Rok lyžařů v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě je významných lyžařským střediskem, známé je především díky světovým závodům v běhu na lyžích i biatlonu. Na své si zde ale přijdou i amatérští sportovci, kteří ocení desítky kilometrů upravených tratí pro běžkové lyžování nebo skvělé podmínky pro sjezdování či snowboarding. Rok 2022 je na Novoměstsku nazývám Rokem lyžařů, celý rok bude spojen s lyžařskou tematikou, bude oslavou osobností spojených s lyžováním a příležitostí, jak oživit místní tradice.

Ráj běžkařů s desítkami kilometrů upravených tras

Novoměstsko je oblíbeným cílem pro milovníky zimních sportů, kteří sem míří každoročně za desítkami kilometrů upravený lyžařských tras, které vedou krásnou přírodou Vysočiny. Od Vysočina Areny, ale i po celém regionu vzniká každou zimu hustá síť upravovaných tras, které mají až 200 km. Okolí Nového Města se tak v zimě stává lyžařskou Mekkou Vysočiny. Takzvaná bílá Magistrála Vysočiny protíná celé Žďárské vrchy. Vyzkoušejte některou ze závodních tras vedoucích od oválného hlavního stadionu, nebo vyrazte poznávat krásy regionu ze Tří Studní, oblíbeného výchozího bodu.

Z kopce dolů na sjezdovkách nebo snowboardu

Na vrchol sjezdovky na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m je možné se dostat sedačkovou lanovkou. Pro děti je zde k dispozici malý vlek a lyžařská škola. Lyžaři zde mohou využít 550 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 110 metrů. Užít si můžete i večerní lyžování na osvětlené sjezdovce.

Lyžování teoreticky: Podcasty ze stopy

Speciálně k Roku lyžařů vznikají ve spolupráci s Petrem Hladíkem Podcasty ze stopy. Ať už příběh, rozhovor nebo vzpomínka bude každý měsíc k poslechu na všech kanálech města. „Série by měla představit historii lyžování včetně výroby lyží na Novoměstsku. Měla by nabídnout pohled na to, jak lyžování ovlivnilo životy lidí z Nového Města a okolí. Posluchačům by pak měla dát ucelený pohled na to, proč se běžecké lyžování stalo na Horácku takovým fenoménem. Podcastová série bude nabízet portréty významných osobností lyžování, zaměří se také ne jednotlivé etapy a poskytne i servis rekreačním lyžařům, kteří míří na Novoměstsko,“ říká Petr Hladík. https://open.spotify.com/show/5W2aM3jRzIy9SQEhVqFVM8

Lyžařské téma se promítne i do tradičních novoměstských akcí, jako je masopust, rej masek na Harusáku, slavnosti Nova Civitas, muzejní noc. Nadační fond zahalí do lyžařského pláště i svůj tradiční Pochod srdcem Vysočiny a Pochod po stopách mistrů.

Na závěr Roku lyžařů připravuje Horácká galerie a Horácké muzeum zajímavé výstavy o lyžování. V muzeu bude také umístěna zlatá lyže od pana Kosoura, který je několikanásobným vítězem Zlaté lyže.   Vladimír Kosour při osobním předání zlaté lyže řekl: „Sice jsem ji zdědil po otci, ale mně nepatří, nevyhrál jsem ji. Patří do Nového Města a Novoměšťákům a budu rád, když bude vystavena v muzeu, jako připomínka slavného závodu Zlaté lyže a jeho vítěze, mého otce.“ 

Od léta 2022 by měla být otevřena nová naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku, která nabídne 11 zajímavých zastávek se zajímavými informacemi.

Více informací na  https://sport.nmnm.cz/r/rok-lyzaru/, www.korunavysociny.cz