Žďárský zámek se po více než měsíci otevírá návštěvníkům a přináší zpestření adventu i vánočních svátků

Mnoho památek se už před „covidovou“ pauzou odebralo k zimnímu spánku. Na zámku ve Žďáru nad Sázavou však 3. prosince startují vánoční sezónu, během níž se mohou návštěvníci těšit na vánoční trh, znovuotevření Muzea nové generace nebo na vánočně zaměřené kurzy Chytré ruky.

Na první prosincový víkend je naplánován výdej dárků objednaných v rámci Virtuálního vánočního trhu. Všechny tři dny se můžete těšit také na vůni vánočního likéru, punče nebo svařáku. Připraveno bude i teplé a studené vánoční občerstvení. Podle nařízení vlády si na těchto oblíbených dobrotách nemůžete pochutnat přímo v prostoru trhu, ale prodejci vám je rádi připraví s sebou. Potěšit se můžete také nákupem tradičních vánočních ozdob z Horního Bradla, vánočních formiček nebo jmelí. Nákupem perníčků můžete podpořit žďárský Senior point, přispět můžete také Oblastní charitě Žďár.

Na zámku se od 19. do 20. prosince uskuteční také klasický Vánoční trh. „Nechtěli jsme naše návštěvníky připravit o vánoční atmosféru a zážitek z předvánočního nakupování na venkovních trzích, které k českým Vánocům prostě patří,“ vysvětluje hlavní koordinátorka trhu Eva Kulková. „I když prodejců nemůže být zdaleka tolik jako v předchozích letech a čekají nás určitá omezení, věříme, že i tak naše návštěvníky potěšíme a příjemně naladíme na Vánoce.“

Další z akcí, kterou (i když jen virtuálně) navštívily během listopadu tisíce lidí, je Virtuální vánoční trh. Pro velký zájem se jej organizátoři rozhodli prodloužit. Dárky od lidových a regionálních výrobců objednané online do 14. prosince si tak můžete vyzvednout i 19. a 20. prosince během vánočního trhu přímo na zámku bez nutnosti platit dopravu.

Předvánoční období na zámku však není jenom o trzích. Znovuobnoven bude také projekt Chytrá ruka, díky kterému se můžete naučit různá klasická i zapomenutá řemesla. Ve čtvrtek 10. prosince se bude konat odpolední kurz vánoční keramiky a 17. prosince potom kurz výroby vánoční dekorace ze sena.

Přihlášky posílejte na sedlakova@zamekzdar.cz.

Pokud se vám již zastesklo po návštěvě kulturních památek a muzeí, vyrazte do interaktivního Muzea nové generace nebo na vánočně laděné prohlídky zámku s průvodcem Po stopách Santiniho (od 12. do 22. prosince každou sobotu, úterý a čtvrtek).

Muzeum nové generace, prohlídky Po stopách Santiniho, zámeckou kavárnu nebo obchod můžete navštívit i během vánočních svátků: 26. – 30. 12. (11 – 17 h) a 31. 12. (11 – 14 hod.).

Aktuální informace a otevírací dobu sledujte na www.zamekzdar.cz a www.facebook.com/zamekzdar.cz.