Unikátní film na motivy životního příběhu jednoho z největších sběratelů automobilů Praga

Unikátní film z dílny režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče, PRAGA PANA PŘÍHODY (2021), mapuje život devadesátiletého muže, který vybudoval jednu z největších a nevyčíslitelných sbírek na světě. V hlavních rolích se představí sběratel Emil Příhoda a herec Štěpán Tuček. Ve čtvrtek 23. 9. 2021 v 10:00 hodin bude novinářská projekce v malém sále kina Svět v Chomutově. Premiéra filmu pro veřejnost bude ve středu 6. 10. 2021 a 20. 10. 2021 v kině Svět v Chomutově.

Umělecky pojatý hodinový hraný dokument je natočen jako „docudrama“ a pojednává o životě sběratele Emila Příhody, který společně s dnes již zesnulým synem Robertem Příhodou dokázal vybudovat největší světovou sbírku automobilů Praga. Ta je dnes zapsaná jako památka UNESCO a má zcela nevyčíslitelnou hodnotu.  

Příběh začíná v 50. letech minulého století, kdy Emil Příhoda skládal tovaryšské zkoušky v Pragovce. Ono setkání s touto automobilovou značkou bylo pro mladého muže osudové. Prvním úlovkem do jeho sbírky byl vůz Praga Alfa, který ve svých 22 letech koupil od pana Petránka, šéfa Pragovky. Pak už to šlo samo. Pragovky a vše kolem nich erudovaně sbíral až vybudoval unikátní pomník.

Osud se však panu Příhodovi postavil zády. Možná to bylo proto, že Pragovce obětoval příliš mnoho lásky nebo proto, že tomu tak mělo být. Přestože je jeho sbírka zapsána v UNESCO, všechny exponáty ztratily vybudované muzeum a ocitají se v nebezpečí. Sběratel se tak vydává do boje.

Odkaz filmu podle režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče je naprosto jasný. „Emotivní formou apelujeme na fakt, jak důležité je vnímat odkazy minulosti, které jsou nedílnou součástí naší identity a přispívají ke slovutné reprezentaci našeho státu. Je naprosto nemyslitelné, proč unikátní sbírka, která je třetí největší na světě skončila uschována před zloději, bez muzea, bez pomoci státu a v naprostém zapomnění.“

Film vznikal od roku 2018 do roku 2021 na základě důsledné scénáristické i historické literární přípravy. Vzhledem k nuceným omezením v rámci pandemie, bylo celkem deset natáčecích dní rozprostřeno do více než tři čtvrtě roku.

Ve filmu bylo využito několik lokací v Ústeckém kraji (Neštěmice, Údlice, Chomutov, Ústí nad Labem, Přečáply) a lokací ve Zbuzanech a Mníšku pod Brdy. Nechyběly dobové hrané scény v autentických kostýmech s těmi nejunikátnějšími vozy ze sbírky pana Emila Příhody.

„Film byl natočen vlastní kamerovou technikou. Část zvukové techniky jsme se snažili pokrýt a obrazová postprodukce filmu vznikala ve vlastní střižně. Samotná výroba filmu v postprodukci trvala rok,“ dodal Šajmovič.

Do projektu společnost Road Movies investovala vlastní finanční a věcné prostředky v hodnotě 2 miliony korun. „Vznikl tak zcela výjimečný film o unikátní sbírce Praga a o jejím pohnutém osudu, kdy musela opustit vybudované muzeum. Snad se dočká vzniku nového muzea, a to právě v Ústeckém kraji, respektive v Chomutově. My, jako tvůrci filmu Praga pana Příhody, tomu věříme a svým dílem doufám tomu přispějeme,“ dodala producentka společnosti Road Movies Beatriz Šajmovičová.