Kladensko-Slánsko: Hory i doly zážitků

Nová destinační agentura Kladensko-Slánsko představuje zajímavá místa, která by neměla ujít pozornosti cestovatelů po krásách naší země. Na severozápadě Středočeského kraje leží okresy Kladno a Slaný. Region, kterému v minulosti dominovala zejména těžba černého uhlí, se stává zajímavou a zatím neobjevenou lokalitou, která návštěvníkům nabízí nepřeberné množství zajímavých historických památek, industriálních areálů a po utlumení důlní činnosti také stále krásnější přírodu. Přijeďte se dozvědět víc o historii těžby do Hornického skanzenu, navštivte letní sídlo našich prezidentů ležící na okraji křivoklátských lesů nebo si připomeňte tragický osud Lidic při procházce v místech bývalé obce. Minout byste neměli ani dvě nejvýznamnější města celé oblasti Kladno a Slaný. 

„Motem destinační agentury Kladensko-Slánsko je Kladensko-Slánsko: hory a doly zážitků, což ve zkratce popisuje i tuto oblast. Jednak zde můžete vystoupat na místa s krásnými výhledy, ale podíváte se také pod zem, protože oblast je historicky spojena s hornictvím. No a zážitky tu na vás čekají na každém kroku, atraktivních míst jsou tu stovky. Chceme zajímavá místa představit, zasadit je do rámce oblasti a pozvat k nám další návštěvníky. Za tímto cílem vznikly i nové webové stránky https://kladensko-slansko.cz/,“ přibližuje ředitel nové destinační společnosti, Luboš Karlovec.Chceme překvapovat množstvím výletů a zážitků po celé turistické oblasti nejen návštěvníky, ale i její obyvatele a vybudovat tak z regionu s průmyslovou minulostí krásné místo pro relax a zábavu v srdci Česka. K tomu by měla také přispět i Regionální značka představující nejen výrobky, ale i služby a zážitků,“ dodává.

Možná vás překvapí, jaká místa do této oblasti naší země patří, přijměte pozvánku alespoň do některých z nich.

Sídlo českých prezidentů

Na severním okraji křivoklátských lesů leží obec Lány. Díky své poloze a skvělým podmínkám pro myslivost si získaly pozornost císaře Rudolfa II., který je na konci 16. století koupil a nechal zde vybudovat jednoduchý lovecký zámeček. Od té doby jsou Lány spjaty s českými panovníky. Původně renesanční zámeček byl později přestavěn do nynější barokní podoby a od roku 1921 slouží jako oficiální letní sídlo českých prezidentů. I když je samotný zámek veřejnosti nepřístupný, návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879.

Lidice: Místo, kde se odehrála historická tragédie

Nad bývalou obcí, která byla roku 1942 vyhlazena nacisty, byl vystavěn Památník Lidice připomínající její tragický osud. Kvůli možné spojitosti místní rodiny s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, se rozhodli nacisté srovnat se zemí celou vesnici a její obyvatele vyvraždit. Celkem 173 mužů bylo zastřeleno, ženy byly poslány do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti, kromě vybraných na poněmčení a do jednoho roku, byly otráveny výfukovými plyny v polském Chełmnu nad Nerrem.  V ochozech památníku se nachází muzeum, které bylo oceněno mnoha cenami, mimo jiné cenou za nejlepší interiér. Multimediální expozice s názvem A nevinní byli vinni… seznamuje návštěvníky s životy a osudem lidických obyvatel. V místech původní obce se nachází Pietní území Lidice, jehož stěžejním dílem je pomník 82 lidických dětí, které byly nacisty zabity. Zajímavou součástí je také Růžový sad, který obsahuje celkem 240 odrůd růží v počtu více jak 24 tisíc keřů a můžete zde spatřit sousoší chlapce s děvčetem, které nese název Mír.

Kladno: unikátní Muzeum věžáků a spousta atrakcí v místním zámku

Třicet kilometrů severozápadně od Prahy leží největší město Středočeského kraje. Kladno není jen kolébkou hokejových talentů, ale pro návěsníky je tu připraveno mnohem víc. Kladenský zámek nabízí zajímavé spojení architektury, historie, umění, zábavy i odpočinku. Původně středověkou tvrz nechali v polovice 18. století přestavět Benediktini za pomoci slavného barokního architekta K. I. Dientzenhofera do současné podoby. Nejcennější částí je Kaple sv. Vavřince, ve které se dochovala původní výzdoba interiérů. Součástí historického okruhu je také pracovna opata nebo důlní štola. Milovníci umění by neměli minout Galerii nebo Kabinet fotografie, malí návštěvníci zase jistě ocení jedinečnou stálou expozici s názvem Zdeněk Miler – nejen Krtek, která přibližuje život a dílo slavného kladenského rodáka. Součástí je i Krtkova herna. Zámecká zahrada, ve které se nachází obnovené historické sanktuárium a medvědárium, patří mezi nejatraktivnější místa celého města. Nemusíte patřit zrovna mezi zaryté milovníky architektury, Muzeum věžáků je jedinečným zážitkem pro všechny. Kladenské věžáky patří právem mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. Zažijte atmosféru 50. let a poznejte příběh těchto unikátních staveb. V rámci prohlídky si jednu z nich projdete doslova od sklepa až po střechu.  Výstava vás blíže seznámí s životem a dílem hlavního architekta Josefa Havlíčka a nabídne také všeobecné informace o poválečné výstavbě v Československu. Součástí muzea ale není jen expozice. V rámci prohlídky projdete reprezentativní vstupní halou, nahlédnete do jednoho z bytů, který je kompletně dobově vybaven, navštívíte stísněný kryt civilní obrany a nakonec můžete vystoupat až na střešní terasu, ze které je nádherný výhled. Věžáky jsou nejvýše položenými budovami v Kladně, za dobrého počasí tak můžete vidět Říp, České středohoří a za mimořádné viditelnosti i Ještěd a hraniční hory.

Slaný vás naláká nejen na sbírku slánek

Královské město Slaný leží v Slánské tabuli tvořící severozápadní část celku zvaného Pražská plošina. Jak píše Václav Hájek z Libočan ve své kronice, jméno dostalo údajně podle slaného pramene, který na úpatí Slánské hory objevil kníže Nezamysl se svou družinou. Místo, kde Slaný pramen vyvěrá, bylo roku 2019 zrekonstruováno, ale voda není v současné době už ani slaná, ani pitná. Historické jádro je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Z městského opevnění se dochovala Velvarská brána a návštěvníky lákají další významné památky jako stará radnice, kostel sv. Gotharda nebo klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. V bývalé piaristické koleji sídlí už od roku 1885 Vlastivědné muzeum- Základem archeologické sbírky se staly nálezy ze Slánské hory a dalších lokalit Slánska, prohlédnout si ale můžete také měšťanský nábytek nebo kolekci vzácných kachlových kamen. V prostorách Infocentra si prohlédněte unikátní sbírku slánek, která čítá téměř 3000 kusů. Na své si přijdou i milovníci přírody. Dominantu města tvoří Slánská hora, která se nachází velmi blízko městského centra a představuje nejjižnější výběžek sopečné činnosti Českého středohoří. Na vrcholu jsou tři kříže znázorňující utrpení místních obyvatel během třicetileté války a množství vyhlídek, které poskytují krásné výhledy na město a jeho okolí. Zhruba 12 km od centra Slaného stojí největší český menhir známý pod jmény Zkamenělý pastýř, Kamenný muž nebo Zkamenělec. Podle pověsti postoupí při každém zvonění nedalekého klobouckého kostela o krok směrem blíže k němu. Až ke kostelu dojde, nastane konec světa.

Hornický skanzen Mayrau

Kladensko je neodmyslitelně spojeno s hornictvím. V Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi probíhala těžba více než 200 let. Poblíž vesnice Vinařice se na místě bývalého lomu Mayrau nachází hornický skanzen, který je jediným zpřístupněným areálem v celé oblasti. V jámách Mayrau, hluboké 527 metrů, a Robert, bylo za 120 let důlní činnosti vytěženo 34 milionů tun uhlí. Těžba byla ukončena v roce 1997 a obě jámy byly zasypány. Dnes si areál dolu můžete projít s průvodci, z nichž velkou část tvoří bývalí důlní pracovníci. Ti vám přiblíží, jak těžba probíhala a na co se používaly jednotlivé stroje. Prohlídka se odehrává v modelu tzv. expozice posledního pracovního dne. Vše tedy působí tak, jako by horníci právě odešli. Kromě samotné expozice se zde pořádají výstavy a různé vzdělávací, kulturní a společenské akce. Pro děti je připraveno industriální hřiště.

Více tipů na výlety na: https://kladensko-slansko.cz/