Šťastné a zadlužené: poptávka po půjčkách v předvánočním období roste

Češi nemají problém žít na dluh. Podle loňského průzkumu České bankovní asociace má s nějakou formou půjčky zkušenost 83 procent Čechů. Počet těch, kteří jsou ochotni si půjčit peníze v předvánočním období, roste. Podle ekonomů je zadlužování se kvůli vánočním dárkům extrémně rizikové.

Kvůli zdražování a rostoucí inflaci si Češi začínají utahovat opasky, na vánočních svátcích ale šetřit nechtějí. Ti, kdo nepokryjí dárky a vánoční přípravy ze svých úspor, se neváhají zadlužit i na několik let. „Půjčka na vánoční dárky není v Česku ničím neobvyklým. Navíc zprvu vypadá neškodně – lidé si půjčují menší částky, které si myslí, že dokáží snadno splatit. Zejména nyní, kdy se rodinné rozpočty ztenčují takřka ze dne na den, ale není dobré jakýkoli pravidelný výdaj podcenit. Právě kvůli předvánočním půjčkám se v minulých letech dostala řada lidí do dluhových pastí a vzhledem k vývoji současné ekonomiky lze předpokládat, že v letošním roce a letech následujících tento trend poroste. Už v polovině letošního roku bylo 683 239 českých občanů v exekuci a probíhalo celkově 4 165 938 exekučních řízení, což je alarmující,“ upozornil Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Bankovní instituce každým rokem zaznamenávají nárůst zájmu o rychlé půjčky v předvánočním období. Odborníci ale před těmito půjčkami důrazně varují. „Předvánoční období je specifické – lidé chtějí rychlé peníze na dárky a podmínkám smluv, výšce splátek nebo úrokům, nevěnují tolik pozornosti, zadluží se zkrátka zbytečně zbrkle. Kvůli dárku, který potom třeba stejně leží pod postelí a práší se na něj, se zadluží i na několik let. A to je zejména v současné ekonomické situaci extrémně nebezpečné. Počet lidí, kteří nejsou schopni splácet své dluhy, roste a lze předpokládat, že poroste dál. Pokud už lidé potřebují půjčku, měli by si dobře rozmyslet, na co si ji berou a zda je zadlužení vlastního rozpočtu nebo rozpočtu celé domácnosti nevyhnutelné, vánoční dárky do této kategorie rozhodně nepatří,“ řekl Roman Pilíšek.

Právě půjčování malých částek je podle ekonoma nebezpečné. „Malou částkou to zpravidla začíná. Realita je taková, že chcete například rodičům pod stromeček pořídit televizi, ale finance na ni chybí. Navštívíte prodejnu elektroniky, která vám v rámci ‚akce' nabídne spotřebič na splátky bez úrokového navýšení. Zprvu to vypadá hezky a lákavě. Poskytovatel půjčky následně zjistí vaše příjmy a podepíšete půjčku. A právě v tomto euforickém okamžiku nabytí spotřebního zboží, bez nutnosti okamžité platby, se stáváte permanentním cílem poskytovatelů půjček. Stanete se terčem pro nabídku dalších půjček. Ochotně vám zašlou kreditní kartu. Nemusíte ji čerpat. Ale můžete. Úroky z kreditní karty jsou klidně přes 20 procent ročně. Nehledě na další poplatky za vedení kreditního účtu, výpisy z čerpání a další. A kolotoč zadlužování se pomalu roztáčí,“ vysvětlil Roman Pilíšek.

Před jakkoli vysokou půjčkou by měl člověk důkladně zvážit, zda je skutečně nevyhnutelná. Obrátit se může i na speciální poradny. „Každý by si měl racionálně vyhodnotit, zda do ‚dluhové oprátky' vůbec strkat hlavu – nejen z hlediska možnosti splácet, ale i z hlediska psychiky, ne každý má povahu na to někomu dlužit peníze. Půjčkou totiž ztrácí i vysokou míru osobní svobody. Podvědomě se začíná strachovat o práci a ztrácí sebevědomí. Nejen v problémech, ale i před samotnou půjčkou je vhodné obrátit se na dluhové poradny telefonicky nebo na internetu a získat tak fundované vysvětlení a objektivní pohled na mechanismy půjček,“ poradil Roman Pilíšek.