Marilyn Monroe versus upíři - Česká premiéra kontroverzního dramatu Krev na krku kočky

Divadlo DISK uvede historicky první českou inscenaci kontroverzního dramatu Krev na krku kočky. Hru nastudoval absolventský ročník Katedry činoherního divadla DAMU pod režijní taktovkou studentky Klárky Vosecké. Úspěšný divadelní text napsal v roce 1971 německý filmový a divadelní režisér Rainer Werner Fassbinder. Premiéra se odehraje 16. září 2022 od 19:30 u příležitosti 40. výročí úmrtí autora.

„Krev na krku kočky je hrou o útlaku a o akceptování své role ve společnosti, která vykořisťuje lidi a zneužívá toho, že někdo má privilegia,” vystihuje podstatu inscenace režisérka Klára Vosecká a dále doplňuje: „Postavy v ní si s sebou nesou trauma z minulosti, kterým si v dospělosti něco kompenzují.”

Hra nese silný náboj kritiky společnosti, která je v díle R. W. Fassbindera všudypřítomná. Autor také provokuje záměrným popíráním mnoha principů pravidelné dramatiky. Inscenace je chaotickou mozaikou banálních osudů lidí, kteří pochází z naprosté morální a sociální periferie. „Hra je náhledem do společenského systému, který má v sobě zakořeněnou lidskou potřebu po dominanci a submisivitě,” vysvětluje své pojetí dramaturg Róbert Štefančík.

Rámec děje představuje návštěva komiksové hrdinky ze 60. let Phoebe-Zeitgeist. Ta přichází na zem, vyslána mimozemskou civilizací, aby vytvořila reportáž o fungování lidské demokracie. Za tímto účelem na sebe bere podobu sex-symbolu Marilyn Monroe, jejíž 60. výročí smrti si letos připomínáme.

Inscenace obsahuje expresivní výrazy, explicitní scény a vyobrazuje fyzické a sexuální násilí. Není tudíž vhodná pro diváky mladší 15 let a osoby citlivé na tento způsob vyjadřování.

INFORMACE O INSCENACI

Autor: Rainer Werner Fassbinder 

Překlad: Martina Černá

Režie: Klára Vosecká

Dramaturgie: Róbert Štefančík

Scéna: Anna Šmídová

Kostýmy: Jakub Peruth

Hudba: Mariana Jouzová

Výkonná produkce: Karolína Hanzlová

Propagace a PR: Johann Foss

Grafika: Anastasia Vrublevská

Fotografie: Juan Cevallos

Trailer: Martin Imrich

 

HRAJÍ STUDENTI 3. ROČNÍKU HERECTVÍ KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA

Anna Glässnerová, Kristýna Jedličková, Simona Lewandowska, Berenika Anna Mikeschová, Lenka Netušilová, Matěj Polák, Goran Maiello, Daniel Toman, Petr Šindler, Štěpán Pospíšil. 

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ

prof. PhDr. Daria Ullrichová, Jan Nebeský, doc. MgA. Eva Salzmannová (herecká spolupráce), Eva Spoustová (hlasová spolupráce), doc. Mgr. Martin Pacek (pohybová spolupráce).

veřejná generální zkouška: 15. 9. 2022 v 11:00

premiéra: 16. 9. 2022 v 19:30

reprízy: 18. 9. a 26. 9. 2022

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).