Něžná surrealistka Pavlínka Gardianová pozvedla důležitost vzájemného lidského dialogu

Vybočte ze spěchu všedních dní, vystupte z možná přetrvávající nejistoty a navštivte v Praze Chvalský zámek, který právě hostí výstavu podkrkonošské malířky Pavlíny Gardianové, která nese název DIALOG. Ten se ve své podstatě odehrává mezi dvěma autory, ale i v jejich nitru.

Dlouho očekávaná výstava něžné surrealistky Pavlíny Gardianové a Dalibora Šípka je první společnou výstavou umělců po nechtěné pandemické izolaci, ale i autorské odmlce. Vernisáž sice proběhla již v sobotu 4. září 2021, ale vy můžete poutavou výstavu obrazů a objektů ze skla z dílny Dalibora Šípka navštívit až do konce měsíce října 2021. Kurátor výstavy je Ondřej Sedláček, který vernisáží provedl, vnímá výstavu jako poetickou prezentaci autorských děl.

Je jen málo akcí, které jdou za touto křehkou umělkyní, které by nenavštívil a svojí přítomností nepoctil doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc. Vyjádřil radost nad tím, že se oslabuje koronavirové šílenství a byl velice potěšen, že se po delším čase opět můžeme kochat zajímavými díly Pavlíny Gardianové. „Naše skvělá něžná surrealistka  předkládá obrazy, které zaujmou a potěší. Objevil jsem tam i prvky zajímavě secesní. Také kouzelník ve skle Šípek nezklamal a svými zajímavými objekty ozdobil vyhlášený umělecký dialog. Jsem rád, že jsem se mohl podílet na zahájení této výstavy, která nepochybně  obohatí  zámecký objekt v Horních Počernicích," zaznělo z úst pana docenta.

Potěšena výstavou byla  i ředitelka zámku Růžena Beránková: „Pavlína Gardianová s Daliborem Šípkem vytvořili v galerii Chvalského zámku křehkou a poetickou prezentaci svých autorských děl. Za prosklenými arkádami renesančního nádvoří propojili snové tvary skleněných objektů a půvabné ženské akty. Vytvořili tak expozici překypující něhou a jemnou krásou, kterou stojí za to navštívit,“ pronesla s obdivem.

Výstavu s názvem DIALOG vysvětlili oba autoři ve shodě, že jde o dialog v jejich tvorby. Díla se vzájemně doplňují a k sobě ladí, to totiž vnímá každý a  tento tok umění nelze přehlédnout. Malířka však pozvedla především důležitost vzájemného lidského dialogu, což by mělo být inspirující pro každého z nás.

Více informací o Chvalském zámku v pražských Horních Počernicích, o kterém se říká, že je dotekem romantiky na samém okraji Prahy naleznete na: www.chvalskyzamek.cz,

Naplánujte si výlet na Chvalský zámek

Přímo k zámku je možné dojet autem. Zaparkovat můžete na neplaceném parkovišti (GPS: N 50°06´40´´, E 14°35´44´´). MHD není složité, ze stanice metra trasy B Černý Most, přejdete na nástupiště č. 15 a pojedete jakýmkoli autobusem na první stanici Chvaly (cca 4 minuty). Můžete i jet vlakem z Masarykova nebo Hlavního nádraží na stanici nádraží Horní Počernice (cca 15 minut), pak přestoupíte  na autobus č. 296 a vystoupíte na zastávce Chvaly a nebo pěšky podél ul. Náchodská (cca 1,5 km).