Film Milý tati získal po Ceně české filmové kritiky také dva České lvy

Krátký film Milý tati česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen získal na sobotních Českých lvech hned dvě ocenění: Cenu Magnesia za nejlepší studentský film a Českého lva za nejlepší krátký film. Autobiografický snímek, jenž reflektuje odcizení mezi režisérkou a jejím otcem a kulturní rozdíly mezi generacemi vietnamské menšiny u nás, vstupuje ve středu do vybraných kin společně s road movie Na cestě íránského režiséra Panaha Panahího. Hned po svém prvním uvedení na loňském festivalu v Cannes tento film vzbudil nadšené reakce kritiků i diváků. V České republice byl poprvé uveden na MFF Karlovy Vary.
Česká filmová akademie letos udílela České lvy po devětadvacáté. Zatímco studentská Cena Magnesia má už více než desetiletou tradici, cena za krátký film se letos předávala poprvé. „Děkuji akademikům za sebe i vietnamskou menšinu u nás. Snímek Milý tati jsme natáčeli s vietnamskými herci a pokud se nemýlím, je to poprvé, co byl takový film na Lvech oceněn,“ okomentovala ocenění režisérka Diana Cam Van Nguyen.

Snímek Milý tati vrací režisérku Dianu Cam Van Nguyen do dětských let, kdy jí její otec posílal láskyplné dopisy z vězení. Pročítáním dopisů vzpomíná na vzájemnou blízkost, která se však vlivem tátova odchodu za jinou rodinou ztratila. Diana otci filmem odpovídá, viní ho, že od matky a dvou dcer odešel, ale také se snaží pochopit jeho důvody. Tématem důležitosti mít syna se film dotýká konfliktu vietnamské tradice a evropských hodnot. „S tátou jsme po natočení filmu Milý tati více v kontaktu. Hned po Lvech mi dokonce napsal, že je na mě pyšný,“ doplnila režisérka.

„Dianě se podařilo vytvořit film o tom, že lidé si nemusejí nutně rozumět, ale když se dokáží domluvit, mohou se mít rádi. Vietnamská rodina na mě působí jako pevné, a o to křehčí pouto, které v evropském kontextu naráží na nové výzvy,“ vysvětlila producentka film Karolína Davidová ze společnosti 13ka, která spolu s vítězkou přebírala cenu za Nejlepší krátký film.

Právě téma rodiny je to, co spojuje snímek Milý tati s íránským celovečerním filmem Na cestě. Debut Panaha Panahího, syna slavného režiséra Jafara Panahího, s lehkostí, humorem i tichou tragikou postihuje rodinné vztahy od něžných momentů až po vyhrocené hádky, a je
i metaforu země, ze které se neodchází úplně lehce. Film do českých kin uvádí společnost Artcam. „Na cestě je krásný film o síle rodiny, obyčejných chvílích na pozadí útěku z rodné země. Oba filmy vyhrály na festivalu BFI London. Jsem ráda, že se v kinech objeví spolu
a v těchto dnech snad předají trochu naděje,“ svěřila se Diana Cam Van Nguyen.

Krátký film Milý tati byl za svou krátkou festivalovou kariéru oceněn například na festivalu v Torontu čestným uznáním pro film od ženské autorky či cenou za nejlepší krátký film na BFI London FF nebo DOK Leipzig. Vítězstvím na festivalech Amerického filmového institutu AFI FEST v Los Angeles a Flickerfest v Sydney se navíc kvalifikoval na Oscary 2023. Může se tak ucházet o nominaci v kategorii jak animovaného, tak dokumentárního krátkého filmu. Získal také cenu od zástupců francouzských festivalů na Clermont International Short Film Festival – největšího festivalu krátkých filmů na světě. Cena pro Milý tati zahrnuje uvedení snímku ve francouzských kinech.

Film Milý tati je k vidění online do 13. 3. na portálu Dafilms. „A na jaro chystáme širší projekce v kinech, ať už ve spojení s celovečerním snímkem 107 matek Petera Kerekese či jako součást generačního pásma krátkých filmů od současných světových režisérů s vietnamským původem,“ doplnil ředitel distribuční společnosti Artcam Vít Schmarc.

Snímek vznikl ve spolupráci produkční společnosti 13ka a pražské filmové školy FAMU, v koprodukci se slovenskou společností Nutprodukcia. Jeho vznik podpořil český Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond. O mezinárodní distribuci se stará francouzská společnost Miyu Distribution.