Keb’ Mo’, pětinásobný držitel Grammy, jeden z největších bluesových písničkářů současnosti, se vrátí do Prahy

Přední americký bluesový písničkář Keb’ Mo’, držitel pěti Grammy a brilantní hráč na nejrůznější druhy kytar, vystoupí sólově 9. května v pražském Divadle Archa. Před třemi lety na stejném místě jako sólista debutoval a jeho v podstatě komorní koncert se stal jednou z největších událostí sezóny. Autentický zpěvák a autor vynikajících písní vycházejících z hlubokých amerických hudebních kořenů tehdy vyprodané hlediště doslova uhranul. A dokázal, že v této poloze je věčný experimentátor s různými typy doprovodu od plně elektrifikované kapely po symfonický orchestr nejsilnější - jak se shodují odborníci i fanoušci. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

Sedmdesátiletý Kevin Moore, používající na hudební scéně „pouliční“ variantu svého jména Keb’ Mo’, sice vyrůstal v Kalifornii, ale jeho rodiče pocházeli z tradičních bluesových lokací Louisiany a Texasu. Jako většina kolegů coby první hudební styl nasával v dětství gospel. V dalších letech působil jako autor písní pro jiné interprety, studiový producent i hudebník. Na samém počátku 90. let si zahrál v divadelním muzikálu Spunk, kde ztělesnil pouličního bluesového hudebníka, a právě tato role jej inspirovala k nalezení nové umělecké identity.

Nikdy jsem si nepředsevzal, že budu bluesovým hudebníkem. Ale blues je velmi mocné a zprostředkovává to, co dělám. Probouzí ve mně pocit skutečnosti,“ říká. Jeho debutové album nazvané prostě Keb’ Mo’ (1994) dosáhlo v prodeji na zlatou desku a Keb’ Mo’ se stal nejviditelnějším představitelem nové bluesové vlny. Následující alba Just Like You (1996) a Slow Down (1998) získala Grammy v kategorii Současné bluesové album, což se pak opakovalo ještě v roce 2004 s titulem Keep It Simple.

Postupem času Keb’ Mo’ rozšířil svůj záběr o další žánry. Na album Peace... Back by Popular Demand (2004) nahrál originální úpravy světových protiválečných songů. Album BLUESAmericana (2014) se svezlo na vlně vzrůstajícího zájmu o žánr Americana. Mimořádně ceněnou položkou jeho diskografie je úspěšná a další Grammy oceněná spolupráce s legendárním Taj Mahalem pod názvem TajMo. V roce 2019 vydal Keb’ Mo’ zatím poslední řadové album Oklahoma, které opět získalo Grammy. Zatím úplně poslední položkou své diskografie si Keb’ Mo’ pomyslně odškrtl nepsanou povinnost každého alespoň trochu úspěšného hudebníka bez ohledu na žánr: album Moonlight, Mistletoe & You je totiž vánoční.

Keb’ Mo’ se v roce 2003 výraznou měrou podílel na projektu slavného filmového režiséra Martin Scorsese Presents The Blues. Je aktivním přispěvatelem charitativního internetového projektu Playng For Change / Song Around The World. Jeho písně nahráli například B. B. King, Buddy Guy, Dixie Chicks, Joe Cocker nebo Robert Palmer. Jeho styl hraní dokonce inspiroval legendárního výrobce kytar Gibson k výrobě speciální edice akustické kytary „Keb’ Mo’ Signature Bluesmaster“. Spolupracoval s řadou dalších hudebníků, jako Bonnie Raitt, Jackson Brown, Cassandra Wilson, Buddy Guy, Amy Grant, Solomon Burke nebo Little Milton.

Na pražském koncertě Keb’ Mo’, který brilantně ovládá hru na všechny druhy akustických i elektrických kytar, včetně resofonických, nabídne mimořádné setkání s aktuální a stále velmi tvůrčí osobností bluesové scény.

Koncerty připravované agenturou Liver Music 2022/2023

  • Wille & The Bandits (uk) – nový termín - 28. 4. 2022 / Praha - Zasekávák
  • Keb´ Mo´ (us) – 9. 5. 2022 / Praha – Divadlo Archa
  • Larkin Poe (us) – nový termín – 26. 5. 2022 / Praha – Lucerna Music Bar
  • Beth Hart (us) – nový termín - 6. 2022 / Praha - O2 universum
  • Tedeschi Trucks Band (us) - 27. 10. 2022 / Praha - Forum Karlín
  • The Residents (us) - 16. 2. 2023 / Praha - Divadlo Archa
  • Walter Trout (us) – nový termín - 5. 2023 / Uherský Brod / Blues On The Road
  • Walter Trout (us) – nový termín - 5. 2023 / Praha – Lucerna Music Bar

*Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici v předprodejní síti Goout.

*Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music.

Více informací na www.livermusic.cz, www.kebmo.com, www.divadloarcha.cz