Petr Jákl ani po uvedení Žižky do kin nezahálí!

Petr Jákl v roce 2010 režíroval a produkoval svůj první celovečerní film Kajínek, který se zcela vymykal tomu, nač byl český divák do té doby zvyklý. O pár let později se mu díky hororovému snímku Ghoul (2015) otevřely dveře do světa. Záhy se setkal se zahraničními producenty a distributory se zkušenostmi z Hollywoodu, a to už bylo jasné, že si českého režiséra, scénáristu a producenta filmový svět zcela získal.

Posledním dokončeným projektem Petra Jákla je historický velkofilm Jan Žižka (Medieval, 2022). Tento snímek měl v září raketový nástup do tuzemských kin a v Čechách ho vidělo už přes 350 tisíc diváků, což je na dnešní dobu skvělá návštěvnost. Na konci října vstoupil snímek na TVOD (Transactional Video On Demand) služby nejdříve v Severní Americe a v Jihoafrické republice a následovaly i další země. Všude vstoupil do distribuce na nejvyšších příčkách. Je již také dostupný na discích Blu-ray a už brzy bude k dostání na DVD a samozřejmě obsahuje i Film o filmu a další bonusové materiály. Soundtrack s muzikou, o kterou se postaral Philip Klein, americký filmový a televizní skladatel, je již dostupný na Spotify.

„Žižka je snímkem bez nudného momentu, děj je nabitý intrikami a brutálními boji, jako v Gladiátorovi nebo ve Statečném srdci," napsal americký nejprestižnější filmový magazín Variety, který mimo jiné oceňuje také vlastenecké cítění Petra Jákla. „Velmi mě těší, že tak významní zahraniční kritici srovnávají Žižku s nejúspěšnějšími zahraničními filmy v této kategorii nebo také s legendárním seriálem Hry o trůny,“ uvedl s respektem režisér a scénárista historického velkofilmu.

V říjnu byl v Americe distribuován thriller horor The Inhabitant (2022) volně inspirovaný příběhem známé americké vražedkyně Lizzie Borden, který Jákl produkoval. Podílel se také na filmu Savage Salvation (2022) s Robertem DeNirem a Johnem Malkovičem, který měl premiéru 2.12. Netrpělivě očekávaný sci-fi thriller 57 sekund s Morganem Freemanem má již dokončený střih a postprodukce je v plném proudu. „Morgan je jako vždy úžasný a myslím, že i poslední verze střihu se hodně povedla. Teď se začíná pracovat na hudbě a zvuku,“ prozrazuje Petr Jákl, který je i jedním z producentů akčního snímku Land of Bad s držitelem Oscara a Zlatého glóbu Russelem Crowem, představitelem Maxima Decima Meridiuse ve filmu Gladiátor (2000). Po jeho boku se představí australská herecká hvězda Liam Hemsworth, známý ze série Hunger Games. Také se můžete těšit na romantický film One True Loves, který se právě dokončuje v hlavní roli s hvězdou Marvelovky ShangChi hercem Simu Liu, který Jákl také produkuje.

Poslední „velký kus“, do kterého Petr Jákl vstoupil jako producent, je film Blood for dust, (Krev za prach). Příběh nepříliš úspěšného obchodního cestujícího Cliffa (Scoot McNairy) bez dobrých vyhlídek na budoucnost se nečekaně změní, když se osudného dne potká s bývalým přítelem Rickym (Kit Harington), obchodníkem s nelegálním zbožím a se zbraněmi. Cliff věří, že jen vydělá rychlé peníze a půjde dál svojí cestou. Obchod s drogami určenými pro Johna (Josh Lucas), samotného šéfa amerického kartelu se však zvrtne v krvavou lázeň, v boj o holý život… „Jsem velký fanoušek Kita Harringtona díky seriálu Hry o trůny. Všechny série jsem viděl poprvé až před několika měsíci a strašně se mě líbily. Myslím, že je to nejlepší seriál, co jsem zatím viděl. Takže jsem velmi rád, že mohu teď s Kitem spolupracovat, ale do Montany, kde natáčení právě probíhá, se nechystám,“ přiznává Petr Jákl, režisér s osobitým stylem práce.