Čeští kritici vybírají nejlepší filmy. Moderování cen svěřili Tereze Dočkalové a Jiřímu Panznerovi

V sobotu 4. února 2023 v pražském Divadle Archa proběhne třináctý večer Cen české filmové kritiky. Moderovat ho bude herecká dvojice Tereza Dočkalová a Jiří Panzner a přenášet Česká televize na programu ČT art. O nominacích se právě hlasuje.

Celkem 75 celovečerních titulů distribuovaných v kinech, a to včetně 26 dokumentárních filmů. Několik mezinárodních úspěchů domácích tvůrkyň a tvůrců. Žánrově, generačně i kvalitativně různorodá nabídka. Takový byl český filmový rok 2022, který právě v těchto dnech bilancuje 50 českých filmových kritiků a kritiček. V pondělí 12. prosince totiž začalo hlasování o nominacích na Ceny české filmové kritiky. První kolo potrvá do konce roku a nominovaní, kteří z něj vzejdou, budou veřejně známi 3. ledna 2023.

„Český film měl v roce 2022 dobrou energii, skoro by se dalo říct, že našlápl k nějakému vzestupu. Produkčně byl nebývale rozmanitý. Vznikly pozoruhodné experimenty, autorské i žánrové filmy Arvéd, BANGER. nebo Zpráva o záchraně mrtvého, nákladné historické velkofilmy Jan Žižka či Il Boemo. Impuls dostala komedie v podobě Grand Prix nebo Kdyby radši hořelo. Výjimečné byly dokumenty Good Old Czechs nebo KaprKód. Z pohledu filmové kritiky je letos radost vybírat,“ říká předsedkyně Sdružení české filmové kritiky Jindřiška Bláhová. „Už hlasování o nominacích tímpádem bude mimořádně zajímavé.“

V Divadle Archa pod dohledem Terezy Dočkalové a Jiřího Panznera

Slavnostní večer 4. února 2023 bude v Divadle Archa – a v přímém přenosu na ČT art – moderovat dvojice Tereza Dočkalová a Jiří Panzner. Oba dva působí v Divadle Pod Palmovkou, Tereza Dočkalová je známá jako moderátorka pořadu Branky body kokoti, resp. Kokoti na neděli. Jiří Panzner se kromě řady divadelních rolí objevil například ve filmu Nenasytná Tiffany a v několika televizních seriálech jako Pálava, Specialisté a další.

„Ohromně mě potěšilo, když jsem byla oslovena k uvádění večera. Zvláště pak proto, že jsem mohla přizvat Jiřího Panznera, který je podle mého názoru stále neobjevený moderátorský talent,“ říká Tereza Dočkalová. „Chceme, aby večer utíkal v rychlém a lehkém rytmu, proto máme v plánu zřeknout se všech svých oblíbených fórů. Ale také chystáme několik milých a překvapivých zpestření. Celý večer bude pozitivní a k filmové kritice vstřícný!“

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury.

Dalšími partnery Cen ČFK jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz, který nabízí přehled vydaných recenzí, rozhovorů, premiérovaných filmů a další informace.