46. ročník MFF EKOFILM se otevírá filmařům celého světa!

EKOFILM pořádá Ministerstvo životního prostředí už bezmála půl století a hledá ty nejpoutavější filmy o přírodě. „Je jedno, jestli je film z Afriky, Asie nebo Milovic. Nás zajímají silné příběhy, filmařské výpovědi, které dokáží lidem představit problémy v životním prostředí nebo přírodu v celé jejich složitosti, kráse či tragičnosti,“ říká dlouholetý prezident festivalu Ladislav Miko a dodává: „Právě filmy mohou přinést nové podněty, nápady i neotřelé pohledy z celého světa.“

Hlavní téma festivalu pro rok 2020 je UDRŽITELNOST a soutěžními kategoriemi jsou: KRÁSY PŘÍRODY, KRÁTKÉ FILMY (filmy se stopáží do 30 minut) a STŘEDOEVROPSKÉ FILMY (Střední Evropou se pro účely této kategorie rozumí Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Polsko).

MFF EKOFILM se uskuteční ve dnech 14.–17. října 2020 v Brně. Mimo jiné například na náměstí Svobody, v kině Scala nebo v prostorách Masarykovy univerzity. Přihlásit se mohou dokumentární, hrané, animované i experimentální filmy z celého světa. Až do konce dubna tak mohou autoři filmů učinit prostřednictvím portálu filmfreeway.com.

Program festivalu tvoří mezinárodní soutěž 25 filmů s ekologickou tématikou a doprovodné akce (nesoutěžní filmy, koncerty, besedy, prezentace, workshopy…). Přihlášené filmy bude posuzovat odborná výběrová komise, která do 30. 6. 2020 většinovým hlasováním rozhodne o zařazení filmů do festivalové soutěže. V případě, že bude film vybrán, bude přihlašovatel okamžitě obeznámen.

Slavnostní vyhlášení vítězných filmů a předání cen proběhne dne 16. 10. 2020 v Brně. Na festivalu uděluje mezinárodní porota následující ceny:

  • Cena ministra životního prostředí – Hlavní cena za nejlepší film festivalu
  • Cena prezidenta festivalu
  • Nejlepší film kategorie Krásy přírody
  • Nejlepší film kategorie Středoevropské filmy
  • Nejlepší film kategorie Krátké filmy 

EKOFILM je mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví. Širokému okruhu diváků přináší nejnovější poznatky o stavu přírody a životního prostředí v různých zemích světa a v mnoha případech i fakta o řešení závažných kauz. Na mezinárodní úrovni získává EKOFILM stále vyšší ohodnocení. Patří k nejstarším festivalům environmentálního zaměření na světě, je významnou platformou pro setkávání široké veřejnosti s filmovými tvůrci, odbornou veřejností a státní správou. Festivalu se účastní řada zahraničních odborníků.

Více informací zde: https://www.ekofilm.cz/