Pražské náplavky mají novou trasu, po které jezdí přívoz

Rašínovo a Hořejší nábřeží v Praze oživuje nový přívoz. Lidé tak mohou cestovat mezi náplavkami po vodě rychleji. „Chceme z náplavek udělat centrum života obyvatel Prahy. Náplavky budou v těchto místech přes léto programově nabité a věřím, že si to lidé, kteří tráví léto v Praze užijí,“ říká pražský radní pro majetek Jan Chabr.

Propojení břehů Rašínova a Hořejšího nábřeží byl jedním z cílů, se kterým jsem do pozice kurátora náplavek letos nastupoval Petr Hozman.

„Jsem opravdu velice rád, že se nám to s vedením TCP, radním Janem Chabrem a převozníkem Pražským podařilo a návštěvníci náplavek se budou moci propojovat mezi oběma břehy tímto přívozem,“ doplňuje kurátor pražských náplavek Petr Hozman. „Hořejší nábřeží ožilo primárně otevřením kobek. Každá má svůj osobitý charakter a přívozem se cesta k prozkoumání této krásné náplavky ještě zjednoduší. Zároveň se na Hořejším nábřeží připravuje řada akcí, které budou mít nejrůznější zaměření. Mohu už teď prozradit, že se můžete těšit na výstavu v Kobce 17, kterou připravuji s kolegy a Františkem Ortmanem, food akce, řemeslné trhy, nebo třeba Parkour festival,“ vysvětluje Hozman.

Loď s názvem Šemík, kterou provozuje známý převozník pražský Zdeněk Bergman poprvé odrazil od břehu v pátek 10. července v 10:00 hod ze Smíchovské strany.

„Jméno lodi upozorňuje na historické souvislosti známé ze Starých pověstí českých, ve kterých se praví, že Horymírovi, vladykovi z Neumětel, zachránil kůň Šemík život, když s ním přeskočil hradby Vyšehradu. Horymír se tak dostal přes řeku Vltavu až k Neumětelům, kde hrdinný kůň Šemík skonal, na následky zranění po skoku z Vyšehradské skály,“ doplňuje Bergman.