Výlet plný krásných výhledů

Vydejte se na výlet, který je plný krásných výhledů. Můžete navštívit majestátní hrad i výstavní zámek, výlet do exotických zemí i za zlatýma českýma ručičkama, romantická zákoutí měst i úžasné přírodní scenérie - to vše vás čeká během aktivního víkendu, ať už vyrazíte pěšky nebo na kole.

Výlet začíná v Moravské Třebové, vaše kroky by zde měly mířit k místnímu zámku, který je renesanční perlou. Zámek v Moravské Třebové patří díky jedinečnému manýristickému arkádovému nádvoří ze začátku 17. století k nejvýznamnějším renesančním památkám v celé střední Evropě. Za pozornost stojí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je zároveň nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Na nádvoří můžete zhlédnout zrestaurovaný soubor šesti slunečních hodin. Součástí prohlídkového okruhu je Alchymistická laboratoř a Středověká mučírna. Nahlédnete do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Setkáte se i se strážcem alchymistické laboratoře: Golemem. Navštívit můžete také místní muzeum, ve kterém vás čeká cesta kolem světa. Vydejte se do Japonska, Barmy, Tibetu či Indie. Seznámíte se i s egyptskou princeznou Hereret.

Hurá na Křížový vrch!

Dále můžete pokračovat na Křížový vrch s rozhledna Pastýřka. Na Křížovém vrchu se před vámi otevře panorama města ze dvou různých úhlů, rozhlédnout se můžete i z rozhledny na protějším kopci Pastvisko. Další zastávka potěší i tatínky, kteří se zabaví s dětmi v Průmyslovém muzeu úzkokolejek v Mladějově. Vydejte se za cvrkotem strojů a syčením páry do muzea, kde vás zabaví exponáty silniční, zemědělské i stavební techniky. O sobotách se odtud svezete oblíbeným vláčkem po úzkokolejce až na Hřebeč.

Hřebečské důlní stezky

Užijte si pěšky nebo ze sedla kola desítky kilometrů stezek věnovaných historii hornictví na Hřebči. Vystoupáte na rozhlednu Strážný vrch, odhalíte, zda je Rezavý potok opravdu rezavý a můžete se dokonce projít po měsíční krajině v lokalitě Pod Haldou.

Svitavy: učebnice architektury

Městskou památkovou zónu je možné označit za učebnici architektury, vedle sebe jsou zde zastoupeny snad všechny známé slohy. Svitavské náměstí patří k nejdelším oboustranně loubeným náměstím v České republice. Po městě se rozhlédněte z kostela Navštívení Panny Marie. Jedním z nejstarších měšťanských domů postaveným v roce 1554 je dům U Mouřenína. Na spodním konci náměstí zaujme výrazná budova Ottendorferova domu.

Romantický hrad Svojanov

Hrad Svojanov je jedním z nejstarších královských hradů u nás a je nazýván také jako „vila českých královen“. Nachází se uprostřed hlubokých lesů v krásném údolí řeky Křetínky. V jeho architektuře se unikátně mísí gotika s empírem. Šestadvacet metrů vysoká hlásná věž sloužila jako poslední útočiště obránců. Návštěvníci mohou obdivovat gotickou sloupovou síň, expozici o historii hradu, kuchyni, spižírnu, gotická sklepení či mučírnu a mohou také spatřit korunu krále Přemysla Otakara II. Při prohlídce hradních prostor se seznámíte s celou řadou pověstí, legend a strašidelných příběhů, kterými je tento hrad opředen. I v dnešní době je hrad proslulý tím, že se v jeho okolí vyskytují tajemné jevy.

Více tipů na výlety naleznete www.vychodni-cechy.info