3. ročník Pilsen street art festivalu WALLZ ozdobí plzeňské domy a zdi dalšími velkoplošnými muraly a malbami

Od 13. do 18. června se již potřetí sjede do Plzně na festival WALLZ špička evropského a českého street artového umění. Na pozvání DEPO2015 vytvoří jedenáctka umělců na vybraných objektech ve veřejném prostoru velkoplošné malby a murály. Celková plocha, kterou pro tvorbu využijí, se blíží 2 000 m2. Mezi lokalitami nebude chybět centrum města, fasáda školy, technické objekty, podchod, část náplavky a také zanedbaný pavlačový dům v sociálně vyloučené lokalitě v Jateční ulici. Právě toto místo si pro svoji malbu vybral jeden z nejpopulárnějších českých street artových umělců Chemis (například autor ukrajinské holčičky chránící Krtka, Mumínka a Mickeyho). Vedle něj do Plzně přijede například kontroverzní americký umělec a aktivista Brad Downey, který se proslavil sochou Melanie Trumpové ve Slovinsku nebo jeden z nejvýraznějších současných litevských umělců Tadas Šimkus z Kaunasu, letošní vyslanec Evropského hlavního města kultury. Dále se v Plzni představí Maja Hürst ze Švýcarska, Rutger Termohlen z Holandska, Julia Heinisch a Frederic Sontag z Rakouska a Německa, a z České republiky Caer8th, Yakokarlik, Michal Trpák a Johana Kubalová. Více informací na www.depo2015.cz

„Letošní WALLZ s tématem kultivace veřejného prostoru budou opět trochu jiné. Oproti předchozím ročníkům nabídnou hodně realistických muralů," říká programový ředitel pořádajícího DEPO2015 Jan Štěpán. „Letošní největší realizací s 800 m2 se stane malba na opěrné zdi Korandova sboru, která předznamenává celkovou úpravu tohoto území. Autorem je Yakokarlik, člen místní undergroundové "skejtové" komunity, která se snaží tuto lokalitu vylepšovat a kultivovat," doplňuje Jan Štěpán.

Nizozemský umělec Rutger Termohlen, který se věnuje street artu a tetování od raných 90. let, byl na festival WALLZ nominován městem Breda a místní Blind Walls Gallery. „Styl tetování se výrazně propisuje i do jeho tvorby. Vytváří velmi zajímavá a osobitá díla, která působí jako obří obrazy uprostřed města," přibližuje kurátorka festivalu Kristýna Jirátová. Spolupráce probíhá v partnerství s Českými centry a Českým centrem Rotterdam v rámci širšího projektu Street Meets (mural) Art a za podpory Velvyslanectví nizozemského království v ČR.

Rouškou tajemství zůstávají zahaleny plzeňské plány Brada Downeyho, amerického umělce žijícího v Berlíně. „Jeho často provokativní díla pracují s momentem překvapení a bývají zaměřena proti systému, společenským stereotypům a rutinnímu vnímání organismu města. Lokalitu si umělec vybírá dle aktuálního působení města, do kterého zavítá, a pracuje na základě spontánních nápadů. Místo i forma proto budou překvapením," líčí Jan Štěpán.

Nedílnou součástí festivalu WALLZ jsou studenti plzeňské Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Vítězka otevřené výzvy Johana Kubalová pomaluje s podporou Vodárny Plzeň vodárenský objekt na náplavce řeky Mže.

Rakousko-německá umělecká dvojice Julia Heinisch a Frederic Sontag svým dílem zkrášlí objekt speciální základní školy. „Jejich styl připomíná secesní ornamenty spojené s bohatou přírodní scenérií. Je příkladem odlišného způsobu tvorby muralů, který je více odvozen od klasické malby," popisuje Kristýna Jirátová.

Vladimír Hirscher aka Caer8th patří k významným street art umělcům, kteří vzešli z původního undergroundu. „Jeho osobitý styl lze řadit k tzv. „post-graffiti“. Vybraná lokalita technického objektu ČEZ Distribuce je významná svým umístěním v samém centru na nejrušnější dopravní tepně města," dodává Jan Štěpán.

Švýcarská umělkyně Maja Hürst se dlouhodobě zabývá tvorbou ilustrací a muralů odkazujících na jednoduché plošné zobrazení egyptských hieroglyfů, které přetváří ve stylizaci zejména zvířecích a přírodních motivů. „Umělkyně zásadně pracuje bez přípravných návrhů, její malba je improvizací spojenou s působením okolí, ve kterém se stavba nachází. V našem případě to je železniční podchod u Ejpovického tunelu," říká Kristýna Jirátová.

Paluba Hamburk představuje u Hlavního nádraží pro cestující na železnici vstupní bránu do Plzně. V letošním roce zde bude v rámci festivalu WALLZ instalována socha Myslitel od českého umělce Michala Trpáka. „Sochy, které tvoří, pracují často s tématy současné společnosti i s konkrétním prostorem, do kterého jsou instalovány.” popisuje Jan Štěpán. Myslitel vystřídá u Hamburku sochu Cake Tower, která zde byla instalována během loňského ročníku festivalu. “Rádi bychom na Palubě Hamburk představili nové sochařské dílo každý rok. Měla by to být jedna z tradic festivalu WALLZ." uzavírá Jan Štěpán. 

Třetí ročník festivalu WALLZ nabídne také bohatý doprovodný program - například graffiti jam otevřený široké veřejnosti, česko-německou konferenci na téma umění ve veřejném prostoru (za podpory fondu ČNFB) nebo dětské workshopy. Do programu se zapojí také známý ateliér DRAWetc se svými umělci. Street artový týden zakončí vernisáž výstavy ateliérové tvorby všech zúčastněných výtvarníků v DEPO2015.

Během dvou předchozích ročníků festivalu WALLZ vzniklo na budovách, mostech či zdech v celé Plzni více než dvacet velkoplošných maleb od špičkových výtvarníků z celé Evropy. Jejich umělecká díla významně zlepšila prostředí vybraných plzeňských lokalit, když nahradila nevzhledné oprýskané fasády nebo staré reklamní poutače.

Umělci WALLZ 2022:

Brad Downey /USA, DE

Tadas Šimkus /LT

Maja Hürst /CH

Rutger Termohlen /NL

Chemis /ČR

Caer8th /ČR

Julia Heinisch a Frederic Sontag /AT a DE

Yakokarlik /ČR

Michal Trpák /ČR

Johana Kubalová (FDU ZČU) /ČR 

Doprovodný program pro veřejnost:

Čtvrtek 16. června:

 • 17:00-19:00 - Graffiti Jam / zeď ul. U trati x Prokopova

Pátek 17. června: 

 • Wallz no.3 - Setkání organizátorů street artových aktivit (jen pro zvané)

Sobota 18. června:

 • 16:00-17:30 – Hyper talks by DRAWetc (Kavárna) 
 • Krátké 5-8 minutové talky na téma, které si umělci sami vybírají.
 • 16:00-18:00 - graffiti workshop pro děti (nádvoří) 
 • 18:00-19:00 - Vernisáž doprovodné výstavy oficiální zakončení festivalu (Kavárna)
 • 19:00 – 22:00 – Art Battle by DRAWetc (nádvoří), koncert skupiny Roxormen

WALLZ - PILSEN STREET ART FESTIVAL no.3

Tadas Šimkus (LT)

 • Lokace: Korandova 5, UMO3
 • Jeden z nejvýraznějších současných litevských umělců, který reprezentuje město Kaunas jakožto Evropské hlavní město kultury 2022. Tvoří ikonická díla po celé Evropě, která se stávají významným prvkem veřejného prostoru. Jeho tvorba se vyznačuje zejména výraznou nadsázkou, vtipem a lehkostí, zároveň je uvěřitelná a působí v daném prostředí přirozeně. 
 • 8 x 14 m – barvy + sprej

Rutger Termohlen (NL)

 • Lokace: Božkovská 35, UMO2
 • Nizozemský umělec Rutger Termohlen se věnuje street artu a tetování od raných 90. let. Styl tetování se výrazně propisuje i do jeho streetartové tvorby a vytváří velmi zajímavá a osobitá díla, která působí jako obří obrazy uprostřed města. Na festival WALLZ byl nominován městem Breda a místní Blind Walls Gallery.
 • 14 x 7 m – barvy + sprej

Chemis (ČR)

 • Lokace: pavlačový dům Jateční tř. 35, UMO4
 • V 16 letech namaloval svoje první graffiti a od té doby se stal jedním z nejpopulárnějších street art umělců u nás. Jeho tvorba je určená širokému publiku. Chemis se snaží reflektovat aktuální témata a vtipně je glosovat. Tento objekt je jedním z nejkontroverznějších obytných domů v Plzni s pohnutou historií. Cílem je zjemnit ho a přidat další rozměr, který může pomoci smazat hranice, které se zde vytvořily.
 • Cca 14 x 12 m barvy + sprej

Open call Sutnarka – Johana Kubalová (ČR)

 • Lokace: Vodárenský objekt, náplavka na Mži, UMO1
 • Objekt umístěný v samém centru města bude pojednán mladou umělkyní, která byla vybrána na základě otevřené výzvy studentům Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara (tzv. Sutnarky). Studenti této fakulty jsou již nedílnou součástí festivalu Wallz. Jsou svým neovlivněným stylem velmi důležitým prvkem festivalu a zároveň jsou zástupci nově nastupující generace.
 • 10 x 4 x 4 m

Yakokarlik - Jakub Karlík (ČR)

 • Lokace: část prostoru náplavky, Korandův sbor až Loděnice Prazdroj, UMO 3 
 • Yakokarlik, vlastním jménem Jakub Karlík se věnuje skateboardingu a výtvarnému umění. Svými zásahy pomáhá kultivovat veřejný prostor. Je jedním z iniciátorů vytváření DIY skate spotů v rámci zajímavých a do jisté míry i zapomenutých míst v Plzni.Cílem této realizace je vytvořit monumentální dílo, které obsáhne celý prostor a vizuálně ho sjednotí tak, že vznikne jeden kompaktní celek.
 • Celá lokalita 300 x 2-8 m – barvy + sprej

Julia Heinisch (AT) a Frederic Sontag (DE)

 • Lokace: Speciální ZŠ Tachovská 19, UMO 1
 • Tato umělecká dvojice tvoří svá díla ve stylu připomínající secesní ornamenty spojené s bohatou přírodní scenérií. Jsou příkladem odlišného způsobu tvorby muralů, který je více odvozen od klasické malby. Cílem této realizace je kultivovat školní prostředí objektu a veřejný prostor, který ovlivňuje široké spektrum jak žáků, tak místních obyvatel.
 • 12 x 7m

Vladimír Hirsher / Caer8th (ČR)

 • Lokace: Technický objekt ČEZ Distribuce, Sady 5. května, UMO 3
 • Pro tuto lokalitu byl vybrán Vladimír Hirscher aka Caer8th. Je jedním z významných street art umělců, kteří vzešli z původního undergroundu a jeho osobitý styl lze řadit k tzv. „post-graffiti“. Vybraná lokalita je významná svým umístěním v samém centru na nejrušnější dopravní tepně města.
 • (pozn. Tato lokalita ještě čeká na schválení)
 • 12 x 4m

Maja Hürst (CH)

 • Lokace: železniční podchod u Ejpovického tunelu, UMO 4
 • Umělkyně pocházející ze Švýcarska, tvořící střídavě v Berlíně a ve Švýcarsku, se dlouhodobě zabývá tvorbou ilustrací a muralů odkazující na jednoduché plošné zobrazení egyptských hieroglyfů, které přetváří ve stylizaci zejména zvířecích a přírodních motivů. Umělkyně zásadně pracuje bez přípravných návrhů, její malba je improvizací spojenou s působením okolí, ve kterém se stavba nachází.
 • (pozn. Tato lokalita ještě čeká na schválení)
 • 26 x 4 x 4m

Brad Downey (DE)

 • Lokace: nezávislá intervence ve veřejném prostoru
 • Brad Downey je americký umělec žijící v Berlíně. Pouliční sochař, který dává obvyklým věcem nový rozměr. Umělec s neotřelým viděním města, smyslem pro detail a inteligentním humorem. Vyjadřuje se malbou, kresbou, spontánními instalacemi, filmem a uměleckou intervencí do veřejného prostoru. Jeho často provokativní díla pracují s momentem překvapení a bývají zaměřena proti systému, společenským stereotypům a rutinnímu vnímání organismu města.
 • Lokalitu si umělec vybírá dle aktuálního působení města, do kterého zavítá a pracuje na základě spontánních nápadů. Místo i forma proto budou překvapením.

Michal Trpák (ČR)

 • Lokace: Paluba Hamburk, sochařské dílo UMO 3
 • Michal Trpák vytvořil desítky soch z různých materiálů, které jsou vystaveny v Čechách i zahraničí. Sochy, které tvoří, pracují často s tématy současné společnosti i s konkrétním prostorem, do kterého jsou instalovány. Paluba Hamburk je vstupní branou do města u Hlavního nádraží, která pro mnohé vytváří první dojem z Plzně. V této lokalitě plánujeme pravidelně umisťovat sochařská díla. V letošním roce zde bude umístěna socha Myslitel od Michala Trpáka.

Partneři: Kulturní Plzeň, Ministerstvo kultury ČR, EU, Plzeňský kraj, Nadace Prazdroj lidem, Plzeňská teplárenská, Městský obvod Plzeň 1, Městský obvod Plzeň 2, Městský obvod Plzeň 3, Městský obvod Plzeň 4, Vodárna Plzeň, HET, Českoněmecký fond budoucnosti, Kaunas 2022, Graffneck, Boels, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, Česká centra, České centrum Rotterdam, Velvyslanectví Nizozemského království v ČR, Blind Walls Gallery Breda, město Breda, Bohemia sekt.