Nekompromisní televizní moderátor Jakub Železný vydal knihu křehkých příběhů o ženách

K čtenářům se dostává beletristická prvotina respektovaného televizního moderátora a novináře Jakuba Železného. „Kinského zahrada“ (Mladá fronta, 279 Kč) je povídkovou knihou s velkou duší. Na pozadí tajuplné a kouzelné pražské Kinského zahrady se odehrává 12 příběhů žen. Jejich osudy budou každému z nás blízké, protože jsme je sami zažili nebo je známe z blízkého okolí. Jsou totiž o vztazích a dokazují, že ty byly vždy a ve všech dobách velmi komplikované.  „Kinského zahrada“ je výjimečnou knihou pro svůj obsah i možnost pohlédnout na ostříleného novináře, který se zabývá více než 30 let převážně politickým zpravodajstvím, jako na člověka s velkým srdcem a pochopením.

Zahradu Kinských si Jakub Železný jako dějiště svých příběhů nevybral jen pro její nádheru, romantická zákoutí a jedinečnou atmosféru. Rozkládá se totiž v jeho rodné čtvrti – v městské části Praha 5. „Řada postav, které v knize vystupují, má nějaký reálný předobraz. Ačkoliv vznikly v mojí fantazii, atmosféra Smíchova a rozsáhlých sadů mě inspirovala a podnítila,“ říká Jakub Železný. „Příběhy jsou tom, jak složité je předivo vztahů mezi muži a ženami. Věřím, že každý, kdo někdy opravdu prožíval vztah s někým jiným, v nich najde odpovědi na otázky, které si tehdy sám kladl,“ vypráví autor.

V povídkách čtenáři najdou příběhy žen, které se odehrávají v různém čase - v době před revolucí i po ní, v současnosti, a tak trochu i v budoucnosti. Všechny jsou jiné, a přesto podobné. Spojuje je propracovaná komunikační strategie, vnitřní monolog, vzpomínka, přítomnost muže a samozřejmě také atmosféra Kinského zahrady.

Svébytnou součástí knihy jsou mimořádné ilustrace Ilony Polanski z ilustrátorského dua Tomski & Polanski, která proslula svými buclatými stylizovanými postavičkami, protáhlými jezevčíky, zářivými barvami a nadsázkou.