Dnešní noc je ideální pro zasvěcování do milování

Noci z 30. dubna na 1. května se přičítají mimořádné magické síly. Již v podvečer by se milenci měli vydat do lesů. Pokud se vzájemně obdarují věncem z březového proutí, mají právo započít milostné hry a beztrestně se navzájem zasvěcovat do tajů lásky. Není prý lepšího dne v roce.

Jen, co se setmí, staví se svobodným dívkám májky, přeskakují se očistné ohně, nad vrata či dveře se umisťuje černobýl či ratolest lípy. Pozor, nezadané dámy by měly za svítání vyjít do přírody a pod břízou si položit ruku na srdce a požádat Venuši o seslání lásky a věřit, že jejich přání bude vyslyšeno.

Tento den byl také uznán jako den sňatkových reklamací, kdy mohly být rozvedeny ty páry, které vstoupily do manželství v srpnu předchozího roku. Proti těmto rozvodům nebylo žádné dovolání. Starší manželé v tento den měli právo odložit snubní prsteny a zapomenout v tuto jedinou noc v roce na své závazky. Pokud si partneři nebyli věrní, mají si této noci odpustit.

Na venkově se dívkám opentlené májky stále ještě staví. Veřejnosti je však více známý zvyk políbení pod rozkvetlým stromem v první májový den. Žena políbena pod rozkvetlou třešní, zůstane prý po celý rok krásná.