Českolipsko v srpnu přivítá asistenční a vodící psy z celé ČR

Nezisková organizace Helppes pořádá po loňské covidové pauze již 17. ročník ojedinělého týdenního rekondičního pobytu pro své klienty, lidi s postižením a jejich psí pomocníky. Akce se uskuteční od 13. 8. 2022 v kraji Máchova jezera, v Poslově mlýně u Doks. Právě zde v roce 2005 proběhl její první ročník.

Cílem rekondičního pobytu je v první řadě upevňování dovedností psích pomocníků. Čekají na ně zdokonalovací tréninky a vzdělávací aktivity, zaměřené na zlepšení komunikace a prohloubení vzájemných vztahů mezi psím pomocníkem a jeho pánem. Důležitou součástí jsou však také aktivity zaměřené na zlepšení zdravotního i psychického stavu lidí s postižením.

I v letošním roce čeká na účastníky pobytu velmi pestrý program. Mimo každodenních tréninků pro udržování pracovní kondice psích pomocníků jsou připraveny například činnosti zaměřené na zdokonalování jemné i hrubé motoriky, hmatových schopností, koncentrace, týmové spolupráce, odvahy, postřehu a obratnosti lidí s postižením. Chybět nebudou ani aktivity vzdělávací. Protože se lidi s postižením pohybují také v městském provozu, v pondělí 15. 8. zavítají na trénink do nákupního centra v České Lípě.

Pobyt je mimo jiné skvělou příležitostí k seznámení s dalšími účastníky trpícími podobnými handicapy. Oni i jejich rodiny si mohou vyměnit osobní zkušenosti a nápady na řešení různých situací.

Letní vzpomínka a poděkování naší klientky z rekondičního pobytu v roce 2020:

Po ztrátě první asistenční fenky jsem už nevěřila, že bych si vybudovala důvěru k novému psímu parťákovi. Našel si však ke mně cestu německý ovčák Šáňa a já jsem dlouho nespala tak dobře, jako když je se mnou on. Za týden strávený na rekondičním pobytu Helppes jsme toho spolu zvládli prožít maximum. Naučil se, že když ztratím cit v nohách, má mi je zalehnout, aby se mi ulevilo. Vlny stresu z toho, že stojím opět na zemi, tak postupně odplouvaly a já se začala dokonce těšit na společné procházky bez invalidního vozíku. Zvládli jsme spousty aktivit, ergoterapii, tréninky ve městě i noční bojovku, při které se u prvního světýlka zalekl a vytrhl se mi z ruky, aby se však na přivolání ihned vrátil. Ráda také vzpomínám na společně strávený čas u ohně se zpěvem, bubnováním a hvězdami nad hlavou.

Bára a Šáňa