Velikonoce se blíží. Pět tipů na výrobu originálních dekorací

Velikonoční pondělí letos připadá na 18. dubna. Už během března se tak součástí českých domácností stanou velikonoční dekorace. Stále více Čechů se přiklání k jejich vlastnoruční výrobě, na tu nastává čas právě nyní.

Přes 60 procent domácností v Česku na Velikonoce barví vajíčka a zdobí si domácnost velikonočními dekoracemi. Náboženský rozměr velikonočních svátků spíše ustupuje a Češi je vnímají nejčastěji jako oslavu příchodu jara. Proto při tvorbě velikonočních dekorací hrají prim veselé, syté barvy a přírodní materiály. „Klasicky velikonoční je duha základních barev – sytá žlutá, červená, zelená a modrá. Ty se objevují jak na stuhách pomlázek, tak na malovaných vajíčkách. V bytových dekoracích a doplňcích se Velikonoce zrcadlí více v pastelových odstínech – růžová, světle zelená, žlutá nebo blankytně modrá. Velikonoce jsou také symbolem toho, že se příroda po zimním spánku opět probouzí k životu. Proto jsou velmi populární přírodní materiály – dřevo, peříčka, proutí a neglazovaná keramika v kombinaci s přírodninami – rostlinami nebo větvičkami,“ popsala Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.cz.

V posledních letech patří k velmi populárním skandinávský styl. Právě pro něj jsou přírodní materiály typické a promítne se i do letošních velikonočních dekorací. „Skandinávský styl zaujal všechny, kdo tíhnou k řádu a minimalismu. Typické jsou materiály jako dřevo, proutí, bavlna, len, sušené květiny, kámen a další. Často bývají využívány ve své syrové podobě, která akcentuje jejich přirozenou strukturu. Linie doplňků jsou spíše strohé, barevnost jednoduchá. Skandinávský styl stojí na studených odstínech bílé, šedé a béžové, které v akcentech doplňuje spíše tmavými barvami, jako je černá, zelená, bordó, tmavě modrá nebo cihlová,“ popsal Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků a dekorací.

Věnec z dřevěných korálků s ptáčkem

Materiál: drátek 1,0mm, dřevěné korálky 30mm - 30 ks (10 balení), akrylový váleček, FIMO Air Terracota, provázek na ptáčka, stuha na zavěšení, tavná pistole

Postup:

Pomocí akrylového válečku si ze samotvrdnoucí hmoty FIMO Air vykrojíme obrys ptáčka. Doporučujeme si nejprve vytvořit papírovou šablonu a podle ní ptáčka vyříznout.  Pomocí ostrého hrotu, například párátka, do ptáčka uděláme dírku pro zavěšení. Hmotu necháme minimálně 24 hodin samovolně vytvrdnout. Ucvakneme si cca 1 m silného drátku a na něj navlečeme velké dřevěné korálky. Pro průměr věnce cca 30 cm jsme využili 30 korálků. Konce drátu spojíme zakroucením a pomocí kleští ohneme co nejblíže ke korálkům. Ptáčka, který už vytvrdnul, navlékneme na provázek a připevníme k věnci. K věnci připevníme stuhu, pomocí které budeme věnec zavěšovat. Tavnou pistolí ke korálkům přilepíme větvičku – v našem případě to byl eukalyptus.

Věnec s vajíčky a bambulkami

Materiál: dřevěný výřez pro macramé kruh 30cm, dekorační bambulky pastelové, 2x plsť dekorativní 3mm bílá, plsť puntíkatý motiv 1mm růžovo-bílý, plsť pruhovaný motiv 1mm žluto-bílý, plsť pruhovaný motiv 1mm modro-bílý, plsť puntíkatý motiv 1mm růžovo-bílý, univerzální lepidlo UHU 35g, nůžky, tavná lepicí pistole

Postup: Polovinu dřevěného kruhu polepíme pomocí tavné pistole pastelovými dekoračními bambulkami. Vystřihneme si z papíru šablonu na tvar vajíček a rozmyslíme si, kolik chceme malých a kolik velkých vajíček. Podle toho si pak překreslíme tvary na filc. Každé vajíčko potřebuje 1 díl silného bílého a 1 díl slabšího barevného filcu. Oba díly filcu k sobě slepíme univerzálním lepidlem. Dávejte pozor, abyste lepidla nedali příliš, filc by se poté mohl příliš namočit a po zaschnutí by byla viditelná mapa. Hotová vajíčka si nejprve rozmístíme po kruhu, abychom viděli efekt, kterého chceme docílit. Poté je na dřevěný základ přilepíme pomocí tavné pistole. Ke kruhu připevníme kousek provázku nebo macramé příze na zavěšení. A máme veselou jarní dekoraci, kterou si můžete pověsit do okna nebo na vstupní dveře.

Zajíc ve skandinávském stylu

Materiál: 2x dekorační dřevěné polokoule 20mm, plsť dekorativní 1mm šedá, dřevěný výřez pro macramé kruh 25cm, tavná lepicí pistole, nůžky, provázek

Postup: Vystřihneme si z papíru obrys zajíčka a překreslíme si ho na filc. Poté tvar vystřihneme a pomocí tavné pistole nalepíme na dřevěný kruh. Dejte si pozor, abyste filc dobře napnuli. Po celém obvodu kruhu nalepíme tavnou pistolí dřevěné polokoule. Opatrně s množstvím lepidla, aby při přitisknutí nevyteklo. Na závěr přilepíme jednu polokouli zajíčkovi jako ocásek. Teď už jen stačí provléknout kruhem provázek na zavěšení a máte hotovou závěsnou dekoraci, kterou můžete použít na zeď, na dveře nebo do okna.

Zajíc na květináč

Materiál: plsť dekorativní 3mm bílá, plsť pruhovaný motiv 1mm růžovo-bílý, plsť dekorativní 1mm béžová, nalepovací očička pohyblivá 750ks mix velikostí, lepidlo, nůžky, tavná lepicí pistole

Postup: Z předlohy si vystřihneme nejprve obrys zajíčka a použijeme ho jako šablonu pro překreslení na bílý filc. Tvar poté vystřihneme. Stejný tvar si vystřihneme i z růžového filcu. Ze šablony si následně vystřihneme menší tvary – vnitřek oušek, vlásky, tváře a nos a jejich tvary obkreslíme na barevné filcy. Na barevný filc naneseme tenkou vrstvu lepidla a pečlivě ho přitiskneme na bílý tvar zajíčka. Tím jsme vytvořili zajíčkova záda. Teď už jen na přední, bílou stranu nalepíme kolečka jako vlásky a tváře a trojúhelník jako čumáček. Doplníme nalepovací očička a pomocí tavné pistole zajíčka přilepíme na vázu nebo květináč.

Vajíčka na klacku

Materiál: dřevěná tyč na macramé 45cm, plsť dekorativní 3mm bílá, plsť puntíkatý motiv 1mm růžovo-bílý, plsť pruhovaný motiv 1mm žluto-bílý, plsť pruhovaný motiv 1mm modro-bílý, plsť puntíkatý motiv 1mm růžovo-bílý, lepidlo, nůžky, příze nebo provázek na zavěšení

Postup: Podle šablony si vystřihneme nejprve tvar vajíček a obkreslíme ho na bílý silný filc. Poté tvar vystřihneme. Z papírové šablony poté vystřihneme vzor, obkreslíme ho na vzorovaný barevný filc a také vystřihneme. Části k sobě slepíme univerzálním lepidlem. Dávejte pozor, abyste lepidla nedali příliš, filc by se poté mohl příliš namočit a po zaschnutí by byla viditelná mapa. Připravíme si očištěný a obroušený klacek nebo dřevěnou tyčku a rozvrhneme si, jak daleko od ní by měla vajíčka viset. Podle toho si ustřihneme délku jednotlivých provázků nebo macramé příze. Provázek na zadní stranu vajíček přilepíme lepidlem a necháme zaschnout. Vajíčka navlečeme na tyčku a poté k ní přivážeme cca 60 cm dlouhý provázek, na který se dekorace zavěsí.