Do srdce Vysočiny za Bílou magistrálou i regionálními specialitami

Region obklopující sportovní srdce Vysočiny je proslulý svou krásnou přírodou a unikátními pohledy na panorama Českomoravské vrchoviny. Na Novoměstsku na vás čekají nejen památky lidového stavitelství, stopy slavných osobností, prameniště evropských řek a desítky skalních útvarů, ale také skvělé restaurace, kavárny, lokální pivovary a regionální dobroty, které prostě musíte ochutnat. V zimě se navíc celá oblast mění na ráj pro běžkaře se stovkami kilometrů upravených tras, se SKI areály a tratěmi upravenými pro psí spřežení.

Nově Město – Vysočina aréna, SKI snowpark Harusák a skvělé kavárny a minipivovar v historickém centru

Putování po regionu můžete začít přímo v jeho centru, v Novém Městě na Moravě. Tady se nachází slavná Vysočina Arena, ve které se každoročně koná řada mezinárodních závodů, včetně Mistrovství světa v Biatlonu nebo mnoha závodů včetně legendární Zlaté lyže. Přijeďte si projet trasy, po kterých se prohání profesionální sportovci. Závodní tratě, které jsou upravovány jak pro klasický tak i volný styl, se zde rozbíhají od oválného hlavního stadionu do okolních lesů.  Přímo v areálu se nachází Testcentrum, ve kterém si můžete vypůjčit veškeré vybavení a také kavárna Sun´s Caffé s výbornou kávou a lehkým občerstvením. Milovníci sjezdového lyžování se mohou přesunout o kousek dál na Harusův kopec, kde leží oblíbený SKI snowpark. Pokud nepatříte mezi fanoušky klasických smažených jídel a párků v rohlíku, jste na správném místě! Hned pod sjezdovkou můžete zavítat do Kiosku Harusák, který nabízí moderní a svěží kuchyni.  Ubytovat, ale i najíst se můžete v Hotelu SKI, ze kterého to budete mít kousek jak na sjezdovku, tak k běžeckým trasám a po dnu plném sportovních aktivit si můžete odpočinout ve zdejším wellness centru

Až se nasytíte okolní krajinou, nezapomeňte si projít také památkovou zónu centra Nového Města, která láká návštěvníky nejen historií, ale také skvělou kávou. V budově, ve které sídlila už od roku 1555 radnice, dnes najdete Horácké muzeum. V něm se dozvíte vše o tom, jak se kdysi na Vysočině žilo a prohlédnout si můžete trvalé expozice o lyžařství, sklářství, železářství nebo o lidové architektuře a originál Zlaté lyže. Po prohlídce si zajděte do stylové kavárny The Black Cup – espresso bar, která se nachází nedaleko Palackého náměstí. Nabízí skvělou výběrovou kávu, zákusky, ale i domácí kváskový chléb s pomazánkou, quiche nebo croissanty. Navíc sem můžete zavítat i se svým čtyřnohým miláčkem, protože kavárna je dog-friendly. Espresso bar najdete mezi 44 kavárnami uvedenými v Knize kaváren 2021. Skvělou kávu najdete také v Kafé 133, naproti kterému se nachází Poeziomat, kde si můžete v jakoukoliv denní dobu pustit zábavné básničky. Pokud patříte spíš mezi milovníky piva, nevynechejte návštěvu regionálního minipivovaru Hejkal, který zde vznikl v roce 2017 a navázal tak na pivovarskou tradici, která byla ve městě pozastavena na dlouhých 111 let. Pivo se zde vaří podle tradičních receptur, ale za pomoci moderního vybavení.

Po Bílé Magistrále za Milovskými perníčky a Kadovským vánkem

Běžecké trasy nenajdete jen u Vysočina Areny. Po celém regionu vzniká každou zimu hustá síť upravovaných cest, které mají až 200 km a okolí Nového Města se tak stává běžeckou Mekkou Vysočiny. Takzvaná Bílá Magistrála Vysočiny protíná celé Žďárské vrchy. Oblíbeným výchozím bodem je obec Tři Studně, kde můžete využít parkoviště pod obecním úřadem, odkud se rozbíhají tratě na všechny strany, protože se zde křižují severojižní a východozápadní trasy. Vyrazte třeba na okruh dlouhý necelých 40 km, který vás přivede až do malebné obce Kadova. Tady se zastavte v hostinci U Janečků a ochutnejte místní proslulý bylinný likér Kadovánek, který nikde jinde nenajdete. V průčelí hospody, která patří k nejstarším usedlostem v obci, vás uvítá deska s oslavnými verši. „Zaduje do hlavy, profičí myslí, odfoukne starosti, tobolku čistí.“ Provoz zde funguje už od roku 1846 a dodnes v hospodě používají k odemčení jednoho ze zámků původní mohutný klíč vyrobený ve zdejších hutích. Kadovánek navázal na tradici proslulého Samotínského vánku, jehož produkce zanikla se smrtí hostinského Emila Tlustoše v roce 1988, který tajnou recepturu nikomu nepředal. Na poptávku, která po výpadku vánku přišla, reagovala hostinská Vilemína Janečková z Kadova, babička současného majitele. Ta přišla s vlastní tajnou recepturou, podle které se Kadovánek připravuje dodnes. Oblíbený nápoj si návštěvníci dávají na zahřátí nebo jen tak na prevenci.

Za další regionální specialitou vyrazte na Milovy do Milovské kavárny. Kromě vybrané kávy, bylinkových limonád a domácích dobrot, tu můžete koupit originální Milovské perníčky a pralinky.  Z nejkvalitnějších lokálních surovin a podle tradiční receptury, jejíž stopu najdeme na Horácku už ve 14. století, je zde připravují v malé rodinné pekárně. Perníčky ve tvarech srdce, ptáčků nebo třeba květin zdobí tradiční vzory horácké krajky z kvalitního marcipánu. Název dostaly podle nedalekých skalních útvarů Milovské perničky, které, stejně jako přírodní rezervace Čtyři palice nebo stará sklářská huť, stojí za návštěvu. Ve Sněžném vyrábí malá rodinná firma Dobrůtky z Vysočiny další regionální specialitu – medové perníčky. Ty se vyrábějí ručně z kvalitních lokálních surovin a dochucují se třeba rozinkami nebo lněnými a chia semínky. K dostání jsou v Domě přírody nebo přímo ve výrobně. Kousek odtud leží obec Blatiny, kde se zastavte v místní kavárně a pražírně kávy HOFR. Už od roku 1994 zde nabízí příjemné posezení ve stylovém prostředí, spoustu domácích dobrot a samozřejmě skvělou kávu z místní pražírny, kterou si můžete koupit také s sebou na domácí přípravu. Pokud hledáte místo, kde si opravdu odpočinete, Statek Blatiny je ideální volbou. Najdete tu luxusní ubytování v apartmánech, wellness zónu s finskou a parní aroma saunou a skvělou restauraci Světnice u Paňmámy, která byla oceněná průvodci Foodology a Gastromapou Lukáše Hejlíka. Pokud budete chtít vyměnit běžky za sjezdovky, vyrazte do areálu SKI Nový Jimramov. Nedaleko Jimramova nabízí kromě sportovního vyžití krásný zámek nebo rodný dům Jana Karafiáta. V historickém centru se zastavte na skvělou italskou kávu, domácí dezerty a pivo z minipivovaru Hejkal ve stylově zařízené kavárně Kovářova Kobyla, která působí zároveň jako kulturní centrum, kde se pořádají autorská čtení, přednášky nebo výstavy.  

Více informací a tipů na výlety najdete na www.korunavysociny.cz