Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Snímek Okupace vyhrál Ceny české filmové kritiky za rok 2021. Odnesl si cenu za nejlepší film, ale také za režii a scénář. Režisér Michal Nohejl navíc dostal i Cenu innogy pro objev roku.

Opilý sovětský důstojník navštíví v době normalizace večírek oblastního divadla plný frustrace. Takový je námět prvního celovečerního filmu Michala Nohejla Okupace, který proměnil čtyři ze šesti nominací na Ceny české filmové kritiky. Sdružení české filmové kritiky debut ocenilo jako nejlepší film, za režii i za scénář Marka Šindelky a Vojtěcha Maška. Režisér Michal Nohejl byl vyhlášen objevem roku.

Další oceněné filmy získaly po jedné sošce. Výpravné biografické drama Zátopek hlasujícíkritici a kritičky ocenili za herecký výkon Václava Neužila v titulní roli českého atleta a olympijského vítěze. Chyby Jana Prušinovského si odnášejí cenu pro nejlepší ženský herecký výkon Pavly Gajdošíkové. Nejlepším krátkým filmem je Milý tati Diany Cam Van Nguyen, snímek na pomezí osobně pojaté fikce, dokumentu a animace. Mezi dokumentárními filmy české kritiky a kritičky nejvíce zasáhla Jednotka intenzivního života Adély Komrzý o paliativní péči. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Jan Kurka, tvůrci výtvarné koncepce animovaného rodinného filmu Myši patří do nebe, si odnesli cenu v kategorii Audiovizuální počin.

Kategorii Mimo kino, věnovanou audiovizuálním projektům bez kinodistribuce, letos ovládl dramatický seriál České televize Ochránce. Deset epizod líčí případy, kterými se zabývá nový školský ombudsman v podání Lukáše Vaculíka. Podle scénáře Tomáše Feřteka a Matěje Podzimka seriál režírovali Tereza Kopáčová a Tomáš Mašín.

Vítězové byli oznámeni dnes na slavnostním večeru Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa. Diváky jím v přímém přenosu ČT art provedly moderátorky Anita Krausová a Tereza Hofová.

Sdružení české filmové kritiky letošní ročník ocenění uspořádalo za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe.

Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček jsou veřejně dostupné na webuwww.filmovakritika.cz.