Dubnové premiéry v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Návod na přežití a Ve dvě na Kodaňské. To jsou dvě dubnové novinky, které připravuje divadlo MANA v pražských Vršovicích. První z nich, Návod na přežití, je dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se skvělými herečkami Danielou Kolářovou a Lenkou Termerovou.  Režie se ujal Ondřej Zajíc, premiéra je 27. dubna. Druhá, Ve dvě na Kodaňské, je milostným příběhem Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové, dvou významných osobností prvorepublikového kulturního života. Novou jevištní podobu dal inscenaci osvědčený režisér Dodo Gombár, jedna z nejvýraznějších osobností české divadelní postmoderny.

Lehce a s optimismem o nejtěžších věcech a síle přátelství

Hra Návod na přežití od amerického dramatika Mayo Simona se dotýká nejtěžších věcí našeho života. „Je jemně vtipná a nakukuje do životních situací dvou starších dam. Obě mají zdravotní problémy a snaží se je řešit. A každá po svém,“ říká Dana Kolářová, která si zahraje postavu Netty. Hra si s humorem a okouzlujícím optimismem všímá toho, co čeká nás všechny. „Dvě rozdílné dámy spojuje pouze jejich židovský původ a fakt, že jsou sousedky. Jinak jsou to naprosté protiklady. Lehce popletená Shprintzy, která se občas ztratí nejen na ulici, ale i v labyrintu vlastní mysli, zároveň okouzluje svou touhou po životě. A na druhé straně racionální, odhodlaná Netty, rozhodnutá zvládat život bez cizí pomoci a zachovat si svou nezávislost a důstojnost,“ charakterizuje protagonistky dramaturgyně Věra Mašková.

Právě na nejtěžších křižovatkách se ukazuje, jak důležité jsou lidská vzájemnosti a jak obrovskou síla má přátelství. Dámy docházejí k tomuto poznání skoro na konci své cesty.  „I zmatená popleta, která se tak trochu vnutí do vašeho uspořádaného života, může zcela změnit vaše hodnoty. Jsme rádi, že se obě herečky rozhodly tuto výzvu přijmout. Typově výborně odpovídají a hra v jejich podání bude opravdovým hereckým koncertem,“ slibuje Mašková.Setkání dvou starých žen je dobrodružné a dojemné. A blízké nám všem. Prostě návod na přežití,“ doplňuje Lenka Termerová.

Ve dvě na Kodaňské: příběh lásky Čapka a Olgy

Původně scénické čtení Ve dvě na Kodaňské dostává novou podobu. Milostný příběh Karla Čapka, světově proslulého spisovatele, a přední divadelní herečky Olgy Scheinpflugové je dodnes opředen spoustou mýtů. Hledání cesty dvou mimořádně komplikovaných lidských duší k nalezení vzájemného štěstí je zasazeno do turbulentních časů první republiky. Hra však není jen sondou do osobního života, ale i ukázkou toho, jak se osobní život promítá do tvorby autora a jak se člověk prostřednictvím umění stává nesmrtelným. Představení je zároveň konfrontací prvorepublikových ideálů a postojů se současnou morálkou. Klade si otázky, zda jsme skutečně dál a zda jsme důstojnými pokračovateli našich předků. „Režisér Dodo Gombár přišel s myšlenkou konfrontovat tento dávný milostný příběh dvou výrazných osobností s dnešní realitou. Hra tak dostala další rovinu. A přibyla v něm i nová postava. Rozhlasovou reportérku, která natáčí pořad o slavné dvojici, ztvární Stanislava Jachnická,“ dodává Mašková.  Karla Čapka hraje Lukáš Jurek a v roli jeho mladé nevěsty Olgy se na vršovické scéně znovu objeví mimořádně talentovaná mladá herečka Petra Tenorová. „Můžeme si položit otázky, čeho jsme ochotni se vzdát pro štěstí toho druhého - co všechno jsme schopni obětovat pro lásku. A čím se díky tomuto mimořádnému citu, který je podstatou života, dokážeme inspirovat,“ vyznává se Věra Mašková. 

www.vrsovickedivadlo.cz