Praha vymění bezpečnostní betonové bloky za žulové kvádry

V historickém centru Prahy budou nahrazeny bezpečnostní betonové zátarasy za estetičtější žulové kvádry. V první vlně bude takto na Staroměstské náměstí umístěno 32 žulových kvádrů. Kamenné kvádry totiž nenarušují historický vzhled centra města.

„Bereme si příklad z ostatních měst. Betonové žluto-černé zátarasy narušují historický vzhled centra Prahy, a tak jsme se rozhodli je nahradit za tyto hezčí žulové kvádry. Ty zároveň stále plní svou bezpečnostní funkci. Cílem je, aby žulové kvádry splynuly s historickým okolím a minimalizovali jsme rušivý dojem z těchto účelových bezpečnostních prvků v městské památkové rezervaci,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček. 

Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě, jednoduše opracovaný kámen nepředstavuje rušivý prvek v pražské památkové rezervaci. Cena jednoho z kamenů je

Žulové kvádry mají rozměry 1 x 0,5 x 0,5 metru a vycházejí z prvků, které jsou již dnes používány na Mariánském či Václavském náměstí, jsou však delší a provázány tak, aby splnily nároky na bezpečnost. Tyto kvádry by se měly dále objevit například na Náměstí republiky. 

„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem rád, že díky výborné spolupráci s náměstkem Hlubučkem konečně tyto bloky zmizí. Poté, co se nám podařilo odstranit nevzhledné bloky ze Smetanova nábřeží, je toto další krok směrem ke kultivaci veřejného prostoru Prahy 1,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma.