Festival v ulicích rozehraje o víkendu centrum Ostravy hudbou, divadlem, cirkusem, obřími loutkami i slam poetry

Ostrava tento víkend letos oslaví nejen konec školního roku, ale i návrat živých kulturních akcí. Do centra města se po roční přestávce vrací Festival v ulicích, který již od roku 2011 pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Masarykovo náměstí, Kuří rynek a přilehlé ulice ovládnou v pátek 25. a sobotu 26. června vždy od 13 do 22 hodin pouliční hudebníci, kapely, akrobati, herci i tanečníci nejen od nás, ale i z Polska, Německa, Rakouska a Španělska. Této hlavní části bude o den dříve předcházet Otevírání ulic - komentované prohlídky města. Letos Festival v ulicích s podtitulem Art & Life i z důvodu koronavirových opatření nabídne program rozptýlený po celém centru na mnoha menších stanovištích s jednotlivými umělci a stánky, mezi kterými se veřejnost bude procházet. Do Festivalu v ulicích se zapojí také univerzity a řada místních neziskových organizací. Vstup je tradičně zdarma za předpokladu dodržení veškerých platných hygienických opatření. Více informací na www.festivalvulicich.cz.

„Kvůli situaci s koronavirem se změnily podmínky pro organizování kulturních akcí a Festival v ulicích s podtitulem Art & Life reaguje na tyto změny. Festival bude trochu jiný než v předešlých letech a doplnění názvu o tento podtitul má o této změně napovídat. Formu festivalu jsme přizpůsobili současné situaci tak, abychom se vyvarovali případných epidemiologických rizik,” vysvětluje ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová.

„Jsem rád, že se po dlouhé pauze, způsobené pandemií vrací do Ostravy život, jak jsme na něj byli zvyklí. Jednou z prvních velkých kulturních akcí je již tradiční Festival v ulicích, který nabídne Ostravanům zábavu, dobrou hudbu a možnost posedět si a vyslechnout zajímavé interprety. Věřím, že si tuto akci všichni užijeme,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro kulturu Zbyněk Pražák.  

„Nad koronavirem sice ještě nemáme úplně vyhráno, ale situace se stále zlepšuje a těšíme se z každé možnosti užít si kulturu a zábavu. Festival v ulicích má každým rokem neskutečně bohatý a zajímavý program, ten letošní je opět nabitý a nabídne rozmanité zážitky. Přeji nám všem skvělý víkend, festival si vychutnejme, radujme se, užijme si program podle svých představ a svého vkusu. Jen si přece jen dovolím připomenout, že je stále na místě jistá obezřetnost a opatrnost. Věřím ale, že dodržování stále ještě platících epidemiologických opatření nám nikomu festival nepokazí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Uvědomujeme si, jak moc události posledních měsíců ovlivnily kvalitu našeho života. Proto chceme Ostravě pomoci co nejdříve obnovit významné volnočasové projekty do té podoby, jak jsme je znali před krizí. S festivalem v ulicích jsme už od jeho založení, takže si můžeme být jisti, že pomůže vše rozhýbat správným směrem,“ uvedla Barbora Černá Dvořáková, která má v LIBERTY Ostrava na starosti společenskou odpovědnost.

„Kultura ožívá, a to je skvělá zpráva pro celý náš region. Colours of Ostrava podporujeme od roku 2013 a jsme rádi, že v těchto hořkých časech můžeme být partnery Festivalu v Ulicích. Organizátoři si nachystali skvělý program a my k němu přidáme vychlazené a dobře načepované pivo,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.

Již ve čtvrtek proběhne symbolické Otevírání ulic - veřejné komentované prohlídky města se zajímavými tématy jako Příběh zrození velkoměsta, Po stopách ostravských kaváren a Ostrava pod rouškou tmy aneb město chlastu a neřestí. V pátek se zájemci budou moci vydat na procházku Prvorepublikové dominanty Moravské Ostravy aneb Po stopách architekta Ernsta Kornera.

V pátek a sobotu pak návštěvníci Festivalu v ulicích uvidí od 13 do 22 hodin v centru Ostravy například soubor V.O.S.A. Theatre s originálními stroji, velkými koly a velocipédy, akrobaty na chůdách souboru Long Vehicle Circus, Prasečí cirkus pro děti i dospělé dvojice Bratři v tricku, noční show Návštěvníci, obří loutky a podobně. Zahrají Janáčkova filharmonie Ostrava, Permoník Choir Karviná, Lovesong Orchestra, senegalští bubeníci Batocu, Gangsters & Desperados Orchestra nebo buskeři. Vystoupí folklórní soubory Slezský soubor Heleny Salichové, Moravský folklorní soubor Ševčík, Dětský folklorní soubor Krasničanek, Soubor lidových písní a tanců Hlubina a Hlubinka. Nebudou chybět i DJs - DJ Saurus nebo Deep Sound Boy. K atraktivním vrcholům bude patřit exhibiční show hvězd české slam poetry.

Návštěvníci se budou moci rozhýbat na swingové tančírně, v rámci flamenco flashmobu nebo na workshopu Beat up. S Rapzzz Place pak zarapovat, zatančit nebo zaskákat na trampolíně, u prodejců v Design zóně zakoupit výrobky z oblasti designu či módy. Nebudou chybět výtvarníci, graffiti jam, program pro děti, deskové hry Mindok, sportovní vyžití i místo pro posezení a odpočinek. V sobotu proběhne dětský jarmark.

Svůj program pro Festival v ulicích připravují také Vysoká škola báňská, Ostravská univerzita, Alliance française Ostrava, neziskové organizace Balónek, Hledáme rodiče, Rozkoš bez rizika, ADRA s projektem rikša pro seniory, Radost v písku, Bílá Holubice nebo Taoistické Tai chi.

Přijďte vysadit z tempa a zasadit Libertýnu do odpočinkové zóny LIBERTY. Zatímco bude festival vířit všude kolem vás, na ostrůvku LIBERTY čeká klid a odpočinek v kombinaci s lahodnou kávou a kopečkovou zmrzlinou servírovanou usměvavými baristy z Mental Café. Když budete chtít, naučí vás výtvarníci z ateliéru Koira Kissa, jak se sází květina Libertýna, kterou si pak odnesete na památku domů.

„Velkou inspirací při pořádání Festivalu v ulicích jsou nám velká evropská města jako např. Edinburgh, Vídeň, Paříž nebo Berlín. Věříme, že realizací festivalu přispějeme k tomu, aby Ostrava byla ještě větším turistickým lákadlem, a že akce přivede do města nové návštěvníky,” uzavírá Petra Hradilová.

Festival v ulicích pořádá festival Colours of Ostrava / probíhá za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje. Generální partner: Liberty Ostrava. Hlavní partner: Radegast. Partneři: OZO, Česká spořitelna. Mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník.

Festival je realizován pod záštitou Zuzany Ožanové, starostky městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.