Pět tipů, jak si užít Vánoce a nezruinovat rodinný rozpočet

Zdá se, že doba hojnosti pro mnohé rodiny skončila. Zdražuje elektřina, voda, jídlo, bydlení a řada dalších klíčových položek. Do toho se navíc blíží Vánoce. Nejzářivější, ale také nejdražší svátky v roce. Loni měli Češi v plánu podle průzkumu ČBA utratit za vánoční nákupy v průměru 12 700 korun, letos to bude vzhledem k situaci nejspíš o něco méně. Přesto však nemusí být svátky letos automaticky chudší.

Přinášíme vám pět rad, jak vytvořit krásné Vánoce bez obav z „děravé” peněženky.

Pozor na slevy

Lákavé akční slevy mohou vypadat velice výhodně, ale ne vždy se zboží označené velkým štítkem SLEVA vyplatí. Určitě se vám už stalo, že jste si pořídili zboží v akci a pod cenovkou, která se týkala Vás, jste našli ještě nižší přelepenou cenu. Nebo reklamní poutače hlásají “sleva až 70 procent”. Když si pak ceny přepočítáte, zjistíte, že se rozhodně o sedmdesátiprocentní slevu nejedná. Zejména u dražších položek ve slevě si tak dejte záležet a zkuste před nákupem dohledat, zda je zboží skutečně levnější než obvykle. Posloužit k tomu mohou například internetové srovnávače.

Když půjčka, tak s rozumem

Pokud si musíte a chcete půjčit peníze, abyste vánoční svátky zvládli finančně, měli byste půjčku pečlivě zvážit. „Člověk by měl vždy vědět, na co si půjčuje a zda bude v jeho silách úvěr splácet, nebo ne. Je rozdíl půjčit si například na vlastní bydlení, abyste měli kde složit hlavu, nebo naopak na drahý dárek, který sice potěší, ale může brzy dostat dlužníka do problémů,“ vysvětluje Ondřej Šmakal z Orka Ventures. Obzvlášť při stávající ekonomické nejistotě se podle Šmakala hodí mít v rodinném rozpočtu rezervy. Všechny je vyčerpat a ještě si půjčit na věc, která není nezbytně nutná, představuje většinou zbytečné riziko.

Kreditní karta může pomoci, ale jen dočasně

Před Vánocemi nebo když se jedná o nenadále finanční výdaje, lidé hojně využívají kreditní karty. Prostě zboží zaplatíte penězi banky, není to nic složitého. Ale pozor, dluh musíte vrátit, a to nejlépe do konce bezúročného období. To představuje časový úsek, během kterého můžete dluh vyrovnat, aniž by vám banka naúčtovala úroky. U každé banky a kreditní karty je tato doba jiná, ale pokud ji překročíte, stojí to vždy peníze navíc. Proto si raději zjistěte podmínky včas.

Srovnávejte ceny

Pokud chcete na nákupu skutečně ušetřit, srovnejte si doma v klidu ceny zboží, které potřebujete. Většinu letáků najdete na internetu nebo v různých mobilních aplikacích. Jestliže nějaká položka zrovna v akci není a vy ji nutně nepotřebujete, počkejte si do dalšího týdne. Většina spotřebního zboží v letácích rotuje.

Co se týče Vánoc a výzdoby, je dobré nakupovat v povánočních výprodejích. Ozdoby, řetězy na stromeček, gerlandiny a další sezónní zboží koupíte po Vánocích vyloženě za pár korun a s obrovskou slevou. Za rok pak budete moci míjet předražené ozdoby bez povšimnutí.

Kupujte, jen tolik, kolik spotřebujete

Vánoce jsou svátky hojnosti, ale žaludky ani byty si nenafoukneme. Takže je vhodné jít na nákupy s trochou rozvahy. Kupte zkrátka jen to, co skutečně spotřebujete. O vánočních svátcích se vyhodí nejvíce jídla za celý rok a o oschlé cukroví, nebo navinulý bramborový salát v lednu už nikdo opravdu nestojí. Takže navařte a napečte jen tolik, kolik sníte. A když vám náhodou bude něco později chybět, suroviny na další pečení se dají v odpovídajícím množství koupit kdekoliv a kdykoliv.

Radí Michaela Kvantová, ORKA Ventures