100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2022

Známe stovku moravských a českých vín, která byla oceněna titulem a zlatou medailí Salon vín 2022. V konkurenci 2400 přihlášených moravských a českých vín v letošním ročníku naší nejvyšší a největší soutěže vín nenašli žádné, které by je kvalitou předčilo, a tak jim po právu náleží titul, zlatá medaile i umístění v celoroční degustační expozici Salonu vín ve Valticích.

A proč nejlepší z nejlepších? Každé víno oceněné titulem Salon vín muselo uspět hned třikrát. Tak velí soutěžní řád a unikátní trojkolový systém hodnocení garantující spolu s pravidelně proškolovanými profesionálními degustátory naprostou objektivitu posuzování přihlášených vín. Výsledek je pak soubor rovných sta vín zcela výjimečné kvality.

„Soutěže vín obecně jsou nástrojem objektivního srovnání kvality vín na trhu. Salon vín - národní soutěž vín vrcholem soutěží vín u nás. Po celou dobu jeho dvaadvacetileté existence jej zdokonalujeme, a o tom, že se dílo daří, svědčí i bezkonkurenční zájem vinařů a s ním spojená důvěra v nejvyšší možnou úroveň a objektivitu soutěže. Ocenění titulem Salon vín neznamená jen prestiž a osobní úspěch vinaře, ale také významnou obchodní příležitost, protože Salon vín je garance výjimečné kvality vína, o které nikdo nepochybuje,“ komentoval právě vyhlášené výsledky Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a zároveň spravuje degustační expozici.

Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií:

Šampion soutěže a vítěz kategorie A (bílá vína suchá a polosuchá do 12 g/l zb. cukru)

  • EGO No. 79 Chardonnay barrique, výběr z hroznů, 2019, č.š. 9428 - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Vítěz kategorie B (bílá vína polosladká nad 12 – 45 g/l zb. cukru)

  • Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2015, č.š. 5/15 – MARCUSWINE TRADING a.s./MEGA Production a.s.

Vítěz kategorie C (vína sladká nad 45 g/l zb. cukru)

  • Rulandské šedé, výběr z cibéb, 2018, č.š. 1817 – ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE s.r.o.

Vítěz kategorie D – vína růžová a klarety (0 – 45 g/l zb. cukru)

  • Rosé Trkmanska, VOC Modré hory, 2020, č.š. 920 – VÍNO J.STÁVEK

Vítěz kategorie E – vína červená suchá (do 4 g/l zb. cukru)

  • Cabernet Sauvignon barrique OAK, pozdní sběr, 2017, č.š. 761 – Vladimír Tetur

Vítěz kategorie G – jakostní šumivé víno stanovené oblasti (sekt)

  • Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015, č.š. 16028C – BOHEMIA SEKT, Starý Plzenec

Cenu za nejlepší kolekci vín získala společnost VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s.

V kolekci sta vín se zlatou medailí Salonu vín 2022 je 55 vinařů a vinařských firem. Největší zastoupení má VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a Zámecké vinařství Bzenec (9 vín) následovány vinařstvím ZNOVÍN ZNOJMO (8 vín). Nejvíce z celkového počtu 21 odrůd jsou pak zastoupeny Ryzlink rýnský (17) a vlašský (9) a Rulandské šedé (8) a Veltlínské zelené (8).

Letošní již 22. ročník soutěže proběhl v ustáleném trojkolovém formátu, kdy během první fáze posuzují komisaři vína v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Následují dvě celostátní kola hodnocení, která určí složení Salonu vín pro následující rok, Šampiona a vítěze kategorií.

Na vlastní soutěž navazuje od února celoroční degustační expozice těchto nejlepších sta vín v historickém sklepení valtického zámku. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní otevření expozice pro veřejnost je plánováno na 4. února s přihlédnutím na vývoj situace a vládních omezení.

Kromě sta nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2021 udělila komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2022 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a dnes již bývalý ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc.

Více na www.salonvin.cz, www.narodnisoutezvin.cz a www.vinazmoravyvinazcech.cz