Kampaň Dětského krizového centra: Medvídek s dobrou radou

Dětské krizové centrum za podpory Nadace České spořitelny spouští novou osvětovou kampaň pro všechny děti, které potřebují pomoci, ale nemají se kam obrátit. Nyní se mohou pomyslně svěřit papírovému medvídkovi, kterého si můžou vytisknout na www.ditekrize.cz a snadno složit. Medvídek obsahuje všechny důležité kontakty pro chvíle, kdy dítě potřebuje pomoci.

„Žijeme ve velmi dynamické době a čelíme pro nás zcela novým situacím. Kvůli pandemii spojené s šířením nového typu koronaviru Covid-19 se mnoho rodičů ocitlo prakticky ze dne na den bez práce, děti musely zůstat doma, protože zavřely také školy. Ne všichni se dokázali s touto nelehkou situací vypořádat a stresová zátěž rodičů i samotných dětí se podstatně zvýšila,“ říká ředitelka Dětského krizového centra, PhDr. Zora Dušková.

„Mnoho dětí o svých problémech nemůže nebo nedovede otevřeně mluvit. Setkáváme se s dětmi, které byly týrané či zneužívané i několik let a bylo jim méně než 6 let.  Řada z nich se navíc stydí nebo bojí přiznat svému okolí, protože často je agresorem osoba blízká. To je důvod i naší nové kampaně s papírovými medvídky,“ doplňuje Zora Dušková. Papírový medvídek může pomoci dítěti najít cestu ven z pekla týrání a zneužívání. Je to symbol pomoci, kamarád.

Na podporu nové kampaně s papírovými medvídky se přidala již celá řada osobností známých ze sociálních sítí, které pomáhají pozitivní sdělení šířit po svých kanálech. Hashtag #medvedprinasiusmev na svých profilech budou postovat třeba Zorka Hejdová, Renata Langmannová, Matyáš Hložek či Josefina Bakošová. „Na svá dětská léta vzpomínám moc ráda. Jsem sice z rozvedené rodiny, ale měla jsem doma dobré zázemí, úžasné spolužáky ve škole, nejlepší kamarádku i relativně spokojené dětství. Vím ale, že ne všechny potká také takové štěstí. Když mě Dětské krizové centrum oslovilo s prosbou o pomoc šířit toto sdělení mezi mé příznivce, ani na okamžik jsem se nerozmýšlela,“ nechala se slyšet Josefina Bakošová, jejíž fanouškovská základna na Instagramu dosahuje 287.000 followerů.

Dětské krizové centrum zůstalo v provozu po celou dobu karantény za zvýšených bezpečnostních opatření. Ambulantní služby poskytovalo centrum i distančně, Linka důvěry zůstala v provozu bez omezení. Snížení počtu osobních konzultací během krize centrum kompenzovalo právě posílením distančních služeb, a to formou telefonátů a Skype linky. „Během krizových opatření jsme zaznamenali zvýšený zájem o chat, kam psaly děti, které byly s člověkem, který jim ubližuje, zavřené doma bez možnosti úniku. Chat Linky důvěry byl velmi vytížený i v minulosti, proto od 1.7. kapacitu navyšujeme,“ popisuje Zora Dušková. „V žádné době nesmíme přestat myslet na děti. Akcent vládou nastavených opatření je cílen zejména na ochranu seniorů, ohrožené děti si zaslouží neméně naší pozornosti. Je potřeba citlivě vnímat velkou míru rizik v důsledku domácí izolace dětí v rodinách s rozvinutou sociální patologií. Během posledních měsíců zaznamenáváme také zvýšený zájem o naše ambulantní služby. Denně přijímáme kolem deseti telefonátů se žádostí o péči. Další nápor očekáváme v září po návratu dětí do škol a dalších dopadů vládních opatření,“ uzavírá Zora Dušková.

„V době pandemie zůstala řada dětí doslova odříznuta od světa. Školy ani rodiny často neměly dostatečnou podporu pro distanční vyučování i běžný sociální kontakt a pomyslné nůžky mezi dětmi z funkčních rodin a dětmi z problémového prostředí se ještě více rozevřely. Duševní zdraví je přitom nedílný předpoklad k tomu, aby děti ve škole prospívaly a učily se s radostí a naplno. Když nebude fungovat jedno, těžko přijde to druhé,“ říká Ondřej Zapletal z Nadace České spořitelny. „Pandemie řadu věcí urychlila – i naše pomoc je proto rychlá a cílená na včasnou podporu dětí, které by bez ní jen těžko dobře prospívaly – třeba právě ve škole,” doplňuje.

K pohotové pomoci – pro posílení služeb krizové intervence, jsme přistoupili mj. proto, že sledujeme zhoršující se situaci v oblasti duševního zdraví v souvislosti s pandemií. Snažíme se řešit důsledky. Zdravý psychosociální vývoj dětí a mládeže v České republice však podporujeme dlouhodobě a jsme přesvědčeni, že ke zlepšení může přispět i kvalitní psychosociální výchova, komplexní prevence ve školách. Zatím jí není dost,“ dodává Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ.

Papírového medvídka a všechny důležité informace lze najít na www.ditekrize.cz