Skandinávský a boho styl vládnou českým domácnostem. Jak na jednoduché trendy dekorace?

Vázy, rámečky, květináče, svícny, misky a mnoho dalšího zdobí české domácnosti. Jen těžko najít nějakou bez jakékoli dekorace. Těm českým aktuálně vévodí skandinávský a boho styl. Za dekorace ale není třeba utrácet horentní sumy, vyrobit se dají za několik minut a pár korun vlastnoručně.

Skandinávský versus boho styl – dva protichůdné směry, které mají aktuálně Češi nejvíce v oblibě. „Skandinávský styl zaujal všechny, kdo tíhnou k řádu a minimalismu. Linie nábytku i doplňků jsou spíše strohé, barevnost jednoduchá, a tak interiér zařízený ve skandinávském stylu vypadá na pohled vždy upraveně. Naopak boho styl je pro všechny rozevláté duše, které si libují v eklekticismu a kombinování věcí, vzorů a materiálů, které by k sobě na první pohled vůbec patřit neměly. Základem skandinávského designu je funkčnost v jednoduchosti. To je přístup, který jen tak z módy nevyjde. Stejně se na scéně bude hřát i boho, protože shromažďuje různé starší kousky nábytku a doplňků, kterým vdechuje nový život – upcyklace je aktuálním tématem napříč generacemi. I to je důvod, proč patří tento styl k oblíbeným,“ popsal Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků a dekorací.

Byť se na první pohled mohou oba styly jevit jako zcela protichůdné, společné prvky mají. „V obou stylech hrají prim přírodní materiály. Dřevo, proutí, bavlna, len, sušené květiny, kámen a další. Často bývají využívané ve své syrové podobě, která akcentuje jejich přirozenou strukturu. Oba styly milují keramiku. Ta může být buď velmi geometricky strohá – zpravidla ve skandi stylu, nebo naopak zcela organická. Organické doplňky do interiéru si můžete vyrobit například ze samotvrdnoucí hmoty, která imituje keramickou hlínu. Výhodou je, že nepotřebujete pec, protože výrobek schne na vzduchu,“ uvedla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

Studená Skandinávie a zemitý boho styl – tak by šlo jednoduše popsat rozdílnost využívaných barev při výrobě bytových doplňků. „Skandinávský styl stojí na studených odstínech bílé, šedé a béžové, které v akcentech doplňuje spíše tmavými barvami, jako je černá, zelená, bordó, tmavě modrá nebo cihlová. Boho styl je naopak plný teplých zemitých tonů, zářivých barev a kovových akcentů zlata nebo bronzu. Oba styly barevnost doplňují často pomocí textilií, které můžou mít výrazné textury a vzory. Proto je pro oba styly velmi oblíbené macramé, zejména v podobě nástěnných dekorací,“ řekla Zuzana Dobšíčková.

JEDNODUCHÉ NÁVODY NA BYTOVÉ DEKORACE

Květinový měsíc

Co budete potřebovat: Dřevěný výřez pro macramé měsíc 30 cm, korálek ze semínka bodhi 10 mm – 18 ks, kousek záclony, jemné látky, případně průklepový papír, sušené květy, tavnou pistoli, nůžky.

Postup: Nalepte látku na dřevěný výřez tak, aby byla zcela napnutá a neprověšovala se. Okraje látky zastřihněte, aby nepřesahovaly vnější okraje výřezu. Rozprostřete květy a korálky na látku a nalepte tak, aby lepidlo nebylo vidět a dekorace dobře na povrchu držely.

Věnec z lýka

Co budete potřebovat: Dřevěný kruh na macramé 26 cm, korálek ze semínka rudraksha přírodní nebarvený 10 mm – 18 ks, korálek ze semínka bodhi 10 mm – 18 ks, svazek přírodního lýka, tavnou pistoli, nůžky

Postup: Vezměte si silnější pruh lýka a podle požadované „střapatosti“ věnce jej několikrát přeložte. Pár centimetrů na konci nechte volných. Tavnou pistolí naneste trochu lepidla na spodní kraj střapce a volným koncem jej několikrát obtočte a nechte zaschnout. Střapec nalepte pomocí tavné pistole na dřevěný kruh. Smyčky na volném konci rozstřihněte. Stejným postupem lepte i další vyrobené střapce na kruh. Nesnažte se o pravidelnost. Lepte střapce různě na plochu vedle sebe a v různém náklonu, abyste ji rovnoměrně zakryli. Poté konce prsty trochu rozčísněte, aby byl věnec skutečně střapatý. Kruh můžete polepit buď po celém obvodu, anebo nechat přibližně třetinu kruhu volnou. Vynikne tak pěkně jeho dřevodekor. Na závěr různě mezi střapce nalepte přírodní korálky. Počet a hustota záleží jen na vás.

Svícen z přírodních korálků

Co budete potřebovat: 60 dřevěných surových korálků 25 mm, FIMO Air Light 250g bílá, špachtli nebo nožík na krájení, podložku, dřevěné špejle, váleček, tubus, vteřinové lepidlo, gumičku.

Postup: Z FIMO hmoty rozválejte silnější plát. Přiložte tubus a vyřízněte okolo kolečko s přibližně o 2 centimetry větším průměrem. Pro větší přesnost vykrajování můžete samozřejmě použít i samostatnou šablonu. Náš průměr tubusu je 10 centimetrů a kolečka 14 centimetrů. Začněte zapichovat špejle (celkem 15 kusů), na které budete mít vždy navlečený jeden korálek, abyste nejprve správně odhadli vzdálenost. Korálky začněte navlékat na jednotlivé špejle v celkovém počtu 4 kusů na každou špejli. Před navlečením posledního korálku ustřihněte nůžkami špejli tak, aby ve výsledku nevyčuhovala přes okraj svícnu. Na předposlední korálek můžete nanést vteřinové lepidlo a teprve poté umístit poslední korálek. Lepidlem zároveň můžete přilepit vrchní korálky v řadě k sobě, abyste udrželi kompaktní tvar svícnu. Aby špejle v hmotě zatvrdly rovně, můžete svícen zpevnit na závěr gumičkou.

Kovový závěs na květináč

Co budete potřebovat: Květník, 3 macramé kruhy (1 menší kruh podle květníku + 2 větší kruhy), mosazný drát 0,5mm/50g, ketlovací kleště.

Postup: Vytvořte si na drátu smyčku a konec nechte trochu přesahovat. Základní – malý kruh vybírejte podle průměru zvoleného květník tak, aby byl zhruba o 1 cm v průměru menší než květník. Přiložte k sobě malý a jeden větší macramé kruh a také smyčku z drátu. Postupně omotávejte drát směrem k očku smyčky a pořádně utahujte. Před dokončením omotávání ohněte volný konec drátu a omotejte je několikrát návinem až k očku. Volný konec drátu protáhněte očkem, zahněte a zbytek odstřihněte. Na protilehlé straně menšího macramé kruhu udělejte stejný spoj také se zbývajícím větším kruhem. Pak spojte také dva velké kruhy k sobě. Nakonec vezměte nový delší kus drátu, který připevněte k poslednímu spoji velkých kruhů, a na druhé straně vytvořte očko na zavěšení.