Magistrát hledá nájemce pro Pražskou tržnici. Lukrativní obchodní místa nabízí skrze Realitní portál

S areálem čítajícím téměř 40 rozsáhlých hal patří Pražská tržnice mezi největší fóra občanského maloobchodu na území hlavního města. Opakovaně přitahuje pozornost nejen obyvatel nejbližších Holešovic, ale za nákupy sem směřují Pražané ze všech koutů metropole. Adresa je to bezpochyby žádaná, protože s rozrůstající se škálou služeb nakupujících rok od roku přibývá. V katalogu Realitního portálu hl. m. Prahy se v současnosti nachází hned šest inzerátů na pronájem vyprázdněných prostor v areálu tržnice. Drobným podnikatelům se tak nabízí možnost lukrativního zázemí na viditelné adrese, a to za výjimečně nízkou cenu.

Většina nebytových prostor v nabídce Realitního portálu se nachází v západním traktu Pražské tržnice. Účelovým určením se nejlépe hodí k provozování maloobchodních služeb, ale hlavní město se jako pronajímatel nebrání ani rozmanitějšímu využití. To souvisí s dlouhodobým plánem magistrátu rozšířit zaměření areálu tržnice, aby nenabízel pouze příležitosti pro nákupy, ale též kulturní vyžití. Nabízené prostory jsou tudíž vhodné pro umělecká studia hledající vhodné ateliéry, ale též další příslušníky kreativního průmyslu s potřebou dobře situovaných a rozlehlých showroomů.

„Jako správní hospodáři se musíme starat o to, co nám bylo Pražany svěřeno, a nedopustit další chátrání historických budov i městských bytů nebo zpustnutí takových klenotů, jakými je třeba Pražská tržnice. To je dnes ostudně zanedbaný, a přitom památkově chráněný areál, ze kterého chceme postupně znovu udělat místo, na které budou Pražané hrdí a budou tam rádi chodit za nákupy i volným časem,“ popisoval dlouhodobý záměr magistrátu již v roce 2019 náměstek primátora pro oblast financí a městského rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Areál Pražské tržnice se pomyslně člení na čtyři základní části. V severozápadním segmentu se nachází tzv. Zeleninový trh, místo konání pravidelných farmářských trhů i domov pro stánkaře, kteří zde nabízejí plodiny ze svojí produkce po čas celého roku. Na východě s ním sousedí obchodní část, kterou většina návštěvníků zná zejména kvůli centrále společnosti Alza a luxusní restauraci a koncertnímu sálu SaSaZu. Tím se ale rozhodně seznam společností, které zde mají sídlo nevyčerpává – našli bychom tu třeba i kanceláře Prague StartUp Centre.

Další významná část je zasvěcena právě zábavě. Kromě zmíněné Rock Opery Praha bychom zde našli populární hipster galerii Trafo Gallery nebo kulturní prostor Jatka 78. Poslední významnou částí, která si už po dlouhou dobu žije takříkajíc vlastním životem, je Asijský trh, téměř posvátný svatostánek všech milovníků asijské kuchyně, řemesel a kultury. Pokud chcete na vlastní kůži pocítit atmosféru skutečného východoasijského tržiště, přesně tady se vám to podaří!

Městský Realitní portál v současnosti nabízí pronájmy prostor o různých rozměrech. Jde buď o klasická prodejní místa do 20 metrů čtverečních, ale i skutečně rozsáhlé a třeba i dvoupodlažní prostory. Podle toho se liší i cena – první kategorii seženete řádově za několik tisíc měsíčně, u těch rozsáhlejších se dostanete už do ranku menších desetitisíců. Výhodou je však zázemí populární a místními i turisty hojně navštěvované destinace, kterou navíc spravuje samo město. Konkrétní inzeráty lze dohledat na adrese https://realitniportalpraha.cz/ pod záložkou Nebytové prostory. 

„Naší snahou rozšířit nabídku chceme docílit toho, aby měl každý občan možnost seznámit se s nabídkami městského majetku v Praze na jednom místě. Nebude tak muset procházet jednotlivé úřední desky a webové stránky městských částí a magistrátu. V tomto směru vidím významný posun na cestě k transparentnějšímu a účelnějšímu nakládání s majetkem města,“ připomíná základní smysl Realitního portálu radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

Historie areálu Pražské tržnice započala již v letech 1893 až 1895. Tehdy byl areál vybudován ve stylu kombinujícím prvky secese a neorenesance podle návrhu pražského architekta Josefa Srdínka. Nacházela se v něm Ústřední jatka královského města Prahy. Tomuto účelu prakticky bez přestávky sloužily všechny haly až do dob pozdní normalizace. V roce 1983 proběhla rekonstrukce, od které se zde nachází tržnice. Původním plánem sice bylo zaměřit se především na velkoobchodní příležitosti, ale osud chtěl tomu, že se zde zabydleli naopak maloobchodníci.

O dekádu později – v roce 1993 – byl navíc celý areál označen za památkově chráněný, což od té doby vyvolává četné spory mezi památkáři a představiteli města. Obecně řečeno mezi nimi panují především neshody na tom, zda dává smysl zahrnovat pod památkovou ochranu kompletní areál, či pouze jeho dílčí části.