Než natočil Jana Žižku, napsal Petr Jákl snad sto verzí scénáře

Scenárista, režisér a producent Petr Jákl potvrdil, že s Janem Žižkou žije už pěknou řádku let... „Scénář jsme psali nějakých osm let,“ řekl o nelehké kreativní přípravě historického velkofilmu, který v rámci české kinematografie vyčnívá nejen svým rozpočtem či ambicemi, ale i rozsáhlým příběhem z počátku 14. století. „Měli jsme zhruba sto verzí scénáře, než jsme se dostali k té, kterou jsme později natočili,“ dodal.

Vznik scénáře nebyl jednoduchý. „Nejdřív jsme film připravovali čistě pro české diváky. Pak jsme se ale rozhodli, že scénářem chceme oslovit i zbytek světa. Proto se začalo psát nanovo, aby příběh i zahraniční publikum chápalo,“ osvětlil Petr Jákl jeden z důvodů, proč se příběh tolikrát měnil. Cíl oslovit životem českého vojevůdce i nečeské diváky se nicméně podařil. Vznikly dvě jazykové verze snímku, ve kterém se kromě Michaela Caina, Tilla Schweigera nebo Bena Fostera objeví i několik tuzemských herců.

„Tím, že jsem scénář neustále upravoval, jsem se o skutečném Žižkovi dozvídal postupně víc a víc. A tím víc jsem do něj chtěl tyhle historické znalosti promítnout,“ dodal Jákl k tématu reálnosti výsledné verze. Jako konzultant na filmu spolupracoval profesor historie Jaroslav Čechura, který režisérovi dával zpětnou vazbu. „Pokoušel jsem se ze všech sil, aby nám nic, jak se říká, neuteklo.“

Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky. Příběh je vykreslen na pozadí bouřlivých událostí roku 1402, kdy vyvrcholil spor Zikmunda a jeho bratra Václava IV., který byl označován za krále nepotřebného, nečinného a nedbalého.

Václava IV. se ujal vlády po smrti svého otce Karla IV., na počátku se mu nedá upřít snaha vládnout dobře a spravedlivě, ale později měl větší péči o svůj rozsáhlý lvinec než o dění v zemích, kterým vládnul. Maso pro lvi a šelmy muselo být nejlepší kvality, i když v zemi vládl hlad. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Rostla nespokojenost s jeho vládou na evropské i domácí půdě. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce, který míří ke dvoru. Jan prokáže skvělé strategické  a bojové schopnosti při jeho ochraně. Následně je pověřen službou pro samotného krále Václava IV., zemi v té době ve skutečnosti ovládá nejbohatší velmož království, kterým je Jindřich z Rožmberka.

Jan byl vybrán i pro další velmi delikátní úkol, jehož zadání přichází od královského dvora. Má totiž unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Janovy žoldácké hodnoty se významně otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost prostého lidu. Tím se však nevyhnutelně zaplétá do vysoké politické hry. Od té chvíle už nemá na vybranou, musí provždy bojovat. A tak se zrodil z nájemného žoldnéře nejslavnější vojevůdce českých zemí bojující za vše, v co věří. Stal se z něj vojevůdce, který nikdy nebyl na domácí půdě přemožen a dodnes je opravdovou legendou.

V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další. Na realizaci velkofilmu se také podíleli například: Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.