3 praktické tipy pro skutečně dobrou noc

Závidíte zvířatům, která dokážou prospat celou zimu, protože pro vás je i jediná noc problém? Převalování, zírání do stropu, počítání oveček i nekonečných minut může být minulostí, pokud si osvojíte pár užitečných – a přitom velmi jednoduchých – návyků. Řadu z nich můžete vyzkoušet ještě dnes.

  1. Vyladěná ložnice

Prostorná, vzdušná a čistá. Taková by měla být místnost, v níž si budete v noci dopřávat odpočinek. I když máte k dispozici pár metrů čtverečních, můžete toho na nich ovlivnit poměrně dost. Začněte samotnou barvou výmalby. Velmi oblíbená je modrá, která je obecně považována za barvu klidu a souladu. Podcenit byste však neměli konkrétní odstín a hlavně sytost. Zatímco jemné tóny modré budou bezesporu skvělou volbou, výrazná sytá modř by mohla vyvolávat stísněné pocity. Sázkou na jistotu jsou spíše neutrální barvy jako béžová. Příjemně překvapí i světlé pastelové tóny.

Pokud jde o nábytek, ložnicím svědčí spíše střídmost. Ne vždy je možné toho docílit, protože v řadě bytů se právě v této místnosti nacházejí úložné prostory. Zkuste ale z ložnice nemilosrdně vykázat alespoň rozložená žehlicí prkna zakrytá horou prádla, různé odkládací kouty, věšáky a podobné nevzhledné prvky. Na někoho může rušivě působit i velké množství dekorací nebo výrazné obrazy na zdech.

V duchu okřídleného „Jak si kdo ustele, tak si lehne“ je základem i vhodně zvolená postel, matrace
a čisté a voňavé ložní prádlo. Před spaním si nezapomeňte v ložnici dobře vyvětrat. Názory na doporučenou optimální teplotu se různí, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 15 až 19 °C. Záleží i na tom, jak máte nastavený termostat pro ostatní místnosti. V ložnici by zkrátka mělo být o něco chladněji.

  1. Dokonalá příprava

Někdo usne, i když si těsně před tím dal silnou kávu, sotva zaklapl notebook s prací a v pokoji má puštěnou televizi. Pokud tohle není úplně váš případ, je lepší jít klidnému spánku naproti. Jak? Třeba zklidňující procházkou. Oproti intenzivním sportovním výkonům, které vás sice unaví – ale také vám pořádně rozproudí krev a nabudí vás, je lepší si vyplnit alespoň čtyři hodiny před plánovaným ulehnutím něčím harmonizujícím. A tak půlhodinová večerní procházka bude příjemným a užitečným návykem. Podobné je to s jídlem. Velké množství pokrmu, navíc hůře stravitelného, většině z nás ke klidnému spánku nepřispěje. Ani jít spát hladový však není značka ideál. Naopak menší svačinka v podobě bílého jogurtu odpočinek zpravidla nepřekazí. Dobře známým, ale často podceňovaným pravidlem, je i dodržování denního režimu, kdy vstáváte a chodíte spát stále ve stejnou, či alespoň podobnou dobu. A to ve všední den i o víkendu.

Málo platné, ze snů nás mnohdy budí starosti. Právě ty je důležité nepustit přes práh ložnice. Jak na to? Čas před spaním, a to v řádu hodin, využijte pro příjemné aktivity, třeba poslech relaxační hudby, bylinnou koupel, relaxační masáž či čtení pohodové knížky. Negativní zprávy v televizi, stejně jako napínavý film, kvalitě spánku nepřidají.  Večer už se, pokud možno, vyhněte i řešení nepříjemných rodinných
a pracovních záležitostí.  Zaměřte se spíše na to hezké, co vám přinesl končící den, i na to, čím si zpestříte dny následující. Připomeňte si, co jste úspěšně zvládli, a rozhodněte se, že všechno ostatní uděláte zítra, až budete odpočatí a plní sil. Upřete svou mysl i na lidi, které máte rádi, nebo na další potěšující a zklidňující věci ve vašem životě.

  1. Síla přírody

Klidný spánek podporují i některé bylinky. Můžete je uplatnit při relaxační koupeli, k navození hřejivé večerní atmosféry i při přípravě čaje. Na spánek a relaxaci působí blahodárně levandule, mučenka, meduňka a máta. Pokud chcete kvalitu svého spánku podpořit za pomoci přírodních látek, můžete vyzkoušet i výtažky z kořene kozlíku lékařského, kterým je přičítán příznivý vliv na duševní zdraví,
a také na spánek a celkové zklidnění. Kozlík jako takový působí blahodárně i na normální trávení
a správnou činnost kardiovaskulárního systému.

Další bylinkou, která může pozitivně ovlivnit váš spánek, je chmel otáčivý. Tento antioxidant podporuje normální činnost nervové soustavy a je spojován s uklidňujícím účinkem. Zároveň působí příznivě na správné trávení a udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Výtažky kozlíku a chmelu najdete také v doplňku stravy s výstižným názvem Liftea Sladké sny. Součástí jeho složení je i vitamín B6, který podporuje správnou činnost nervové soustavy a psychiky. Balení o 30 tabletách pořídíte za doporučenou maloobchodní cenu 129 Kč. Zamířit pro něj můžete například na www.liftea.cz a do vybraných drogerií a lékáren. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Sezónní tip: Podzimní pohoda ve dne v noci

Dovolená v nedohlednu, v práci spousta restů, které je třeba dodělat do konce roku, a do toho přípravy na blížící se Vánoce. To vše v kulisách pošmourného počasí a tmy při ranním vstávání i brzy večer. Podzim může být pro někoho opravu náročnou výzvou. Podpořit psychiku a přispět k udržení emoční rovnováhy vám pomohou přírodní látky, které obsahuje třezalka tečkovaná. Extrakt z ní si v praktické formě tablet můžete dopřát v doplňku stravy Liftea Třezalka. Balení 30 tablet pořídíte za doporučenou maloobchodní cenu
129 Kč, a to ve vybraných drogeriích a lékárnách. Z pohodlí domova je k dostání například na www.liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Více informací o doplňcích stravy české značky Liftea najdete na www.liftea.cz, kde je můžete rovnou zakoupit.