Místo kapének kapky šampaňského

Bez zpěvu. Tak se letos křtil charitativní kalendář na rok 2021 spolku Alsa, který jako jediný v České republice pomáhá lidem s amyotrofickou laterární sklerózou (ALS). Koncert v Pražské křižovatce, který zastřešovalo motto „společněprotibezmoci“ se uskuteční až příští rok. Organizační tým Alsy ale nemá ve zvyku se vzdávat. Křest proběhl v komorní atmosféře splňující všechna vládní nařízení v bistru La Cassa za účasti Thoma Artwaye, Kazmy Kazmitche, Davida Krause, Patricie Pagáčové, Kateřiny a Petra Pechových a Jany Plodkové a fotografky Alžběty Jungrové. Všechny zmíněné známé tváře s Alsou dlouhodobě spolupracují.

V případech, jako je tento, vládní nařízení skutečně zabolela. Třetí ročník benefičního koncertu měl proběhnout v centru Prahy v Pražské křižovatce. Výtěžek z koncertu se každoročně používá na výjezdy za pacienty s ALS. „Na výjezdy jezdíme, protože pro pacienty s ALS je obtížné cestovat. Navštěvujeme je doma s týmem odborníků a diskutujeme o individuálních potřebách, pomáháme s návazností péče a s informacemi o poskytovatelích zdravotní a sociální péče,“ sdělila produkční spolku Alsa, Monika Kekrtová.

Tradičně by se část večera benefičního koncertu věnovala křtu kalendáře, který letos nese název Pocity a jeho autorkou je známá česká fotografka Alžběta Jungrová. Organizační tým Alsy uspořádal křest samostatně. Proběhl v moderním, nově otevřeném bistru La Cassa v Truhlářské ulici. „Výtěžek z kalendáře bude věnován na chod nového centra v Americké ulici pro pacienty a pečující. Mají zde možnost konzultovat své obtíže s multidisciplinárním týmem odborníků.  Můžou si k nám přijít zacvičit fyzioterapii, jógu, na logopedii, nebo za psychiatričkou. Je zde také poradna pro pečující, kteří se mohou poradit s odborníky a konzultovat všechny aspekty péče,“ vysvětlila Monika Kekrtová.

S Pocity z jarního focení se svěřila na křtu i Jana Plodková. „Když jsme na jaře fotili, byla jsem ráda, že jsem konečně venku z domu. Focení bylo záhy po rozvolnění restrikcí, připadalo mi, že konečně můžu dýchat. Stát modelem Alžbětě Jungrové byl úžasný zážitek. Její jemnou práci se světlem obdivuji, fotky se velmi povedly.”

Pozvání na křest přijal i moderátor, producent a jedna z tváří kalendáře, Kazma Kazmitch. V březnu 2020 vyšel díl Kazmova pořadu ONEMANSHOW věnující se onemocnění ALS. „Chtěli jsme pomoci někomu, kdo hraje o čas. Alsa byla jasná volba. To, jak pacientům budeme pomáhat, konzultujeme s odborným týmem Alsy, naše role v projektu je organizační a zajišťujeme finance,” uvedl Kazma.    

Součástí Kazmovy platformy je i nadační fond OMS Fundation kam se pro pacienty s ALS podařilo vybrat více než šest milionů korun. „Máme roční harmonogram, během kterého budeme realizovat hned několik projektů pro Alsu financovaných z vybraných peněz. Vznikne informační portál pro pacienty, nové webové stránky Alsy s online konzultacemi a pomůžeme deseti konkrétním pacientům a jejich rodinám.”

Dlouholetým partnerem Alsy je i firma CeWe Color zajišťující celé spektrum fotoslužeb. “Alsu tvoří tým skvělých lidí. Je vidět, že spolek je pro ně srdeční záležitost. Nadchlo mě to natolik, že je vždy rád podpořím. Tisk kalendáře pro Alsu je pro naší firmu maličkost,” uvedl předseda představenstva CeWe Color, Pavel Schreiber.

Spolek Alsa se od roku 2016 snaží pomoci pacientům diagnostikovaným s amyotrofickou laterární sklerózou a jejich rodinám. Na ALS dosud neexistuje kauzální léčba. Vše o dosavadních úspěších, finanční pomoci a další informace o ALS najdete na https://zsalsa.cz/.

V kalendáři se můžete těšit na Thoma Artwaye, Lindu Bartošovou, Annemarii d’Almeidu, Kazmu Kazmitche, Bereniku Kohoutovou, Davida Krause a Janu Krausovou, Stanislava Majera, Patricii Pagáčovou, Kateřinu Pechovou a Petera Pecha, Danielu Písařovicovou, Janu Plodkovou a Simonu Kubovou a zakoupit ho můžete na https://www.eshop.zsalsa.cz/

Foto: Archiv z.s. Alsa