Novinka v Centru Markin: Vyšetření průchodnosti vejcovodů pomáhá řešit neplodnost

Žen, které touží po miminku, ale nemohou otěhotnět v posledních letech stále přibývá. Skoro v polovině případů za problémy s početím stojí abnormality vejcovodů. Proto je vyšetření průchodnosti vejcovodů vůbec jedním z prvních kroků při stanovení plodnosti. K té se přistupuje zpravidla poté, co se pár neúspěšně pokouší o početí zhruba jeden rok. Díky novému přístroji ExEm Foam Kit je vyšetření jednoduché, rychlé a velmi šetrné.

Vejcovody jsou úzké ohebné trubice, které spojují dělohu a vaječníky. Zdravě fungující vejcovod po ovulaci dopraví vajíčko do dělohy. A právě ve vejcovodu dochází i k jeho oplodnění. Právě proto abnormality v tomto ženském orgánu mohou způsobovat neplodnost.

„Bohužel na klinice v posledních letech přichází stále více žen, které nemohou otěhotnět,“ potvrzuje vedoucí lékařka a gynekoložka Halyna Markin. Vyšetření průchodnosti se ženy nemusí obávat. Díky novému přístroji ExEm Foam Kit je ambulantní vyšetření rychlé, spolehlivé a šetrné.

„Smícháním speciálního gelu a vody vznikne pěna. Tou se naplní přes dutinu děložní a následně se pořídí ultrazvukové snímky, ze kterých dokážeme stanovit průchodnost vejcovodů,“ popisuje průběh vyšetření lékařka Markin.

Oproti běžně fyziologicky používaným roztokům je pěna daleko lépe viditelná a výsledné snímky tedy jasně ukáží kontury vejcovodů i dutiny děložní.

„Celý zákrok trvá zhruba dvacet minut a ženy se ho rozhodně nemusí přehnaně obávat. Poté, co si po zákroku trochu odpočinou, mohou jít i s výsledkem domů,“ uzavírá gynekoložka Halyna Markin.

Více informací: www.markin.cz