Stát konec sovětské okupace ignoruje, vrací se Pražský výběr

Pražský výběr se s Českým národním symfonickým orchestrem sejde ve středu 18. srpna na podiu umístěném na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti během unikátního koncertu nazvaného 30 let bez okupantů. Vstupenky na koncert jsou k dostání v síti Goout.net. Koncert startuje v 19hodin, brány areálu budou otevřeny pro diváky již v 18hodin.

V nezvyklé úpravě, ale v provedení starých známých zazní 18. srpna od 19 hodin u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti největší hity legendární rockové skupiny Pražský výběr. Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Český národní symfonický orchestr pod taktovkou amerického dirigenta Stevena Mercuria se sejdou na jednom pódiu, aby si na unikátním koncertu připomněli třicet let od chvíle, kdy tehdejší Československo opustil poslední okupační voják. V červnu roku 1991 u toho byla stejná kapela, když jeden z jejích frontmanů Michael Kocáb, jenž se stal tváří odsunu sovětských vojsk, tehdy inicioval monstrózní akci Adieu CA, která symbolicky ukončila okupaci této země. 

Kytarista skupiny Michal Pavlíček pro Týdeník FORUM vzpomínal na tehdejší setkání se speciálním hostem koncertu, americkým hudebníkem Frankem Zappou: "Před koncertem jsme se jen domluvili, že si zajamujeme reggae in A. Vzpomínám si taky na velmi silný moment, kdy už bylo na něm znát, jak statečně bojuje s nemocí, ale  on i přesto vzal po třech letech do ruky kytaru a zahrál si s námi... A pak během koncertu  na pódiu promluvil k fanouškům a nezapomenu na to, jak na závěr řekl: ‚Jestli tu ještě nějaký ruský voják je, ať si s námi  zatancuje…‘“

Koncert 30 let bez okupantů vznikl poměrně spontánně, neboť se všichni zúčastnění účinkující, spoluorganizátoři i partneři akce shodli na tom, že by byla škoda, aby kulaté výročí konce okupace, které státní orgány zcela ignorovaly, zůstalo bez pořádné oslavy. David Gaydečka, promotér, jehož agentura stojí například za festivalem Metronome Prague, se přiznal, že na uspořádání akce byly dva měsíce, což je neobyčejné, protože za normálních okolností by příprava velkého rockového koncertu se symfonickým orchestrem trvala rok.

A jak bude samotný koncert vypadat? „Zazní songy Pražského výběru v podání ČNSO. My budeme s Michaelem jako hlavní sólisté plus budou další hosté," prozradil Michal Pavlíček. „Orchestraci  udělal  Steven Mercurio, který v současné době působí u orchestru jako šéfdirigent. Měl například turné se Stingem, je to uznávaný světový dirigent i aranžér. Sám je i skvělý kytarista. Naše muzika ho oslovila a snad se dá i říct, že ho vzala za srdce. Napsal skvělá aranžmá, vycházel jen z našich tónů a harmonií a rozepsal do barevného symfonického hávu. Je to velice čisté a zní to úžasně.“

Speciálními hosty večera budou písničkář Xavier Baumaxa a zpěváci Viktor Dyk, Hana Kosnovská a Michal Skořepa.