Tam, kde dojde k dlouhodobému výkyvu, ji bohužel nemůžeme znovu udělit. V takovém případě ale nabízíme hospodě pomoc a v případě jejího zájmu se snažíme společně chyby napravit,“ říká Vojtěch Homolka, vrchní obchodní sládek Plzeňského Prazdroje, který má na starosti kvalitu čepovaného piva v hospodách. Nejčastějšími příčinami, proč hospody neuspěly, byly podle něj nedostatečně umyté sklenice a špatný styl čepování. „To první se pozná podle ulpívajících bublin na vnitřní straně sklenice, rychle se rozpadající pěně nebo tím, že pivo nekroužkuje. Špatný styl čepování odhalíme zase nejčastěji tak, že pivo má velké bubliny v pěně,“ dodává Vojtěch Homolka.

Kompletní mapa oceněných hospod: www.hvezdasladku.cz