Zájem Čechů o léčbu rázovou vlnou roste, žádají ji tři z pěti pacientů

Informovanost českých lékařů o účincích fokusované rázové vlny je stále nízká. Stoupá ale povědomí laické veřejnosti – přibývá lidí, kteří ke své léčbě přistupují aktivně, chtějí maximální efektivitu a o aplikaci rázové vlny fyzioterapeuty sami žádají.

„Fokusovanou rázovou vlnu využíváme pro její rychlý regenerační efekt jako doplněk manuální terapie. Za devět let v provozu ji vyzkoušelo hodně přes 10 tisíc pacientů s úspěšností léčby až v 95 procentech případů. Nejvyšší efekt má bezprostředně po svalovém zranění, ale pomáhá i při dlouhotrvajících bolestech. Nejčastěji ji aplikujeme při blokádě kloubů páteře nebo žeber, při poškození meziobratlové ploténky, natažených vazech v koleni či kotníku, tenisovém a oštěpařském lokti, zamrzlém rameni, zánětu achilovky nebo při artróze kloubů. Méně známé, ale stejně účinné je také využití fokusované rázové vlny při léčbě erektilních dysfunkcí, u poruch pánevního dna či prostaty a při bolestivé menstruaci,“ vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pozitivní dopad má podle jejích zkušeností terapie s rázovou vlnou i na zlomeniny, bolestivé záněty spojené s patní ostruhou a rekonvalescenci po operaci kolene či ramene. „Od roku 2011, kdy se naše klinika stala centrem terapie rázovou vlnou, sledujeme soustavný nárůst vyžádaných terapií, kde je součástí léčby nějaká forma rázové vlny. V tuto chvíli to odhaduji na 60 procent našich výkonů. Zbývajících 40 procent pak připadá na ‚obyčejné‘ fyzioterapie, manuální lymfodrenáže a masáže,“ doplnila fyzioterapeutka.

Pacienti se svalovými a kosterními problémy se však o nové metodě léčby málokdy dozvědí od svých lékařů. Většina lidí čerpá informace z internetu anebo od svých známých, kteří léčbu podstoupili. „Léčba s pomocí fokusované rázové vlny stále není v Česku tolik rozšířená. Například u zmrzlého ramene, kde je tato léčba prokazatelně účinná a s vynikajícími výsledky, ji v tuzemsku využije odhadem promile z celkového počtu pacientů. Ostatní lidé odhánějí bolesti prášky a injekcemi s kortikoidy. U některých jiných diagnóz dokonce podstupují zbytečně rutinní operace. Na vině je malá informovanost i ze strany praktických lékařů a cena léčby, kterou neproplácí pojišťovny. Přitom náklady jsou srovnatelné a ‚fokuska‘ v nákladech často i vítězí,“ míní Iva Bílková.

Nová technologie fokusované rázové vlny nepůsobí jako analgetikum. Naopak podněcuje poškozené místo k „samoopravě“, urychluje hojení měkkých tkání a obnovuje hustotu kostí. Díky přesně zacíleným tlakovým vlnám, které proniknou i hluboko do těla, je její aplikace neinvazivním zákrokem, který zvyšuje účinky manuální fyzioterapie až desetinásobně. „Rázové vlny není třeba se bát. Někteří pacienti bohužel v minulosti získali špatnou zkušenost z pracovišť, kde nevhodně využívali starší typ – tzv. radiální rázovou vlnu. Dnes je však využívána především nová technologie fokusované rázové vlny, která funguje na zcela jiném principu, je výkonnější a má výborné účinky v řadě svalových, kloubních a kosterních onemocnění. Zvlášť starší lékaři jsou k této moderní léčbě skeptičtí a své pacienty ‚léčí‘ kortikoidy. Ty sice pacientovi okamžitě uleví, ale neřeší příčinu problému a bolest se vrací. Naopak fokusovaná rázová vlna přímo pomáhá poškozené tkáni v regeneraci,“ vysvětlila Iva Bílková.

Aplikaci rázové vlny si dnes musí pacienti platit ze svého, jedna 30minutová terapie stojí od 1300 korun. Budoucí spoluúčast pojišťoven odborníci nevylučují. „Magnetoterapie, ultrazvuk, laser, to vše jsou pojišťovnou proplácené staré koncepty léčby, mnohdy s nižším efektem, než nabízí fokusovaná rázová vlna. Tu již proplácí některé zdravotní pojišťovny v Německu, Rakousku a dalších zemích. I u nás by bylo jistě hrazení pojišťovnou u některých diagnóz možné. Někteří lékaři se ale podle mého názoru s fokusovanou vlnou neztotožňují, neznají její princip. Mladí lékaři ji pacientům doporučují, obecně ale lékaři a fyzioterapeuti mají o využití rázové vlny malé povědomí. Samozřejmě by bylo vhodné udělat férové srovnání celkových nákladů ‚starého‘ a ‚nového‘ postupu léčby, tradiční léčebný cyklus versus s pomocí rázové vlny. Nemáme informaci, že by některá česká zdravotní pojišťovna toto zkoumala, myslím ale, že by byli velmi překvapeni,“ podotkl ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.