Je vražda tyrana vraždou? Spravedliví v divadle DISK

V tuto chvíli vzniká v divadle DISK inscenace s názvem Spravedliví od francouzského spisovatele Alberta Camuse. Odpověď na výše uvedenou otázku budou hledat studenti činohry DAMU na prknech divadla DISK od 1. dubna 2022 od 19:30. Režie dramatu, založeného na pravdivém příběhu socialistických revolucionářů, se ujal Robert Štefančík a o výtvarnou stránku se postaraly společně Barbora Klenová a Lucie Pangrácová.

Studenti 3. ročníku herectví a 1. magisterského ročníku režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU uvádějí Camusovo drama jako svou první absolventskou inscenaci a zároveň i jako své první společné dílo. To si v jejich podání klade hned několik otázek. Co když se na vlastní svědomí nelze spolehnout? A je vůbec možné být spravedlivý? „Když jsme začali uvažovat o Spravedlivých jako o první absolventské inscenaci našeho ročníku, netušili jsme, jak krutě aktuální se téma hry během několika měsíců stane. O to vážnější je pokus o vlastní vyrovnání se s tímto dílem,” zdůvodňuje výběr dramaturgyně Adéla Čermáková.

Inscenaci pod vedením pedagogů Jana Nebeského a Darii Ullrichové uvedou herci veřejnou generální zkouškou už 31. 1. v 11:00 v divadle DISK. Premiéru pak bude mít hned následující den, tedy 1. 4. v 19:30. „Pro naši generaci, která vyrostla v období evropského míru a demokracie, je příznačná absence životní zkušenosti v oblasti velkých morálních dilemat. Většina z nás naštěstí vede život, ve kterém se nemusí vyrovnávat se situací, kdy je člověk nucen zvolit si stranu – jednoznačně a veřejně formulovat svůj názor za předpokladu, že ono rozhodnutí může ovlivnit celý jeho stávající život.” vysvětluje režisér inscenace Róbert Štefančík.

„To je podle mého názoru hlavní důvod, proč dokázal existencialistický text starý téměř osmdesát let tak hluboce zaujmout skupinu dvacetiletých studentů vysoké školy. Tento zájem je navíc výrazně podpořen faktem, že náš bezstarostný životní styl je vzhledem k chmurným mračnům stahujícím se nad evropskou politickou situací, opravdu možná jenom dočasný. Klíčovým problémem Camusova dramatu však není jenom hledání samotné síly lidské vůle, ze které se všechna zásadní morální stanoviska musí napájet. Autorovi jde především o onu ošemetnou schopnost dostatečně spolehlivě rozlišit okolnosti a vybrat si tu správnou (spravedlivou) možnost. Pokud ovšem vůbec tato možnost existuje. To je pro generaci mileniálů obzvlášť žhavé téma, jelikož ztížená možnost orientace v množství informací a dezinformací je naší každodenní realitou.” uzavírá režisér.

HRAJÍ STUDENTI 3. ROČNÍKU HERECTVÍ KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA DAMU

DORA DOULEBOVÁ       Kristýna Jedličková

VELKOVÉVODKYNĚ       Berenika Anna Mikeschová / Simona Lewandovská

IVAN KALJAJEV            Tomáš Krutina

ŠTĚPÁN FJEDOROV       Petr Šindler

BORIS ANNENKOV        Daniel Toman    

ALEXEJ VOJNOV           Goran Maiello

SKURATOV                   Štěpán Pospíšil

FOKA                           Matěj Polák

DOZORCE                     Filip Kohut           

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

MgA. Jan Nebeský, prof. PhDr. Daria Ullrichová, MgA. Regina Rázlová, MgA. Martin Františák, MgA. Ladislav Mrkvička, MgA. Miroslava Pleštilová, doc. MgA. Eva Salzmannová, doc. Martin Pacek, MgA. Martina Ema Gasparovič, MgA. Eva Spoustová

veřejná generální zkouška: 31. 3. 2022 v 11:00
premiéra: 1.4. 2022 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 3.4., 19.4., 17.5., 28.5.

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).