Film Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen míří do Locarna

Animovaný dokument Milý tati studentky pražské FAMU Diany Cam Van Nguyen se 6. srpna ve světové premiéře představí v hlavní soutěži Pardi di Domani Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu. Švýcarský festival je jedním z nejstarších na světě a soustředí na objevování mladých talentů a uměleckou neotřelost vybraných filmů.

Absolventský film Milý tati vrací režisérku Dianu Cam Van Nguyen do dětských let, kdy jí její otec posílal láskyplné dopisy z vězení. Pročítáním dopisů vzpomíná na vzájemnou blízkost, která se však vlivem tátova odchodu za jinou rodinou ztratila. Diana otci filmem odpovídá, viní ho, že od matky a dvou dcer odešel, ale také se snaží pochopit jeho důvody. Tématem důležitosti mít syna se film dotýká konfliktu vietnamské tradice a evropských hodnot.

Autorka si pro svůj film vybrala velmi neobvyklou techniku kombinující hraný film s rotoskopií, 2D a cut-out animací. “Pro film Milý tati jsem zvolila papírkovou koláž, protože ústředním motivem filmu jsou dopisy. Od začátku jsem chtěla pracovat s pravými dopisy od mého táty a zachovat tím autenticitu,” vysvětlila česká rodačka, která v současné době studuje magisterský program Katedry animované tvorby na FAMU. Její bakalářský film Malá (2017), který se rovněž zabývá zkušeností druhé generace Vietnamců v Čechách, soutěžil o titul nejlepšího dokumentárního filmu pro děti ECFA Doc Award na Berlinale 2019. Je držitelkou Ceny Josefa Hlávky, která je každoročně udělována studentům za mimořádné vědecké nebo umělecké dílo. Její další krátký film, Spolu sami (2018), byl oceněn na MFDF Ji.hlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018. Svoji mezinárodní premiéru měl na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu a dostal se mezi tři finalisty na BAFTA Student Film Awards.

TRAILER: https://vimeo.com/565348136

Natáčení včetně přípravy zabralo dva roky a díky vstupu českého a slovenského koproducenta se rozrostlo na pětinásobek původního rozpočtu. Projekt byl podpořen již v počátku Státním fondem kinematografie, Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN a také slovenským Audiovizuálním fondem. “Právě díky této důvěře jsme si mohli dovolit investovat do vývoje a zvolit složitější výrobu kombinující live-action a animaci. Hlavní část se točila v létě v průběhu 10 natáčecích dní a na place se pohybovalo až na 50 lidí. Měli jsme štěstí, protože jsme to stihli před podzimním lockdownem. Během podzimu jsme pak měli dostatek prostoru pro animaci, která se stihla v týmu čtyř lidí za čtyři měsíce,” dodává producentka Karolína Davidová ze společnosti 13ka.

Režisérka se tak filmem Milý tati již potřetí vrací k žánru anidoku, kde často čerpá z osobních zážitků. “Téma vlastní osoby si nevolím záměrně. Své zkušenosti jsem však sama prožila, a proto si víc věřím, že takový příběh můžu zpracovat. Při tvorbě filmů je pro mě důležité být autentická, a tak se přirozeně stalo, že mě ovlivňují příběhy a lidé kolem mě,” dodala Diana Cam Van Nguyen.

O FILMU

Filmový dopis složený z obrazů minulosti, kterým se dcera snaží obnovit vztah se svým otcem. Nejbližším člověkem, který zpřetrhal rodinná pouta kvůli strachu z budoucnosti a kulturním tradicím. Animované koláže představují režisérčinu osobní zpověď, vlákno jejích vzpomínek na tátu, který odešel za jinou rodinou. Film je zároveň vyjádřením naděje, že nikdy není pozdě obnovit vztah s blízkými a snažit se pochopit jejich životní rozhodnutí.

Režie: Diana Cam Van Nguyen

Scénář: Diana Cam Van Nguyen, Lukáš Janičík

Kamera: Kryštof Melka, Matěj Piňos

Střih: Lukáš Janičík

Zvuk, hudba: Viera Marinová

Art director: Diana Cam Van Nguyen, Darjan Hardi

Animace: Barbora Halířová, David Štumpf, Diana Cam Van Nguyen, Vojtěch Domlátil

Hrají: Linh Duong, Hong Nhung The Thi, Hoai Trung Le

Producentka: Karolína Davidová (13ka, CZ)

Koproducenti: Tomáš Šimon (FAMU, CZ), Jakub Viktorín (nutprodukcia, SK)

Film byl finančně podpořen Státním fondem kinematografie, slovenským Audiovizuálním fondem a Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/lovedadmilytati/