Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka

Čeští oční chirurgové platí ve světě za ty nejlepší. Ročně pomohou desítkám tisíc pacientů, nejčastěji je zbaví šedého zákalu nebo obtěžujících dioptrií. Využívají při tom nové moderní postupy, díky kterým patří Česko k největším inovátorům v oční chirurgii.

Během roku navštíví české oční kliniky mnoho zahraničních lékařů. Často míří do Zlína – zde totiž sídlí největší a nejmoderněji vybavená soukromá oční klinika v Česku. V jejím čele stojí světově uznávaný oční chirurg a inovátor Pavel Stodůlka. „Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko světovým lídrem. Vybavení českých očních klinik bývá špičkové a mnozí odborníci mají zahraniční renomé. Důležité v našem oboru je stejně jako v dalších oblastech medicíny sdílení vědomostí a dovedností s dalšími lékaři pracujícími na nejlepších zahraničních klinikách. Stejně tak se chodí špičky na poli oční medicíny vzdělávat k nám. České oční kliniky pravidelně navštěvují lékaři z Velké Británie, Francie, USA, Kanady, Jordánska, Turecka, Indie, Tuniska, Belgie, Itálie, Španělska, Norska, Brazílie nebo Bahrajnu, aby zde získali nové poznatky a předali je kolegům na svých klinikách,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

NITROOČNÍ ČOČKA

V Česku se v loňském roce realizovala řada unikátních očních operací. Primář Pavel Stodůlka si loni v březnu připsal světové prvenství v implantaci nitrooční torické čočky FineVision HP. Torická trifokální čočka řeší v jednom kroku potřebu brýlí na všechny tři vzdálenosti u pacientů s astigmatismem. První pacient s novou nitrooční čočkou podstoupil operaci na oční klinice ve Zlíně. Před operací měl vysokou oční vadu – 7 cylindrů. Po operaci vidí bez brýlí.

KRÁTKOZRAKOST A VETCHOZRAKOST

Laserovými operacemi nešly až donedávna řešit dvě oční vady naráz. To se ale v prosinci loňského roku změnilo. Na oční klinice Gemini byla provedena první operace presbyopie metodou ReLEx Smile. Při této operaci se korigují dvě oční vady současně – krátkozrakost a vetchozrakost. „Laser vytvoří pouze malý řez v rohovce, který je výrazně menší než u jiných metod. To přináší řadu výhod, jako například minimální mechanické narušení rohovky a snížení rizika syndromu suchého oka. Velmi nízké je také riziko infekce,” řekl Pavel Stodůlka.

NOVÁ TKÁŇOVÁ BANKA

Ročně se v tuzemsku provede kolem 500 transplantací rohovky neboli keratoplastik. Spolu s transplantací srdce, ledvin a jater patří keratoplastika k celosvětově nejčastějším transplantacím. V Česku dosud fungovaly tři oční tkáňové banky. V červenci 2022 byla otevřena čtvrtá, která sídlí ve Zlíně. Díky transplantaci rohovky mohou znovu vidět lidé, kteří o zrak přišli například následkem úrazu. „Mezi nejčastější důvody transplantace patří neprůhlednost rohovky například u pacientů s keratokonem, což je onemocnění, při kterém se rohovka postupně ztenčuje, nebo výjimečně keratoglobem, kdy se rohovka stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar. Dále to jsou rohovkové jizvy, těžké záněty nebo následky vážných úrazů oka, jako je například poleptání. Vzhledem k nedostupnosti očních rohovkových tkání a dlouhé čekací době na transplantaci můžeme díky vlastní bance pomoci zlepšit zrak více pacientům a v kratším čase,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

TECHNOLOGIE V OČNÍ CHIRURGII

Vývoj oční chirurgie stále pokračuje svižným tempem. Světové týmy vyvíjejí umělé rohovky a sítnice, díky kterým mohou znovu vidět i lidé, kteří byli několik let slepí. Odborníci navíc nevylučují, že by některé zákroky mohli v blízké budoucnosti provádět roboti. „Předpokládám, že budou k dispozici mnohem rychlejší, přesnější a sofistikovanější lasery, které nám umožní provádět ještě lepší oční chirurgii. Lasery a operační přístroje budou mít i robotické funkce, které zvýší přesnost operací. Je možné, že některé rutinní operace budou roboti provádět i nezávisle na chirurgovi. Zda bude jednou možné transplantovat celé oko nebo spíše implantovat kameru, která poškozené oko nahradí, je zatím odvážná vize do hodně vzdálené budoucnosti, nicméně vzhledem k dynamickému rozvoji oboru není nereálná,” uzavřel Pavel Stodůlka, který se loni v létě stal prezidentem Americko-evropské odborné společnosti očních chirurgů (AECOS).