Jsou tu svátky vánoční... Ať je nestrávíte na očním!

Člověk by ani neřekl, jaké nástrahy mohou na naše oči číhat během nadcházejících svátků. Přinášíme vám sedm příběhů, které vám prozradí, co všechno se může o Vánocích přihodit, když nebudete věnovat pozornost svému zraku. A navíc vám zkušené oční lékařky poradí, co dělat, abyste se potížím vyhnuli a jak případné pohromy co nejlépe řešit...

Špatný zrak může zkazit celé svátky!

„Už delší dobu mi připadalo, že hůře vidím, ale moc jsem tomu nevěnovala pozornost a návštěvu očního lékaře jsem odkládala. Před Vánoci je totiž vždy shon v práci, do toho přípravy, jako je pečení cukroví, úklid, výzdoba domu... Nebyl zkrátka čas řešit očaře. Jenže právě zdobení domu se mi stalo osudným. Chtěla jsem zavěsit nad dveře světýlka, a abych dobře dosáhla, přinesla jsme si žebřík. Vše jsem navěsila, jenže při slézání jsem špatně odhadla vzdálenost šprušle, sjela mi noha a já skončila se zlomenou klíční kostí. Najednou bylo po shonu, celé svátky jsem měla zkažené,“ vzpomíná Petra na událost před dvěma roky.

Věděli jste, že nejčastější příčinou zranění očí je nedostatečná korekce oční vady? „Třetina lidí s dioptrickou vadou mívá chvílemi rozostřené vidění, zhoršené vnímání hloubky prostoru a nedokáže pořádně odhadovat vzdálenosti,“ varuje MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky NeoVize Praha. Je proto důležité pravidelně navštěvovat očního lékaře a podstoupit vyšetření očí, zvláště v případě, kdy vám připadá, že hůře vidíte. Pokud se prokáže, že za zhoršením zraku stojí „jen“ špatná korekce, máte možnost korigovat vadu kontaktními čočkami, brýlemi, anebo trvale laserovým zákrokem či nitrooční operací, které dokážou zbavit nadobro krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu. 

Při vánočním úklidu opatrně...

„Před Vánoci jsem se jako každý rok pustila do velkého úklidu, včetně mytí oken. Přípravek na skla jsem pár měsíců nepoužila, a když jsem jej zamířila na okenní tabuli, po stisknutí se očekávané vystříknutí prostředku nedostavilo. Patrně se otvor ucpal prachem. Mě bohužel nenapadlo nic lepšího, než se podívat, kde je zádrhel. Otočila jsem tedy ústí k sobě, abych na něj viděla, a zmáčkla... V tu chvíli nečistota povolila a já si přímo do oka vystříkla pořádný proud přípravku! Pálilo to jako čert...“ vypráví Jarmila a dodává, že takovou hloupost už by nikdy neudělala.

Co dělat, když se vám úklidový prostředek dostane do očí? „Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven,“ radí MUDr. Jerhotová, jak reagovat bezprostředně po poleptání očí. Poté je nasnadě navštívit očního lékaře – a vezměte si s sebou lahev od onoho přípravku, kde je uvedeno chemické složení. Při předvánočním úklidu může dojít i k dalším kalamitám, jako je podráždění spojivek chlórovými výpary z dezinfekčních přípravků, vniknutí prachových částí a jiných nečistot do oka... Neznamená to, že byste raději neměli uklízet – jen dbejte na prevenci a raději si při manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi vezměte ochranné (nebo alespoň dioptrické) brýle.

Rizika za volantem

O vánočních svátcích často navštěvujeme příbuzné i přátele a jezdíme do různých koutů republiky, abychom s nimi strávili společné chvíle. Zvýšená frekvence na silnicích ovšem znamená i vyšší riziko nehody, už jen proto, že se na silnice vydávají také sváteční řidiči. Základem usednutí za volant je přitom vždy ostrý zrak, který by žádný z řidičů neměl podceňovat! Přitom bezmála polovina řidičů oslovených BESIPem nedodržuje doporučené pravidelné kontroly u očního lékaře. Usednout za volant lze maximálně s desetiprocentním zhoršením zraku, ti, kterým se zhorší zrak o 40 % a více, by za volant nebo řidítka neměli vůbec usednout. „Že mám šedý zákal, jsem věděl již delší dobu, ale operaci jsem odsouval kvůli covidové situaci a navíc jsem na ni nechtěl chodit před Vánoci. Po Štědrém dni jsme se s manželkou jako vždy vypravili k přátelům, se kterými se rok co rok scházíme, do nedaleké vesnice. Byla tam pohodová atmosféra, vyprávělo se, zpívalo... A my jsme se zdrželi více, než jsme původně plánovali. Domů jsme proto jeli až po setmění a já viděl hůře než jindy. Cesta vedla lesem a nevšiml jsem si velké spadlé větve, která na vozovce ležela. Naštěstí se nám nic vážného nestalo, ale nehoda pro mě byla ponaučením až do konce života,“ vypráví Jiří.

Jak se zbavit šedého zákalu? Šedý zákal neboli karatakta je onemocnění, které trápí obvykle seniory. Po sedmdesátce se katarakta objevuje dokonce u každého druhého. Kromě zamlženého a rozostřeného vidění lze vnímat také jinak intenzitu a odstín barev, tito lidé mohou být citlivější na silnější světlo, nastat může i zdvojené vidění, zkreslený obraz pozorovaného předmětu či rostoucí krátkozrakost. To vše výrazně ovlivňuje řízení, proto je důležité mít zrak v pořádku. „Odstranit kataraktu je možné díky rychlé a bezbolestné ambulantní operaci, při které je zakalená přirozená čočka vyměněna za umělou,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Při výměně je navíc možné zvolit prémiovou oční čočku – takzvaná trifokální čočka umožňuje lepší viděna na blízko do dálky i na takzvanou střední vzdálenost a novinka Vivity s prodlouženou hloubku ostrosti je doporučována pro řidiče i pro všechny, kdo z jakéhokoliv důvodu trifokální čočku mít nemohou.

Nástrahy štědrovečeního hodování

„Bramborový salát už byl připravený, řízek nachystaný, zbývalo jej pouze pokapat citronem a mohlo se servírovat... Bohužel však rozpůlený žlutý citrus nasměroval svou kyselou střelu jiným směrem než k pokrmu – a mně strefil přímo do oka. Pečlivě nalíčené řasy i stíny po protření dokonaly zkázu – na fotkách mi to pak s rudým a nateklým okem opravdu moc slušelo,“ usmívá se dnes svému vánočnímu umu Pavla. Naštěstí v tomto případě nejde o tak závažný úraz jako u chemikálií.

Jak ulevit podrážděným očím? „Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře,“ uvádí MUDr. Jerhotová. Podobně je třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení kapra, anebo poškození oka příborem, což se stává zejména u dětí. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři. Je totiž možné, že byste na sklonku dne nejen nespatřili zlaté prasátko, ale postiženým okem byste neviděli vůbec nic...

Nebezpečný stromeček

„Pětiletá dcera nám pomáhala zdobit stromek, ale do věšení ozdob se pustila tak zbrkle, že zakopla, strom povalila a na jeho větve spadla natolik nešikovně, že se ostrým jehličím píchla do oka. Kvůli chvilce neopatrnosti jsme část Štědrého dne strávili návštěvou pohotovosti. Naštěstí vše dobře dopadlo a nejsou z toho trvalé následky,“ vzpomíná Ondřej. V rodinách s malými dětmi a zvířaty je proto vhodné stromek ukotvit do zdi nebo ke stropu tak, aby nedošlo k jeho převržení. Pokud jde o výzdobu, je lepší použít ozdoby nerozbitné.

Jak řešit poranění oka ostrým předmětem? „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ popisuje oční lékařka Eva Jerhotová. Právě při přípravě vánočního stromku může dojít k řadě očních úrazů – při jeho seřezávání do stojanu a ořezávání větví lze zanést do oka piliny, třísky a úlomky dřeva, během zdobení můžete podráždit oko vniknutím umělého sněhu či třpytek. Obzvlášť nebezpečné jsou prasklé ozdoby.  „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou,“ doplňuje Jerhotová.

Ježíšku, přemýšlej, co doneseš...

„Děti našly pod vánočním stromečkem spoustu dárků, mimo jiné také dětské pistolky. Samozřejmě se s nimi hned pustily do bitvy a starší syn zasáhl toho mladšího nábojem rovnou do oka. Vánoční nálada byla ta tam,“ popisuje Martina.

Jakým dárkům se raději vyhnout? „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění,“ uvádí Jerhotová. Proto je třeba volit dárky s ohledem na věk dětí a již od počátku stanovit pravidla používání – například že střílet pistolkami se smí pouze na daný terč nebo že sportovní náčiní jako je tenisák a raketa patří ven a v interiéru může být nebezpečné. Velkou paseku mohu způsobit laserová ukazovátka, která by malým dětem vůbec neměla přijít do ruky. „Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ varuje oční specialistka.

Špuntem do oka

Nebezpečí pro oči s příchodem 25. prosince nekončí – ještě na ně číhají nástrahy spojené s oslavami konce roku. „Slavili jsme Silvestra s partou a kamarád se o půlnoci ujal otevírání sektu. Protože byl už v trochu podroušeném stavu, špatně odhadl náklon lahve a špunt mu vylétl přímo do oka. Tvrdil, že to nic není, ale když se druhý den vzbudil, zjistil, že na oko špatně vidí. Teprve pak navštívil očního lékaře,“ vypráví Petr. Oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky může mít neblahé následky!

Jak předejít úrazu? „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ uvádí oftalmoložka Jerhotová. Abyste takovému riziku předešli, doporučuje se sekt či šampaňské řádně vychladit (na minimálně 7 °C), rychlost letícího korku potom není tak vysoká. S lahví nekarbujte a také hrdlo směřujte od sebe i od ostatních lidí kolem. Ideální je při otevírání lahev přikrýt, například utěrkou, aby špunt nevystřelil. Velké riziko představuje na Silvestra samozřejmě také zábavní pyrotechnika. K poranění očí může dojít při manipulaci s pyrotechnickými fontánami a římskými světlicemi. „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ upozorňuje Jerhotová. Pozor si dávejte i při zapalování prskavek, jejichž jiskry mohou vlétnout do oka. Méně závažné, ovšem nepříjemné, může být podráždění spojivek štiplavým kouřem.

Pořiďte si domů...

„Nejdůležitější je samozřejmě ochrana očí. Pokud už k nějakému zranění dojde, přenechejte posouzení stavu a léčbu oftalmologovi. První pomoc můžete poskytnout v případě lehčích poranění sami, pokud si nevíte rady, zavolejte lékaře pro další instrukce a poraněného neprodleně dopravte do nemocnice,“ nabádá doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Pro všechny případy ale mějte doma tyto pomocníky...

Oční kapky či borovou vodu: Pokud dojde k podráždění oka anebo vniknutí drobných nečistot, vypláchněte oko kapkami.

Sterilní gázový polštářek: Jestliže dojde například k zapíchnutí jehlice či střepu do oka, nikdy jej nevyjímejte, ale oko přikryjte sterilním polštářkem či obvazem a vyhledejte odbornou pomoc. Sehnat můžete i speciální sterilní oční polštářky s náplastí, které padnou kolem očního prostoru.

Obvaz: Při poranění ostrými předměty aplikujte takzvaný binokulární obvaz, při kterém jsou zavázány obě oči, čímž se znehybní.

Náhradní brýle: Máte-li dioptrickou vadu, vždy mějte v zásobě náhradní brýle pro případ, že se vám vaše brýle rozbijí nebo je ztratíte. Závislost na brýlích může odstranit laserová či nitrooční operace.